Pasaport İşlemleri: Başvuru Yeri

Pasaport Yenileme İçin Nereye Gitmek Gerekiyor

Pasaport Yenileme İçin Nereye Gitmek Gerekiyor?

Değerli öğrencilerimiz, yurtdışında eğitim alma hedeflerinizin son derece haklı düşünceler olduğunun altını çiziyoruz ve sizi yurtdışı eğitim danışmanlığı bürolarımıza bekliyoruz. Ülkemiz üniversiteleri elbette birbirinden değerli ve kaliteli eğitim sunmaktalar. Ancak, yurtdışında eğitim almanın çok farklı avantajları olduğunun da altını çizelim.

Öncelikle, ülkemizdeki özel üniversitelerden ve okullardan çok daha uygun rakamlara, gerçekten sağlam altyapısı olan, seçkin ve elit kurumlarda öğrenci olma şansını yakalayacaksınız. Öte yandan, uluslararası anlamda geçerli diplomalarınız olacak. Bu şekilde, hem ülkemizde çalışabilirsiniz, hem de farklı bir ülkede kariyerinize de başlayabilirsiniz. Avantajlar ve seçimlerinizi yapmak için profesyonel öğrenci danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz. Desteğimiz de her zaman sizinle. Yurtdışında eğitim almaya karar verdiğinizde ilk adım pasaport almak ya da mevcut pasaportunuzu yenilemektir. Pasaportunuz geçerli değilse, ya da yoksa, yasalar gereği ülke dışına yasal olarak çıkamazsınız.

Yurtdışında eğitim almak için öncelikle ülkemizden farklı bir ülkeye çıkmanız söz konusu olacaktır. Tabi ülkemizden, farklı bir ülkeye gitmeniz için dünyanın dört bir yanında olduğu gibi, pasaport almanız ve bunu yanınızda bulundurmanız lazımdır. Peki pasaport almak ve yenilemek için hangi işlemlerin yapılması gerekmektedir?

Pasaport yenileme için nereye gitmek gerekiyor? Ülkemizde, dünya genelinde olduğu gibi, belirli pasaport çeşitleri bulunmaktadır. En yaygın olan pasaport çeşidi umumi pasaport olarak adlandırılan bordo pasaporttur. Bu pasaport aslında, bir kamu görevlisi ya da yakını değilsek, hepimizin başvurduğu ve aldığı pasaporttur. Hem bu pasaportu alma, yani başvurusunda bulunma, hem de pasaport yenileme işlemleri için bulunduğumuz ilin il ve ilçe nüfus müdürlüklerine başvurmak gerekmektedir. Her ilimizde ve ilçelerimizde pasaport işlemleri yapan özel birimler bulunmaktadır. Sistematik şekilde başvurularınızı yapabilirsiniz. Yurtdışında bulunmakta olan vatandaşlarımız ise yenileme işlemleri için en yakın Türkiye konsolosluğuna gitmelidir. Konsolosluk birimleri, gerekli yenileme işlemlerini ilgiyle yapacaktır.

Değerli öğrencilerimiz, başvurularınızda ve pasaport yenileme işlemlerinizde özel ölçülerde biyometrik fotoğraf, başvuru dilekçeniz, imza örnekleriniz ve elinizde olan pasaportunuz olmalıdır. Umumi pasaportların, pasaport yenileme işlemlerinde, elinizdeki belgenizin süresine dikkat etmelisiniz. Umumi pasaportlar, süre bakımından 6 ay ile 10 sene arasında değişmektedir. Bu sürelerden birini seçtiğinizde ona göre pasaport harcı da yatırmalısınız. Süresi biten pasaportlar için özellikle yurtdışında eğitim gören öğrencilerimizin, bu işlemi ertelemeden konsolosluk birimlerimize aktarmaları çok önemlidir.

Pasaport yenileme işlemlerinde, eğer elinizde şartlara haiz olarak hususi pasaport yani yeşil pasaport varsa, bu durumda hem pasaport başvurularınız için, hem de yenileme işlemleri için il nüfus müdürlükleri ile konsolosluklardan başvurularınızı yapmanız gerekmektedir. Bu durumda, ilçe nüfus müdürlüklerine giderek zaman kaybetmeyiniz. Yurtdışına çıkmak isteyen ve öğrenci vizesi almak isteyen öğrencilerimizin pasaport işlemlerine dikkat etmeleri çok önemlidir. Bu şekilde sorunsuz olarak pasaportlarınızı elinizde bulundurabilirsiniz.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1