Eğitim Dönemleri Ne Zaman Başlıyor ve Hangi Dönemde Bitiyor?

Eğitim Dönemleri Ne Zaman Başlıyor ve Bitiyor?

Dil kurslarında ve üniversite eğitimlerinde eğitim dönemleri ne zaman başlıyor ve hangi dönemde bitiyor? sorusu, bu şekilde, yabancı ülkede eğitim almak isteyen gençlerimizin aklında olan sorulardan biridir. Dil kurslarına gitmek isteyen öğrencilerimiz için, ABD, Kanada, Avustralya, Malta, İngiltere ve İrlanda gibi eğitim seçenekleri bulunmaktadır. Dil kurslarında genel olarak programlar, 6 hafta olarak düzenlenmektedir. Bir buçuk aylık kurlar, kısalabilir, ya da daha uzun süreli olabilir. Dil kurslarının programlarına göre bu düzenlemeler yapılmaktadır. Öğrenciler, seviyelerine göre kaç kur almaları için yönlendirilmektedir. Dil kurslarında akademik takvim bu kur sürelerine göre ayarlanmakta olup, yaz mevsimleri olan tatil dönemlerinde daha yoğun kurslar uygulanmaktadır.

Akademik takvim,

üniversiteler için biraz daha farklıdır. Üniversitelerin eğitim süreleri ülkemizdeki gibi, iki sömestr ayrılmış bulunmaktadır. Buna göre, ilk sömestre yaz bitiminde, eylül ile ekim ayları arasında başlamaktadır. Bu süre, belirli özel günler ve tatiller ile, hem milli, hem de dini günlere göre molalarla devam eder. Ülkemizde olduğu gibi, yurtdışında da üniversiteler bazı özel günler olan resmi ve milli kutlamalarda tatil olur. Bunun dışında, genel olarak ilk sömestre Aralık ayına kadar devam eder. Noel kutlayan ülkelerde genellikle Aralık sonunda olan Noel Tatili araya girer ve Aralık ayı içinde önemli bir tatil yaşanır. Bundan sonra birinci sömestre sona erer. Birkaç haftalık bir aranın ardından ikinci sömestre ise Ocak ayı içinde başlamaktadır.

İkinci sömestrin başlaması yukarıda belirtildiği gibi, kış ayı ortalarında başlar. Bundan sonra, bahar dönemi eğitim devam eder. Haziran ayı, istisnalar hariç olmak üzere başı ya da sonu olarak üniversitelerinin ikinci sömestrlerinin sona erdiği dönemdir. Temmuz ayında o yılın akademik takvim sürecini tamamlayan yüksek eğitim kurumları da bulunmaktadır. Bundan sonra birkaç ay sürecek yaz tatili başlamaktadır. Yurtdışında hem özel, hem de kamu üniversitelerinde, burslar dışında okul harcı ödenmektedir. Bu harçların ülkemizdeki özel okullarla kıyaslandığında son derece az olduğu açıkça görülür. Harç ödemeleri öğrencilerimiz tarafından iki taksitle ödenebilir. Bunlar birinci ve ikinci sömestre başlarında yapılmaktadır.

Öğrencilerimiz, kış ve yaz tatillerinde ülkemize gelerek ailelerini görebilirler. Bunun için uçak biletlerinizi önceden alabilirsiniz, çünkü her üniversite akademik takvimini eğitim yılı başında açıklar. Bu nedenle, tarih sapması olmaz. Kısa dini ve resmi bayram tatilleri için de elbette program yapabilirsiniz. Önceden uçak biletlerinizi alarak bütçenizi zorlamadan seyahat edebilirsiniz. Aileniz de turist vizesi ile sizi ziyarete gelebilir. Tatil günleri önceden takvimle yayınlanacağından, öğrencilerimiz eğitim yılı başında kolayca planlamalarını yapabilirler.

Gerek yakın mesafede, gerekse uzak mesafede olan ülkelerimize, birçok kente ve ülkeye ülkemizden direk uçak seferleri bulunmaktadır. Bu uçuşlar sayesinde, güvenli olarak gidip gelebilirsiniz ve yakınlarınızın da size gelmesi mümkün olur. Yakın mesafelerde olan ülkeler için, tren ve kara yolunu da kullanabilirsiniz.

Eğitim Dönemleri Ne Zaman Başlıyor ve Bitiyor

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1