Eğitim Aldığım Ülkede Mezun Olduktan Sonra da Kalabilir miyim?

Okul bittikten sonra ülkede kalabilir miyim?

Eğitim Aldığım Ülkede Mezun Olduktan Sonra da Kalabilir miyim? Yurtdışında eğitim almak birçok yeniliklerin gençlerimizin hayata girmesini sağlamaktadır. Artık dünya geçmişe oranla çok daha küresel bir hal aldı. Bu nedenle, yurtdışında eğitim almak da bir hayli kolay ve avantajlı hale geldi. ABD, Kanada ve Avustralya gibi uzak ülkelerde, üniversite eğitimlerini alabilirsiniz. Sadece uzak ülkelerde değil, İngiltere, İrlanda, Fransa, Almanya, İtalya gibi Avrupa Ülkeleri’nde de eğitimlerinizi almayı düşünebilirsiniz. Sadece bu ülkeler değil, Balkan Ülkeleri, KKTC, Ukrayna, Gürcistan gibi hem yakın ve komşu ülkelerimizde, hem de köklerimiz son derece yakın olduğu Balkan coğrafyasındaki ülkelerde üniversite eğitimi seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Birçok seçenek var elbette, önemli olan beklentilerinize uygun olan ülkelerin seçilmesidir. Bazı gençlerimiz, mezun olduktan sonra ülkede kalma planlarını yapabilirler.

Eğitim aldığım ülkede mezun olduktan sonra da kalabilir miyim? sorusu aklınızda olabilir. Bazı gençlerimiz eğitimlerini aldıktan sonra ülkelerine dönmeyi ister, bazı öğrencilerimiz ise eğitim aldığı ülkede mezun olduktan sonra kalma niyetinde olabilir. Bu durum ülkeden ülkeye değişen bir durumdur. Genel anlamda, tüm ülkeler aslında, bir işveren tarafından referans alırsanız ve iş bulma şansınız olursa, çalışma izni alabilirsiniz. Bu şekilde mezun olduktan sonra da ülkede kalabilirsiniz.

Eğitim aldığı ülkede mezun olduktan sonra kalma niyetinde olan gençlerimizin, mutlaka özellikle eğitimlerinin son yılında iş bulmaya zaman ayırmalarını önermekteyiz. Öte yandan, bazı ülkeler iş bulma ayrıcalığı olmadan da gençlerin kalmasına imkan sunmaktadır.

ABD, üniversitelerinden mezun olan ve yurtdışından gelen gençlere, eğitim aldığı ülkede mezun olduktan sonra kalma imkanı noktasında, en az bir yıl süren akademik eğitimden sonra, ki burada eğitim süresinin en az bir yıl olması çok önemlidir, 12 ay ile maksimum 29 ay arasında çalışma izni ile süre tanımaktadır. Bu süre içinde gençler kendilerine kalıcı bir iş bulabilirler. İngiltere, akademik eğitimlerini tamamlayan gençlere, bu süreden sonra 2 yıl çalışma izni vermektedir. Avustralya, eğitimden sonra kalmak isteyen gençler için en avantajlı ülkelerden biri. Geniş seçenekli göçmenlik uygulamaları bulunmaktadır. En az iki yıl olan ve belirli bölümlerle sınırlandırılmış şekilde, akademik eğitimlerinden sonra gençlerin 18 ay çalışma izni bulunmaktadır. Kanada ise, yine göçmenlik programları sunmaktadır ve mezun olan gençlerin maksimum 3 yıl çalışma izinleri bulunmaktadır.

Çalışma izni almak için her ülkenin kendi resmi kurumlarına başvurmak gerekmektedir. Bu noktada, danışmak istediğiniz konular olabilir ve öğrenci danışmanlarımızdan her zaman yardım alabilirsiniz. Bir ülkede çalışmak ve farklı bir ortamı yaşamak kesinlikle kişiliğinizde ve hayata bakış açınızda olumlu değişikliklerin olmasını sağlayacaktır. Farklı bir ülkede ve şehirde, medeni insanların arasında,kozmopolit bir ortamda bulunma, zaman geçirme imkanı yakalayacaksınız. YÖK denkliği unsurları olan diplomalarınızla da istediğiniz zaman ülkenize dönerek kariyerinize devam edebilirsiniz. Kamu alanında ve özel sektörde çalışma olanaklarını değerlendirebilirsiniz.

eğitim aldığım ülkede kalabilir miyim?

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1