Yüksek Lisans – Yurtdışı

Yurt Dışında Lisans ve Master Eğitimi Almak İsteyen Öğrencilerin Temel Motivasyonu Nedir?

Üniversite Eğitim Rehberi

Gençlerimizin daha iyi bir gelecek ve mesleki anlamda kendilerini daha iyi yetiştirebilmeleri, kariyerlerinde fark yaratabilmeleri için son yıllarda yurt dışı eğitimini tercih etmeleri giderek daha da yaygın hale geliyor. Avrupa standartlarına göre eğitim veren ve prestijli üniversiteleri ile gençlerimize umut aşılayan okulların çoğu hem lisans, hem de master yani yüksek lisans açısından popüler okullar haline geliyor. Türk gençlerinin lisans ve master eğitimi almak için temel motivasyonlarını oluşturan faktörlerin başında sınavsız kabul edilebilecekleri ve istedikleri bölüme doğrudan kayıt yaptırabilecekleri okul ve ülkeler sayılabilir. Özellikle Bosna Hersek, Moldova, Kosova, Ukrayna, Bulgaristan, Romanya, Azerbaycan ve Gürcistan gibi ülkeler lisans ve master öğrencilerine çok sayıda avantaj sunmaktadır.

Bu ülkelerdeki eğitim masraflarının düşük olması da gençlerimizin destinasyonlarında bu ülkelere öncellik vermesi anlamını taşıyor. Senelik harç bedelleri çok cüzi olduğu için ve hayat koşulları da uygun olduğundan rahat bir öğrencilik geçirmek elbette tercihleri etkileyen sebepler arasında bulunuyor. Kaliteli ve ucuz eğitim alabilmek, barınma, ulaşım, yeme-içme gibi konularda bütçeyi zorlamamak, vize sorunu yaşamamak ve ulaşım konusunda rahat etmek de elbette destinasyonların bu şekilde belirlenmesinde önemli rol oynuyor. Bologna Eğitim Kriterlerinin uygulandığı üniversitelerde verilen mavi diplomaların Avrupa’da geçerli olması, YÖK tarafından tanınması da mezun olan gençlerin iş bulma konusunda sıkıntıya düşmemelerini sağlıyor.

Bu ülkelerin en çok tercih edilme nedenleri içinde elbette Türkiye’ye olan yakınlığı da bulunuyor. Hava yolu, tren, uçak ve deniz yolu ile ulaşımın kolay olduğu ülkeler ailelerin gençleri ziyaret edebilmeleri açısından da avantaj sağlıyor. Ekonomik açıdan refah içinde olmaları, güvenli ve huzurlu ortamlarda eğitim verilmesi, sosyal faaliyetlerin yoğunluğu da elbette lisans ve master öğrencilerinin tercihlerini belirliyor.

Yurtdışında Yüksek Lisans Eğitimi

Yurtdışında eğitim, öğrencilere sunulan en popüler eğitim seçeneklerinden biridir. Bazı ülkelerde, yurtdışında lisansüstü eğitim normdur. Ancak pek çok kişi bu konuda yeterli bilgiye sahip olmadığı için yurtdışındaki lisansüstü eğitim programlarından yararlanmaktan çekinmektedir. Başka bir ülkede eğitim almayı seçmek, bir kişinin hayatı ve kariyeri üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Yurtdışında eğitim, benzersiz bir eğitim deneyiminin yanı sıra kişinin kendi ülkesi dışında değerli bir iş deneyimi sunar.

Yurtdışında lisansüstü eğitim programları, öğrenciler ve işverenler arasında popülerlik kazanmaktadır. Küresel yeteneklere yönelik artan talep nedeniyle birçok insan kendi ülkeleri dışında daha fazla eğitim almayı tercih ediyor. Bununla birlikte, birçok kolej ve üniversite, lisans öğrencileri için uygun fiyatlı yurtdışında eğitim seçenekleri sunmaktadır. Bu, kurumların öğrencilerine yurtdışında eğitim fırsatları sunmanın faydalarını kabul ettiğini göstermektedir. Buna ek olarak, birçok işe alım ajansı müşterileri için aktif olarak lisansüstü programları teşvik etmektedir. Sonuç olarak, denizaşırı bir pozisyona başarılı bir şekilde başvurursanız, yüksek ücretli işler sizin olabilir.

İşverenler genellikle yabancı dil bilen ve başka bir ülkede yaşama deneyimi olan çalışanlar ister. Küresel şirketler, işlerini yurt dışına genişletebilmeleri için uluslararası deneyime sahip insanları işe almak istiyor. Ayrıca, birçok küresel şirket, müşteri hizmetleri merkezlerinde personel olarak gelişmekte olan ülkelerden İngilizce konuşanlar arıyor. Bu, dünya çapındaki ülkelerde İngilizce konuşan müşterilere hızla ulaşmalarını sağlar. Bu işler iyi para ödediğinden, pozisyonlar için görüşme yaparken lisansüstü programlara bakmak iyi bir fikirdir.

Çoğu üniversite, öğrenci alırken önce kendi ülkelerine odaklanmayı tercih eder. Ancak, birçoğu lisans öğrencileri için düşük maliyetli veya ücretsiz yurtdışında eğitim programları sunmaktadır. Bu, öğrencilere lisans programlarını nerede sürdürmek istediklerine karar vermeden önce diğer ülkeleri ziyaret etme fırsatı verir. Öğrenciler yurtdışındaki üniversitelerde okurken arkadaş edinebilir ve sonrasında ihtiyaçlarına en uygun programı seçebilirler. Öğrenciler uygun bir üniversite programı seçtikten sonra mutlaka yurt dışında okumayı düşünmeli; gelecekteki kariyer seçimleri için uygun bir yer bulmalarına yardımcı olacaktır.

Yurtdışında lisansüstü eğitim, öğrencilerin yurtdışında iş deneyimi kazanmaları için mükemmel bir yoldur. İşverenler, yabancı dilleri iyi bilen uluslararası deneyime sahip kişiler ararlar. Ayrıca üniversiteler, öğrenciler arasında bu eğilimi teşvik etmek için dünya çapında düşük maliyetli veya ücretsiz yurtdışında eğitim programları sunmaktadır. Yurtdışında lisansüstü eğitim almayı düşünmek, bu hedeflere ulaşma yolculuğunuza başlamanın harika bir yoludur!

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1