Yurtdışında Üniversite Master Öğrencileri Temel Motivasyonu Nedir?

Yurt Dışında Lisans ve Master Eğitimi Almak İsteyen Öğrencilerin Temel Motivasyonu Nedir?

Gençlerimizin daha iyi bir gelecek ve mesleki anlamda kendilerini daha iyi yetiştirebilmeleri, kariyerlerinde fark yaratabilmeleri için son yıllarda yurt dışı eğitimini tercih etmeleri giderek daha da yaygın hale geliyor. Avrupa standartlarına göre eğitim veren ve prestijli üniversiteleri ile gençlerimize umut aşılayan okulların çoğu hem lisans, hem de master yani yüksek lisans açısından popüler okullar haline geliyor. Türk gençlerinin lisans ve master eğitimi almak için temel motivasyonlarını oluşturan faktörlerin başında sınavsız kabul edilebilecekleri ve istedikleri bölüme doğrudan kayıt yaptırabilecekleri okul ve ülkeler sayılabilir. Özellikle Bosna Hersek, Moldova, Kosova, Ukrayna, Bulgaristan, Romanya, Azerbaycan ve Gürcistan gibi ülkeler lisans ve master öğrencilerine çok sayıda avantaj sunmaktadır.

Bu ülkelerdeki eğitim masraflarının düşük olması da gençlerimizin destinasyonlarında bu ülkelere öncellik vermesi anlamını taşıyor. Senelik harç bedelleri çok cüzi olduğu için ve hayat koşulları da uygun olduğundan rahat bir öğrencilik geçirmek elbette tercihleri etkileyen sebepler arasında bulunuyor. Kaliteli ve ucuz eğitim alabilmek, barınma, ulaşım, yeme-içme gibi konularda bütçeyi zorlamamak, vize sorunu yaşamamak ve ulaşım konusunda rahat etmek de elbette destinasyonların bu şekilde belirlenmesinde önemli rol oynuyor. Bologna Eğitim Kriterlerinin uygulandığı üniversitelerde verilen mavi diplomaların Avrupa’da geçerli olması, YÖK tarafından tanınması da mezun olan gençlerin iş bulma konusunda sıkıntıya düşmemelerini sağlıyor.

Bu ülkelerin en çok tercih edilme nedenleri içinde elbette Türkiye’ye olan yakınlığı da bulunuyor. Hava yolu, tren, uçak ve deniz yolu ile ulaşımın kolay olduğu ülkeler ailelerin gençleri ziyaret edebilmeleri açısından da avantaj sağlıyor. Ekonomik açıdan refah içinde olmaları, güvenli ve huzurlu ortamlarda eğitim verilmesi, sosyal faaliyetlerin yoğunluğu da elbette lisans ve master öğrencilerinin tercihlerini belirliyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

whatsapp1