Askerlik Erteleme

Tecil İşlemleri

Askerlik görevi, erkek vatandaşlarımız için zorunluluk, aynı zamanda son derece gurur kaynağı olan, gençlerimizin şerefle yaptıkları bir görevdir. Ülkemizde, her Türk Vatandaşı olan gencimizin askerlik görevini yaptığını bilmekteyiz. Yasalarıma göre, 20 yaşını dolduran gençlerimiz, 21 yaşında bastıklarında askerlik çağrıları gelmektedir. Askerlik görevlerini yapmak için askerlik birimlerine teslim olmaktadır gençlerimiz. Belirli nedenlerle, askerlik erteleme işlemleri yapılabilir. Bunlar için yasalarda belirlenen askerlik tecil şartları ndan birini taşımak yeterlidir. Yasalarımız, gençlerimiz için birtakım ayrık durumlar getirmiştir. Bunun nedeni, askerlik yapmak için gençlerimizin eğitimleri ve birtakım özel durumlarının sekteye uğramamasıdır. Bu özel nedenlerini giderdikten sonra, askerlik vazifelerini yapmaları için olanak sunulmaktadır.

Askerlik Tecili

nedenlerinden en önemlisi ve ilk akla geleni, eğitimdir. Eğitim sürecinde olan gençlerimiz, birtakım özel durumlarla tecil talebinde bulunabilirler. Buna göre, lise eğitimleri ile üniversite eğitimleri devam eden gençlerimiz, bu eğitimlerini sekteye uğratmadan, en geç 29 yaşına kadar askerliklerini tecil ettirebilirler. Öte yandan, lisans eğitimlerini tamamlayan gençlerimiz, yüksek lisans ve doktora eğitimlerine devam etmek isteyebilirler. Yasalarımız buna da izin vermektedir. Bu şekilde ileri eğitimler alan gençlerimiz, 33 yaşına kadar askerlik tecili için başvurabilirler.

Askerlik erteleme, yurtdışında bulunan gençlerimiz için de düşünülmüştür. Bu durum, özellikle, yurtdışında eğitim alan ve bu ülkede, ya da başka bir yabancı ülkede çalışma izni, oturma izni alan gençlerimiz için önemlidir. Gençlerimiz 38 yaşına kadar tecil isteyebilir. Bu başvurularını da ülkemize gelmeden konsolosluklardan yapabilirler.

Askerlik Tehir Şartları

Spor yapan gençlerimiz, lisanslı şekilde spor hayatlarında iseler, 33 yaşına kadar tecil isteyebilirler. Sağlık sorunları da, tecil taleplerinde öne çıkan, dikkate alınan nedenlerden biridir. Gençlerimizin geçici olan, tedavi ile giderilebilecek, ancak, halihazırda askerlik yapılmasını mümkün kılmayacak bir sağlık sorunu yaşamakta olabilir. Bu durumda, asker, yetkililer tarafından yapılan sağlık incelemesi ile gerekli karar verilir, askerliğin teciline karar verilir. Kilolu gençlerimiz için de, kilo sorunları askerliği mümkün kılmayacak durumdaysa, bu durum da askerlik tecil şartları ndan biridir.

Kardeşi ya da ağabeyi halihazırda askerlik vazifesini yapan gençlerimiz de tecil başvurusunda bulunabilir. Bu şekilde, kardeşin askerliği bitene kadar tecil süresi alırlar. Bilim insanları için de özel bir tecil durumu söz konusudur. Bilim dalında eğitim alan gençlerimiz, yurtdışında ya da yurtiçinde bilim alanında, dünya genelinde ve yurdumuz için de etkisi olacak çalışmaların içinde ise, çalışmakta olduğu kurum beyanı da alınarak, askerlik süresi 36 yaşına kadar tecil edilebilir. Bu şekilde, tecil nedenlerinden birine sahip ve tecil talebinde bulunmak isteyen gençlerimiz, askerlik şubelerine giderek başvurularını yapabilirler. Ardından, tecil işlemlerini e devlet sitesinden kolayca takip edebilirler. Sizden istenen belgeleri başvuru için gittiğinizde götürmeyi de ihmal etmemelisiniz. Vatani görevi yapmak gurur kaynağıdır, bunu yasal koşullar içinde ertelemeniz ise kullanabileceğiniz en doğal hakkınızdır.

askerlik tecili

#askerliktecilerteleme #askerliktecilişlemleri

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1