Askerlik Erteleme ve Üniversite Eğitimi

Lisans ve Ön lisans askerlik tecili

Lisans ve Ön Lisanstan Dolayı Askerlik Tecili

Eğitimine devam etmek isteyen erkek öğrencilerin üniversite ve doktora eğitimleri sırasında askerlik tecili yaptırmaları gerekmektedir. Tecil erteleme anlamına gelmektedir. Askere gitmeye engel durumu bulunan bireyler askerliklerini tecil ettirir yani erteletir. Bu tecil işlemi askere gitme süresini yalnızca belirli dönemler için erteler. Yani tecil yaptıran kişi askere gitmeyecek diye bir durum yoktur. Askerlik vatani bir görevdir. Her ne şekilde olursa olsun ister bedelli ister belirlenen sürelerde askerlik yapılmak zorundadır. Askere gitmeyen kişiler kaçak pozisyonuna düşebilir. Askerlik tecilinde askerliğinizi yalnızca başka bir zamana bırakabilirsiniz.

Askerlik görevinden muaf olamazsınız. Askerlik tecilinde belirlenmiş nedenler bulunmaktadır. Kişi bu belirlenmiş nedenlerden farklı nedenler belirleyerek askerliğini erteletemez. Askerliğin ertelenmesindeki en büyük sebep eğitimdir. Eğitim sebebiyle yaşı geldiği halde askere gidemeyen birçok kişi bulunur.

Lisans ve ön lisanstan dolayı askerlik tecili

olabildiği gibi lise ve açık öğretim sebebiyle de askerlik tecil ettirilebilir. Ayrıca sağlık sebebiyle ya da askere gidecek kişinin içerisinde bulunduğu özel durumlar nedeniyle de askerlik erteleme işlemleri yapılabilir. Kişinin yüksek lisans, staj ya da doktora yapması ayrıca kişinin yabancı bir ülkede oturmakla beraber çalışma iznine sahip olması da askerlik tecili için sebepler arasında gösterilmektedir.

Lisans ve ön lisanstan dolayı askerlik tecili

kişinin eğitim hayatının sekteye uğramaması adına yapılan bir işlemdir. Eğitim hayatının askerlik sebebiyle bölünmesini istemeyen öğrenciler askerliklerini erteletme hakkına sahiptir. Bu sebeple askerlik ertelemek için öncelikle bir üniversite kazanmanız gerekir. Kazandığınız üniversiteye mutlaka kayıt yaptırmanız gerekir. Eğer kayıt yaptırmazsanız askerlik tecil işlemleriniz yapılamaz. Kazandığınız okula kayıt yaptırdıktan sonra sizler için tecil işlemlerini okulunuz yönetmektedir. Okulunuzdan Savunma Bakanlığı’na sizin adınıza bir yazı gönderilir. Bu yazıyla okulda öğrenci olduğunuz bilgisi verilir. Bu bilgiye dayanarak askerliğiniz tecil edilir.  Eğitim sebebiyle askerlik tecilinde yaş sınırlaması bulunmaktadır. Bu sınır 29 olarak belirlenmiştir. Eğitim gören kişiler 29 yaşına kadar okulu bitirmek durumundadır. Eğer 29 yaşından önce okul bitirilirse bu durumu askerlik şubelerine bildirmeleri gerekir. Askerlik şubesine mezuniyetten sonraki 2 ay içerisinde başvurulması gerekir. Bu süre ceza görmemek için önemlidir. Mezuniyetten sonra 2 yıl daha tecil hakkını kullanmak için bu 2 aylık süreyi geçirmemeniz gerekir. 4 yıllık ya da 2 yıllık okuduğunuz bölüm illa örgün eğitimde olmak zorunda değildir. Açık öğretim fakültesinde okuyan kişiler de askerlilerini belirli bir süre için erteletebilir.

Lisans ve ön lisanstan dolayı askerlik tecili

sonrası okul bitiminde dilerseniz askere gidebilirsiniz. Yüksek lisans ve doktora için de askerlik tecili yapılmaktadır. Bitirdiğiniz bölüm üzerine yüksek lisans yapmayı düşünüyorsanız askerlik şubelerine gitmeniz ve bu durumu bildirmeniz gerekir. Bunun için de yüksek lisans programı kazanmış olmanız gerekir. Yüksek lisans ve doktora yapma nedeniyle askerlik tecili yaş sınırı 33 olarak belirlenmiştir. Yaş sınırını aşmanız halinde bir engeliniz kalmadıysa askere çağırılırsınız. Asker kaçağı durumuna düşmemek için konulan yaş sınırlamalarına dikkat etmeniz gerekir.

#lisansmezunuaskerlik #önlisansmezunuaskerlik #myoaskerliktecili

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1