Üniversiteye Burs Geri Ödemesi

burs borcunun ödenmesi

Öğrenim Kurumundan Ayrılma Halinde Burs Borcunun Ödenmesi

Kredi Yurtlar Kurumu KYK bünyesinde öğrencilerimize, onları ferahlatıcı, maddi zorlukları aşarak, donanımlı eğitim almaları  için maddi yardımlar sağlanmaktadır. Hem burslar, hem de krediler, öğrencilerimizin maddi durumlarında önemli rahatlama sağlar. Bu sayede, maddi zorluklar nedeniyle eğitimlerine son vermek zorunda kalacak birçok gencimiz üniversite eğitimi alır. Her sene, Gençlik ve Spor Bakanlığımız tarafından, KYK bünyesinde ne kadar kredi ve burs verileceği, miktarları ve başvuru süreleri yayınlanır. Bunları takip eden öğrencilerimiz, başvurularını süresi içinde yapabilirler. Yurtiçinde üniversite eğitimi alan gençlerimiz başvurularını yapabilir, aynı zamanda yurtdışında eğitim alacak ya da alan öğrencilerimiz de burs ile öğrenim kredisi başvurularını da yapabilirler. Yurtiçinde eğitim alan, lisans öğrencileri, yüksek lisans öğrencileri ve doktora öğrencileri ayrı rakamlar için başvurabilirler. Ancak bu aşamalarda eğitim alan tüm öğrencilerimiz için rakam aynıdır.

Yurtdışında eğitim alan öğrencilerimiz için de yine burs ve öğrenim kredisi başvurularını yapabilirler. Her sene değişen listeler ile farklı ülkelerde eğitim alan gençler için farklı rakamların olduğunu belirtelim. Belçika Üniversiteleri farklı, Bosna Hersek üniversiteleri ya da ABD üniversiteleri bünyesinde eğitim alan öğrenciler için kredi ile burs rakamları farklıdır. Burslar geri ödenmez. Hak kazanan öğrencilere karşılıksız olarak verilir. Krediler ise geri ödenmek üzere alınmaktadır. Gençlerimizin ödemeyecekleri kredi oranlarını talep etmemelerini öneririz. Ancak, geri ödemelerin mezuniyet tarihinden iki sene sonra başladığını ve makul taksit uygulamaları olduğunu belirtelim. Geri ödemeler noktasında birçok ayrık durum bulunmaktadır.

Öğrenim kurumundan ayrılma halinde burs borcunun ödenmesi de bunlardan biridir.

Öğrenim kurumundan ayrılma halinde burs borcunun ödenmesi,

ya da daha doğru bir ifade ile kredi borcunu ödenmesi düzenlenmiştir. Gençlerimizin sağlık nedenleri ile eğitim gördükleri okuldan ayrılmaları istisnai bir durumdur. Önemli bir rahatsızlık nedeniyle, ki bu zaten sağlık raporları ile tespit edilir, gençlerimiz artık okula devam edemeyecek duruma gelirlerse, bu durumda kredi ödemeleri ayrık tutulur. Bunun dışında, öğrencilerin kendi arzuları ile okullarından ayrılan ya da bir nedenle çıkarılan öğrencilerin, okulla ilişiklerinin kesilmesinden itibaren iki sene içinde, kredi aldıkları süre içinde aldıkları ödemeler geri alınmaktadır. Bu ödeme, aylık taksitler ile yapılmaktadır. Ayrılma nedeni, yeni bir eğitim kurumuna geçme olan öğrencilerin ise, ödemeleri yeni kurumlarından mezun olmaları ile başlamaktadır.

Öğrenim kurumundan ayrılma halinde burs borcunun ödenmesi,

kredi borcunun ödenmesi noktasında da öğrencilerimizin ödeme taksitlerini titizlikle yapmaları çok önemlidir. Aylık taksitleri aksatmadan, bu noktada bir icra işleme maruz kalmadan borçlarını ödemeleri yerince olacaktır. Yüksek lisans öğrencilerinin kredi borçlarını ödemeleri noktasında da düzenleme bulunmaktadır. Lisans eğitimlerinden mezun olmalarından itibaren, kesintisiz şekilde yüksek lisans eğitimlerine devam edeceklerse, ödemeleri bir süre ertelenir. Bu süre, lisans eğitimlerinin tamamlanmasından itibaren dört sene olarak belirlenmiştir. Dört sene sonunda, taksitli ödemelerin düzenli olarak yapılması gerekir.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1