Pasaport Belgeleri

Pasaport Çıkarma Evrakları

Pasaport Çıkarma Evrakları Nelerdir?

Yurtdışı çıkışı yapmadan önce eğer pasaportunuz varsa süresini kontrol etmelisiniz. Eğer bir pasaportunuz yoksa gerekli işlemleri yerine getirip pasaport başvurusu yapmalısınız. Pasaport çıkartmaya engel herhangi bir durumunuz yok ise pasaport çıkarma işlemleriniz bir sorunla karşılaşmaz.

Pasaport çıkarma evrakları, pasaport alma işlemi öncesinde toparlanması gereken evraklardır.  Bu evrakların tamamlanmasıyla birlikte pasaport çıkarma işlemlerinizi yerine getirebilirsiniz. Tamamlanmayan evraklar pasaport çıkarma işlemleri sırasında işlemlerinizi yavaşlatabilir hatta durdurabilir. Pasaport için başvuru yapmanız halinde sizlerden belirli evraklar talep edeceklerdir.

Pasaport çıkarma evrakları sizlere pasaport çıkartmanız konusunda yardımcı olacaktır. Pasaport için önceden randevu almanız gerekir. Gideceğiniz tarihe göre randevunuzu oluşturmanız gerekir. Başvuru randevusu için görevli kurum kendisi için uygun olan boş saatleri randevu için açabilir. Yoğunluk kimi zaman çok olurken kimi zaman az olabilir. Bu başvuruda bulunan insan sayısına göre değişiklik gösterebilir.  Pasaport başvurusu için gerekli belgeleri tamamladığınızda pasaport çıkarma işlemlerin çok kısa süre içerisinde gerçekleşir. Uzun süren bir işlem değildir. Önemli olan pasaport çıkarma evrakları eksiksiz tam bir şekilde elinizde hazır bulunmalıdır. Hazırladığınız evraklarla beraber başvuruda bulabilirsiniz. Sonrasında işlemleriniz çok kısa bir süre içerisinde netlik kazanır. Bu durumda kolayca pasaport sahibi olabilirsiniz. Öncelikle randevu almanız gerekir. Pasaportu çıkaracak kişi kendisi başvuruda bulunmalıdır.  Seçtiğiniz herhangi bir Nüfus Müdürlüğü’nden randevu aldıktan sonra sizlerden başvuru için götürmenizi istedikleri belgeleri toparlamanız gerekir. Nüfus Müdürlüğü’nden istenen evraklar sizleri fazla yoracak türden değildir. Öncelikle nüfus cüzdanınızın aslı mutlaka yanınızda bulunmalıdır. Bununla beraber 2 adet biyometrik fotoğraf bulundurmalısınız. Bu fotoğrafları belirterek çektirmenizde fayda var. Pasaport için uygun olmalıdır. Aksi halde kabul edilmeyebilir. Eğer başvuruda bulunan kişi öğrenci ise ve de öğrenci pasaportu almak istiyorsa bu durumda okulundan ya da e-devletten aldığı öğrenci belgesini ıslak imzalı bir şekilde götürmelidir. Tüm bunlar sağlandığında pasaport harçlarını da yatırmanız gerekir. Eğer 25 yaş altı bir öğrenci pasaport başvurusunda bulunacaksa pasaport harç bedelini ödemesine gerek yoktur. Sadece defter bedeli ödeyerek pasaport sahibi olabilir. Bu durumda yaş sınırı ve öğrenci olması kesin bir kuraldır. Eğer başvuru yapan kişi öğrenci değil ise belirlenen pasaport harçlarını yatırması gerekir. Yatırdığı pasaport harçlarına ek olarak belirlenen defter bedeli de anlaşmalı bankalara yatırılmalıdır. 2018 yılında belirlenen defter bedeli 108 TL’dir.  Belirlenen harç ve defter bedellerini aynı bankaya yatırabilirsiniz.  Bu bedelleri yatırdığınız bankadan hesap belgesi almanız gerekir. Ve bu hesap belgesinin yani dekontun görevli tarafından imzalanmış olması şarttır.

İlk kez bir pasaport başvurusunda bulunuyorsanız yukarıda bahsettiğimiz belgeler yeterlidir.  Eğer birden fazla defa pasaport aldıysanız günü bittiği takdirde yeni pasaport başvurusu esnasında eski pasaportunuzu da başvuru esnasında yanınızda bulundurmanız gerekir.  Pasaport işlemleri reşit olmayan ya da engelli bir birey için gerçekleştiriliyorsa muafakatname gerekir.

#pasaportgereklibelgeler

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1