Yurtdışında Para Bozdurma

Üniversite Eğitim Rehberi

Eğitim gören öğrencilerin kendi ülkelerinde kullandıkları kredi kartları banka hesapları ATM’ler yurt dışına çıktıklarında tamamen farklı bir hal almaktadır. Yurtdışında paralarını çekip kullanabilmek için buradaki bankaları gidecekleri ülkeye göre güncellemeleri ve kredi kartlarını geçerli hale getirmeleri ve oradaki ATM’lerde geçerli olan hesapları yaptırmış olmaları gerekmektedir.

Ülkeye girer girmez havaalanında ihtiyacı olan paralarının cebinde olması için ya Türkiye’den giderken gittikleri ülkenin para birimini almaları gerekir ya da havaalanındaki döviz bürolarından paralarını bozdurmaları gerekmektedir.

Yurt dışında para bozdurmak

öyle kendi ülkemiz kadar kolay anlaşılır değildir. Paranızı bozdururken elinizden de olmayın. Öğrencilerin ilk kez görecekleri bu ülkelerde alışana kadar oldukça dikkatli olmaları gerekir. Dolandırıcılara karşıda temkinli olunması gereken durumlar olacaktır. Garantili olarak işlerini görmekte döviz bürolarını seçmek en emin yol olacaktır. Eğer ki tedarikli gelmemiş iseler mecburen havaalanlarındaki dövizcilere başvuracaklardır. Havaalanlarında kurlar daha düşük olacağından Türk liranız Euro veya Dolar ya da gittiğiniz ülkenin para birimi ne ise onun eşdeğerinden düşük miktar olabilir. Bu durumu döviz kurlarını takip ederek anlayabilirsiniz. Ancak en garantili yol olarak cebinizde bir miktar gideceğiniz yere varana kadar harcayacağınız yabancı para birimi olmasıdır. Öğrencilerin Asya ve Avrupa’da kullanılan farklı para birimleri hakkında ayrıntılı bilgi alarak gitmeleri temkinli olmalarını sağlayacaktır.

Öğrenciler için gittikleri ülkelerde hemen hesap açtırmak daha kullanışlı olacaktır. Ancak bir öğrencinin bunu yaptırması uzun ve bazı ülkelerde de kabul edilmeyen bir durum olacağından Türkiye’deki banka hesaplarından paralarını kullanmak zorunda kalmaktadırlar. Hesaplarındaki parayı kullanabilmeleri için kartlarının kullanımı açık olması gerekmektedir. Her bankanın kendi prosedürüne göre komisyon alıp almama konusundaki ayrıntıları öğrenmelisiniz. Komisyon kesilmesi öğrenciler için çok büyük kayıp olabilir. Bazı ülkelerde ülkemizdeki kadar yüksek birimler kullanılmamaktadır. Daha çok paranın küçük değerleri kullanılmaktadır.  Cebinizde bozuk para bulundurmak bu yüzden önemlidir. Gideceğiniz ülkede ATM kullanımına iyice öğrenerek hatta ATM olup olmadığını araştırarak paranızı kullanmalısınız.

Yurtdışında para bozdurma

konusunda eğer öğrenciler yurtta değil de bir otelde kalıyorlarsa bulundukları otelin resepsiyonlarına danışarak da paralarını bozdurabilirler. Bunun yanında ülkelerin güvenilir bankalarında da para bozdurma ihtimalleri yüksek olacaktır. Döviz bürolarında bozduracakları para için fazlaca komisyon kesilmemesini istiyorlarsa ellerindeki parayı vermeden önce döviz bürolarına bu para karşılığında ne kadar alacaklarını sorarak bozduracakları paranın denetimini yapabilirler. Öğrenciler güvenilir para bozdurma imkânlarını bulamamışlar ise kredi kartlarını kendilerini idare edecek şekilde kullanarak güvenli yurtdışında para bozdurma yerlerini araştırmalıdırlar. Türkiye’den gitmeden önce yapmanız gereken en önemli şey Avrupa’ya ya da Asya’ya giderken o ülkenin hangi para birimini kullanacağı olmalıdır. Bilmediğiniz bir para birimini kullanırken elinizdeki Türk lirasının boşa gitmemesi için değerinin ne kadar ettiğini bilinçli olarak fark edebilmeniz gerekir.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1