Sofya Kimya Teknolojileri ve Metalürji Üniversitesi

Kimya teknolojileri ve metalurji bölümlerinden birinde profesyonel eğitim almak ve teknik mesleki eğitiminiz için Bulgaristan’da en iyi üniversitede lisans okumak istiyorsanız Sofya Kimya Teknolojileri ve Metalürji Üniversitesi’ni tercih edebilirsiniz.

Bulgaristan'da Eğitim

Sofya Kimya Teknolojileri ve Metalürji Üniversitesi

Sizlere eğitiminizi en güzel koşullarda tamamlayabileceğiniz, kaliteli ve üst düzeyde eğitim olanağına sahip olabileceğiniz, Sofya Kimya Teknolojileri ve Metalürji Üniversitesi sınav kaygısı olmadan yerleşebileceğiniz, mühendislik hayallerinizin gerçeğe dönüşebileceği uluslararası alanda adını duyurmuş bir üniversite tanıtımımız olacak. Ülkenize yakın bir yerde, ailenizle aranızda mesafeler olmadan okuma fırsatı elde edebilirsiniz.

Tanıtımını yapacağımız Sofya Kimya Teknolojileri ve Metalürji Üniversitesi Bulgaristan’da bilimsel araştırmalar merkezi olarak eğitim veren tek yüksekokuldur. Sofya Kimya Teknolojileri ve Metalürji Üniversitesi başarılı çalışmalarıyla dünya çapında adını duyurmuş olduğundan pek çok ülkeden öğrencilerin eğitim almak için tercih ettiği üniversitelerin arasına girmiştir. Ülkede kozmetik ürünler, biyolojik ürünler, metalürji alanında, deri, tekstil alanlarına iyi eğitim almış mühendisleri yetiştiren bir eğitim kurumudur.

Öğrencilerimiz teorik ve pratik olarak en üst kalitede hazırlanarak bu alanlara yönlendirilir. Kuruluşundan bu yana çok sayıda bilim insanı yetiştirerek kimya teknolojileri ve metalürji alanına önemli katkılar yapmış olan üniversitemiz hakkında danışmanlarımızdan birebir bilgi alabilirsiniz.

Sofya Kimya Teknolojileri ve Metalürji Üniversitesinin kuruluşu 1945 yılıdır. Eğitime yüksek devlet poli teknik okulunda makine yapımı fakültesi ile başlamış, Millet Meclisi kararı ile 10.06.1953 yılında okul 4 yüksekokula ayrılmıştır. Yüksekokullardan biri Kimya Teknolojileri Enstitüsü olarak eğitim yaşamına devam etmiştir. Enstitüde Metalürji Fakültesi ve Kimya Mühendisliği olarak 2 fakülte ile 11 ihtisas dalında eğitim verilmeye başlanmıştır. Kimya ve Metalürji alanında her yıl çok sayıda mezun vermekte, Avrupa ve Dünya ülkelerine de yetişmiş sayısız mühendisler kazandırmaya devam etmektedir.

Sofya Kimya Teknolojileri ve Metalürji Üniversitesi kapsamında verilen eğitim ve öğretim Bologna deklarasyonuna uygundur. Bologna süreci eğitim sistemlerini Avrupa standartlarına uyumlu hale getirebilmek için oluşturulan bir programdır. Üniversitemizde eğitim ve öğretim kalitesine çok önem verilmektedir. Uluslararası eğitim için ve diplomanın uluslararası alanda geçerliliği üniversitede İngilizce, Almanca ve Fransızca eğitime geçilmiştir. Ayrıca öğrencilerimize seçkin ortamlarda eğitim görme, sosyal olanaklardan yaralanma fırsatı tanınmaktadır.

Sofya Kimya Teknolojileri ve Metalürji Üniversitesi ayrıca ülkemiz de dâhil olmak üzere Asya, Avrupa, Amerika’da bulunan pek çok üniversite ve yüksekokul ile Kimya ve Metalürji alanında bilimsel araştırmalarda sıkı bir işbirliği içindedir. Üniversite bünyesinde COST, COPERNICUS, VI, V gibi çeşitli uluslararası programlar uygulanır.

Sofya Kimya Teknolojileri ve Metalürji Üniversitesi Yapısal Özellikleri  

Üniversite kampüsü toplam 11.142 m2 saha üzerine kurulmuştur. Kampüs alanında geniş olanaklara sahip olan 6 binası bulunmaktadır. Binalarda öğrencilerin eğitim aldıkları ders salonları, kabin ve idare odaları, eğitimleri sırasında deneyleri bizzat yapabilecekleri laboratuvarlar yer almaktadır.

Ayrıca öğrencilerimizin kullanımına sunulmuş olan modern şekilde dekore edilmiş 24 bilgisayar salonu bulunmaktadır. Üniversitemizin kendisine ait faaliyet gösteren bir matbaası da vardır. Matbaada eğitim için gereken kitaplar ve yardımcı malzemeler basılmaktadır. Öğrencilerimiz derslerinde kullanacağı tüm kitaplara eksiksiz uygun koşullarda sahip olurlar.

Üniversitemiz öğrencilerimize kaliteli eğitimin yanında sosyalleşme ve etkinliklerini yapabilecekleri ortamlar da sunmaktadır. Özellikle spora düşkün öğrencilerimiz için modern tesislerde kapalı fitness salonu, jimnastik salonu, futbol sahası ile dört tenis kortu bulunmaktadır.

Türk öğrencilerimizin barınma ve yurt ihtiyaçları da özenle düşünülmüş. Üniversitemizin öğrenci yurdunda çağdaş yaşama uygun şekilde 1500 üzerinde yatak kapasitesi hazırlanmıştır. Öğrenci yurdunun olanakları eğitim yaşamınızın kalitesiyle orantılıdır. Öğrenciler yurtta kalmak isterlerse prosedürlere gerek kalmadan hemen yurda yerleştirilebilir. İsteyen evli öğrenciler ise ailesiyle birlikte yurtta kalabilir. Yurttaki dairelerde ve odalarda banyo ve tuvalet gibi tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek donanım vardır. Merkezi sistem ile ısıtılan yurt binasında konforlu bir yaşamınız olacak. Öğrenciler için yurtta oda kirası aylık 50-80 Euro olarak uygulanır. Yurdun bulunduğu bölgede kafeterya, eczane, market gibi sosyal tesislerde yer aldığından eğitiminiz boyunca zorluk çekmezsiniz.


Galeri