Gabrovo Teknik Üniversitesi

Rekabetçi ortamda aldığınız eğitimin kalitesi önemlidir. Öğrencilere bilim ve teknolojiye dayalı eğitim veren Gabrova Teknik üniversitesi güçlü idari kadrosu ile kaliteli eğitim vermeye devam ediyor. Üstelik sınavsız lisans eğitimi ile avantajlar sizleri bekliyor olacak.

Bulgaristan'da Eğitim

Gabrovo Teknik Üniversitesi

Gabrovo Teknik Üniversitesi Bulgaristan’ın uluslararası bilinirliliği olan, mühendislik alanlarında iyi bir eğitim almak isteyenlerin tercih ettiği üniversiteler arasındadır. Kuruluşu 30 Temmuz 1964 yılına kadar inen üniversite 1327 kişiyle ilk eğitim yılına başlamıştır. Günümüzde 3 fakülte ile eğitimin içinde olan üniversitede öğrenim gören öğrenci sayısı ise 5400 dür.

ISO 9001:2001 kalite sertifikasını 2004 yılında alan Gabrovo Teknik Üniversitesinin Avrupa ülkeleri başta olmak üzere çok sayıda üniversite ile öğrenci değişim programı bulunmaktadır. Bu ülkeler arasında Türkiye, Ukrayna, Rusya, ABD, Almanya, Beyaz Rusya, Romanya gibi ülkeler vardır. Üniversitenin eğitim programları Avrupa standartlarında uygundur.

2007 – 2008 öğretim yılında okuldaki bazı bölümlerde hazırlık sınıfı dâhil İngilizce eğitim verilmeye başlanmıştır. Üniversite bünyesinde 3 fakülte dışında, dil hazırlık bölümü ve bir kolej bulunmaktadır. Devlet yüksekokulu olan Gabrovo Teknik Üniversitesi öğrencilere lisans ve yüksek lisans düzeyinde 17 farklı alanda öğretim sağlamaktadır. Doktora yapmak isteyenler için de 30 farklı bölüm sunulmaktadır.

Gabrovo Teknik Üniversitesi Tarafından Öğrencilere Sağlanan Olanaklar

Gabrovo Teknik Üniversitesi öğrenimlerini tamamlayan öğrenciler için dallarında uzmanlaşmaları amacıyla eğitimlerinin devamlılığını sağlayan çalışmalar yapmaktadır. Mezun olan öğrencilere 30 farklı alanda doktora eğitimi olanağı sunmaktadır.

Üniversitede eğitim ve öğretim Avrupa standartlarına uygun şekilde, üstün teknoloji ile gerçekleştirilmektedir.

Üniversite bünyesindeki zengin içerikli kütüphane öğrenim görenlere bilgiye ulaşma kolaylığı sağlamaktadır.

Üniversite sahip olduğu bilgiler ve programlar ile uluslararası alanda merkezi bir konumdadır. Dünyada 14 farklı ülkeden 26 farklı üniversite ile yakından bilgi alışverişinde bulunmaktadır.

Gabrovo Teknik Üniversitesi Avrupa’da bilim adamları ile yaptığı anlaşmalarla ERASMUS programı üzerinde çalışmalarına devam etmektedir.

Üniversitede eğitim gören yabancı uyruklu öğrenciler için kalabilecekleri yurtlar üniversite tarafından hazırlanmaktadır. Yurtlarda öğrenciler iki kişilik odalarda kalma olanağına sahiptir. Bunun dışında yabancı uyruklu öğrencilerin ailelerini ağırlayacak özel otel odaları bulunmaktadır.

Öğrencilerin özel programlar üzerinde çalışma taleplerinin olması halinde verimli çalışabilmeleri için özel misafir odalarını kullanabilmeleri sağlanmaktadır.

Yurtdışı eğitim için tercihiniz Gabrovo Teknik Üniversitesi olacak ise üniversitenin bulunduğu Gabrovo şehrinin ülkemize yakınlığı Plovdiv şehrinin ardından ikinci sırada olduğunu belirtmeliyiz. Hem yurtdışı eğitimi alabilir hem de ülkenize çok yakın olabilirsiniz. Üniversitenin bulunduğu şehir öğrenci şehri olarak anılmaktadır. Bu nedenle öğrencilere son derece ekonomik olanaklar sunmaktadır. Bu şehirde yaşam koşulları oldukça iyidir.

Gabrovo Teknik Üniversitesi Hazırlık Eğitimi

Üniversitenin öğrenim dili Bulgarca ve İngilizce olarak belirlenmiştir. Yabancı dili yeterli düzeyde olmayan öğrenciler için bir yıl süreyle hazırlık eğitimi verilmektedir. Hazırlık eğitimi sırasında öğrencilere eğitim alacakları branşlarla ilgili olarak bazı alan dersleri de verilmektedir. Hazırlık yılı sonunda öğrencilerin başarısını ölçen bir sınav yapılmaktadır.

Yurt ve Yaşam Olanakları

Gabrovo Teknik Üniversitesinin bulunduğu bölgede fakülteler ve yurt binaları bir aradadır. Yurtta kalmak isteyen öğrenciler 50-70 Euro arasında değişen ücretler ödemektedir. Öğrenciler için şehirde yaşam oldukça kolaydır. Aylık olarak ortalama yaşam giderleri 250-300 Euro arasında değişir.

Gabrovo Teknik Üniversitesi Harç Ücretleri

Üniversitede tüm fakültelerin hazırlık bölümü harç ücretleri 2000 Euro olarak belirlenmiştir. Lisans bölümleri 4 yıllık olup, harç ücretleri yıllık 2200 Euro, yüksek lisans bölümleri de 2400 Euro olarak belirlenmiştir. Yüksek lisans bölümleri de 4 yıllıktır.

Yabancı dilde eğitim veren bölümlerin hazırlık sınıflar 2000 Euro, lisans bölümleri 2200 Euro, yüksek lisans bölümleri de 3000 Euro olarak belirlenmiştir. Bu bölümlerde eğitim 4 yıldır. 

Gabrovo Teknik Üniversitesi Fakülteleri

İletişim Araçları ve Teknolojileri Mühendisliği (İngilizce)

Elektronik ve Elektrik Fakültesi

Elektronik Mühendisliği (İngilizce)

Elektrik Mühendisliği (İngilizce)

Bilgisayar Sistemleri ve Teknolojileri Mühendisliği (İngilizce)

Otomasyon Enformasyon ve Kontrol Sistemleri Mühendisliği (İngilizce)

Çevre Mühendisliği

Makina ve Alet İnşası Fakültesi

Makina Mühendisliği (İngilizce)

Endüstri Mühendisliği (İngilizce)

Tekstil Mühendisliği

Malzeme Bilimi Teknolojileri Mühendisliği

Endüstri Yönetimi Mühendisliği

Hidrolik ve Hava Basınçlı Aletler Mühendisliği (İngilizce)

Sosyal Faaliyetler

Kamu Yönetimi

Ticaret Ekonomisi

İktisat Fakültesi

Ekonomi Yönetimi