Bulgaristan’da Üniversite

Bulgaristan’da eğitim almak istiyorsanız hemen Eurostar yurtdışı eğitim danışmanları ile iletişime geçin. Öss şartı olmadan Bulgaristan üniversiteleri sizleri bekliyor. Dilediğiniz alanda lisans eğitimi almak ve hayallerinizi süsleyen bir bölümden mezun olmak için artık beklemenize gerek kalmadı.

Bulgaristan'da Üniversite Eğitimi

Bulgaristan Üniversite ve Bulgaristan Hakkında Merak Edilenler

Bulgaristan ve Yaşam

Bulgaristan'da Eğitim Daha Ekonomik

Aşağıdaki tabloda, Bulgaristan üniversite eğitiminin toplam maliyetinin, Türkiye’ye göre çok daha avantajlı olduğunu görebilirsiniz.

Yıllık Türkiye Devlet Üniversitesi Türkiye Vakıf Üniversitesi Bulgaristan Üniversitesi
Yaşam 8000 ₺ 15.000 ₺ 2000 €
Eğitim 0 ₺ 40.000 ₺ 3000 €
Toplam 8000 ₺ 55.000 ₺ 5000 €

Neden Bulgaristan'da Üniversite?

Özellikle mezuniyet sonrası çalışma izni veriyor.

Bulgaristan üniversitelerinden mezun olduğunuzda aldığınız diploma ile dünyanın birçok ülkesinde rahatlıkla çalışabilirsiniz.

Üniversite ve yaşam maliyetleri uygundur.

Bulgaristan’da öğrenciler için eğitim, konaklama, ulaşım ve yemek masrafları uygun fiyatlardadır.

İngilizce olarak eğitim alırsınız.

Bulgaristan üniversiteleri birçok farklı alanda ve bölümde 100% İngilizce eğitim vermektedir.

Bulgaristan YÖK denkliğine sahiptir.

Bulgaristan’da eğitiminizi tamamladıktan sonra Türkiye’de çalışmak isterseniz YÖK’ten diploma denkliğini alabilirsiniz.

Yurtdışında Üniversite Eğitiminin Avantajları

Üniversite eğitimi dönemi, kişinin kariyer hayatını ve geleceğini belirleyen en önemli dönemdir. Bu süreçte en doğru kararı verebilmeniz için size yardımcı olmak amacıyla fırsatlar hakkında bir karşılaştırma tablosu hazırladık.

Bulgaristan'da Üniversite Eğitimi

Bulgaristan, Sofya, Plovdiv, Varna

Özellikle Bulgaristan, resmi olarak Bulgaristan Cumhuriyeti, ülkemizin batı komşularından biridir.Ayrıca  Türk Halkı ile Bulgar Halkı arasında tarihten gelen kopmayacak bağlar bulunmaktadır. Dolayısı ile zaman zaman bulanıklaşan iki halk arasındaki yakın ilişki, günümüzde son derece sıcak ve sevgi dolu şekilde devam etmektedir. Özellikle ülkemizden birçok vatandaşımız ziyaret amaçlı Bulgaristan’a gitmektedir, aynı şekilde, Bulgar vatandaşları da sıkça ülkemizi ziyaret etmektedir. Ayrıca öte yandan, bu güzel ülkede çok sayıda Bulgar Türkü de yaşamaktadır. Dolayısı ile ülkemize çok yakın olması ve yakın ilişkilerimizin bulunması, birçok öğrencinin ülkemizde eğitim almasına, aynı şekilde, ülkemizden öğrencilerimizin de Bulgar Üniversitelerinde eğitim almasına olanak sağlamaktadır.

Bulgaristan’ın kentleri olan başkent Sofya, diğer büyük kentleri Plovdiv ve Varna’da kaliteli üniversiteler bulunmaktadır.

Bulgaristan Sizleri Eğitim Görmeye Davet Ediyor

Ayrıca ülke genelinde, yaklaşık olarak sekiz milyon insan yaşamaktadır. Dolayısı ile Avrupa Birliği ülkelerinden biri olan bu ülkede, medeni, huzurlu bir yaşam süregelmektedir. Özellikle temiz, bakımlı, doğa ile iç içe kentleri ile sevilen bir ülkedir. Bulgaristan eğitime de çok önem veren bir ülkedir. Üstelik okuma yazma oranı son derece yüksektir. Üniversite eğitimine son derece önem verilmekte olup, üniversiteler köklü ve kalitelidir. Hatta üniversitelerin Türk öğrencilerimiz için de son derece avantajlıdır. Özellikle Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak gençlerimizin Bulgaristan üniversitelerinde eğitim almaları için gerekli desteği vermekteyiz.

Bulgaristan ve Öğrenciye Katkıları

Özellikle Bulgaristan Üniversiteleri sınavsız olarak Türk gençlerini kabul etmektedir. Öğrencilerimizin lise mezunu olması ve resmi onaylı lise diplomalarının olması Bulgaristan üniversitelerine başvurmaları için yeterlidir. Ülkemizdekinin aksine, taban puanı, lys, lgs girme ve belirli bir puan alma şartı bulunmamaktadır. Bu sayede, öğrencilerimiz istedikleri üniversitelere ve fakültelere kayıt olma, planladıkları mesleğin eğitimini alma şansını yakalamaktadırlar. Hem meslek lisesi, hem de düz ya da anadolu lisesi mezunu gençler diplomaları ile başvurabilirler. Üniversiteler, eğitime verilen önem noktasında, detaylı ve donanımlıdır. Ülkede genel anlamda, planlı ve önem verilen bir eğitim politikası olduğunu da eklemek gerekir.

Bulgaristan Sınav Sistemine Dair

Yukarıda belirtildiği gibi, Bulgaristan Avrupa Birliği ülkelerinden biridir. Hatta bu ülkede eğitim alan öğrenciler, AB ülkesini olmasının avantajlarını da yaşarlar. Üstelik Bulgaristan üniversiteleri Avrupa Birliği kapsamında olan yüksek eğitim kurumları olup, mezunlarına mavi diploma verilmektedir. Özellikle Mavi diploma, Europass olarak adlandırılır. Hatta diploma tüm AB ülkelerinde geçerli olan diploma anlamına gelmektedir ve mezun olan öğrencilerin diplomaları tüm AB ülkelerinde geçerlidir. Üstelik Avrupa Birliği ülkelerinde diplomalarıyla çalışma olanağına sahip olurlar. Bulgaristan Üniversiteleri’nin önemi özelliklerinden biri ise ülkemiz yüksek öğretim kurumlardır.

YÖK tarafından kabul edilmekte olmasıdır. YÖK’ün denklik verilen üniversiteler listesinde, Bulgaristan üniversiteleri yer almaktadır. Dolayısı ile bu oldukça önemli bir özelliktir.

Bulgaristan ülkemize gerçekten çok yakın, komşu ülkedir. Özellikle mesafeler kat etmeden ülkemizden bu ülkeye gidiş geliş yapılabilir. Bulgaristan üniversitelerinde, fakültelerin özellikleri ve eğitim ilkelerinde göre, Bulgarca, Rusça, Almanca, İngilizce, Fransızca dillerinde eğitim verilmektedir. İngilizce eğitim verilen fakültelerde, resmi belgelere yeterlik durumu bulunan öğrenciler hazırlık sınıfı okumadan lisans sınıflarına başlayabilirler.

İnsanlara eğitim ve bilgi sağla. Bulgaristan

Barış ve düzenin sağlanmasınınkendi çıkarları için gerekli olduğunuonlara öğret.”   Thomas Jefferson

Dil bilgileri yeterli olmayan öğrenciler ise yabancı diller sınıfında bir sene eğitim almaktadırlar. Bundan sonra lisans sınıflarına başlayabilirler. Yaklaşık olarak dokuz ay yani iki sömestre süren dil eğitimi fakültedeki eğitim diline göre, Bulgarca, Rusça, İngilizce, Almanca, Fransızca olabilir. Ayrıca, bölümün özelliklerine göre, hazırlık senesi boyunca bazı temel dersler de öğrencilerin lisans yıllarına hazırlanması noktasında verilmektedir.

Bulgaristan ve Öğrenci Dostu Yakınlığı

Bulgaristan Üniversitelerinde okul ücretleri okullara ve fakültelere göre değişen şekilde ödenmektedir. Son derece makul olan okul ücretleri, Euro ile ödenebilir. Yılda iki sömestre olduğundan, okul harçları, tek bir seferde ya da sömestre başlarında iki taksit olmak üzere ödenebilir. Ülkemizde, orta gelir grubunda olan bir ailenin zorlanmadan bu ücretleri ödeyebilmeleri mümkündür. Köklü ve kaliteli eğitim veren okullardır. Seçkin akademik kadroları ile özenli bir eğitim verilmektedir.

Sofya, Plovdiv ve Varna’da son derece elit, özenli üniversiteler bulunmaktadır.

Bulgaristan Gelişimsel Sınav Sistemi

Üstelik Bulgaristan’da tamamen sınavsız kabul ile seçkin bir tıp eğitimi alabilir, bir hekim olarak kariyer yapabilirsiniz. Özellikle Bulgaristan üniversiteleri uluslararası platformda verdiği seçkin tıp eğitimiyle tanınmaktadır. Tıp fakültelerinde eğitim dili farklı olabilir, her fakültenin eğitim diline göre yabancı dil hazırlık sınıfı bulunmaktadır. Ayrıca lisans senelerinde öğrencilerin teorik bilgileri öğrenmesi kadar, pratik anlamda kendilerini geliştirmelerine de son derece önem verilmektedir. Bu nedenle, ilk sınıflardan itibaren hastalar üzerinde çalışma, laboratuvar çalışmaları ve klinik çalışmaları yapılmaktadır.

Bulgaristan Gelişme ve Donanım

Teorik, pratik ve öğrencilerin staj eğitimleri donanımlı olarak verilmektedir. Hatta tıp fakültelerinde öğrencilerin donanımlı eğitim almaları için her türlü alet ve edevat bulunmaktadır. Üstelik modern eğitimin önemsendiği fakültelerde, teknik anlamda mükemmel laboratuarlar öğrencilerin hizmetindedir. Öğrencilerin akademik kadrodan birebir eğitim almasına olanak sağlanmakta, ayrıca öğrenci danışmanları sürekli yardımcı olmaktadır.

Özellikle kütüphaneler, bilgisayar ve internet kullanımı eksiksiz olan fakültelerden seçkin birer hekim olarak mezun olabilirsiniz.

Özellikle diş hekimliği eğitimi almak ve donanımlı bir diş hekimi olmak isteyenler için Bulgaristan Üniversiteleri son derece uygundur. Ayrıca Bulgaristan Üniversiteleri tıp ve diş hekimliği eğitimlerinde gerçekten Avrupa’nın seçkin eğitim kurumları arasındadır.

Bulgaristan ve Türkiye

Türk öğrencilerimiz diş hekimliği fakültesine lise diplomalarıyla, sınavsız olarak kabul edilmektedir. Eğitim genel olarak beş yıl sürmektedir. Eğitim diline göre, öğrencilerin seviyesi tespit edilerek yabancı dil okulunda hazırlık sınıfına alınabilir, gerekli dil seviyesi eğitimi alındıktan sonra lisans derslerine başlanabilir. Diş hekimliği fakültesinde, seçkin öğretmenlerden, klasik eğitim disiplinlerinin, modern tekniklerle bezenmiş şekilde eğitim verilmektedir.

Özellikle çalışma alanları, sınıflar, derslikler, laboratuarlar modern ve öğrencilerin birebir derse katılımlarını sağlayacak şekilde düzenlenmektedir. Hatta lisans senelerinde, teorik eğitim yanında, pratik eğitim de fazlasıyla verilmektedir. Türk öğrencilerimiz, son derece uygun harç rakamları ile seçkin diş hekimliği fakültelerinde eğitim alabilirler. Üstelik Danışmak için Eurostar Yurtdışı Eğitim Kurumları şubelerimiz ve profesyonel öğrenci danışmanlarımız sizinledir.

Bulgaristan ve Yurtdışı Eğitim

Eczacılık her zaman geçerli olan ve olacak bir meslektir. Eczacılık mezunları kendi eczanelerini açabilirler. Ayrıca, hem ülkemizde, hem de yurtdışında çok önemli kimya ile ilaç firmalarında çalışabilirler. Uluslararası platformda bu şekilde bir çalışma için diploması uluslararası statüye sahip olan üniversitelerin eczacılık fakültelerinden mezun olmak gerekir. Bunun için çok önemli bir seçenek, Bulgaristan Üniversiteleri Eczacılık Fakülteleridir. Bulgaristan’da Sofya, Plovdiv ve Varna’da son derece kaliteli eczacılık fakülteleri bulunmaktadır.

Bulgaristan Eczacılık

Eczacılık fakültelerinde İngilizce, Bulgarca, Rusça, Almanca veya Fransızca eğitim verilebilmektedir. Bu dillerin donanımlı şekilde bilinmesi için bir sene, yani yaklaşık dokuz ay hazırlık sınıfında eğitim verilmektedir. Eczacılık fakültesi eğitimi dört yıldır. Hem pratik, hem de teorik eğitim donanımlı ve gereği gibi verilmektedir. Bu fakültelerden mezun olan gençler mavi diploma almaktadır. Mavi diploma Avrupa Birliği ülkeleri kapsamında, Bologna kriterlerine uygun olan üniversiteler tarafından verilmektedir. Bulgaristan Üniversiteleri’de bu özelliklere sahiptir.

Kampus yaşamı yerinde, sosyal ve kültürel anlamda da kaliteli zaman geçirebileceğiniz üniversitelerde mükemmel bir eczacılık eğitimi alabilirsiniz.

Her zaman önemini koruyan ancak, son yıllarda gerçekten son derece gözde olan inşaat mühendisliği gençlerimiz için parlak mesleklerden biri haline gelmiştir. Uluslararası anlamda önemli projelere sahip olan inşaat firmalarımız başarılara imza atmaktadır. Sadece lise diplomanızla kabul edileceğiniz Bulgaristan Üniversiteleri’nde seçkin inşaat mühendisliği eğitimi alabilirsiniz.

Bulgaristan ve Sofya

Başkent Sofya başta olmak üzere, Plovdiv ve Varna kentlerinde inşaat mühendisliği eğitimi alabilirsiniz. Dört yıl süren eğitimin sonunda öğrenciler AB ülkelerinde geçerli olan mavi diplomalarını almaktadırlar. Bu diploma ile tüm Avrupa ülkelerinde çalışma şanslarını elde edebilirsiniz. Diplomalar YÖK tarafından kabul edildiğinde ülkemizde hem kendi inşaat firmanızı açabilir, hem de inşaat mühendisi olarak özel sektörde ya da kamu alanında çalışabilirsiniz.

Bulgaristan ve Mimarlık

Mimarlık gibi son derece seçkin bir mesleğin eğitimi, mükemmel bir fakültede, üstelik sadece diplomanızla başvurarak almak istemez misiniz? Özellikle bu hayalinizi Bulgaristan üniversitelerinde yapabilirsiniz. Üstelik Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Şubelerimizden bilgi ve destek alarak mimarlık eğitimi için adım atabilirsiniz. Bulgaristan’da mimarlık eğitimi dört yıl sürmektedir. Hatta üniversitelerde, fakültelere göre değişen şekilde, Bulgarca, İngilizce, Rusça, Almanca, Fransızca dillerinde eğitim alabilirsiniz.

Bulgaristan Dil ve Seviyesi

Üstelik dil seviyesi yeterli olmayan öğrenciler hazırlık dil eğitimi için yabancı diller fakültesinde bir sene eğitim almaktadırlar. Bundan sonra, seçkin lisans eğitimi sizleri bekliyor. Özellikle mimarlık fakültelerinde, öğrencilerin yaratıcı ve donanımlı birer mimar olmaları için eğitim kalitesi mevcuttur. Ayrıca seçkin akademik kadro, klasik eğitim disiplinleri ile bezenmiş modern eğitim sistemleri, az kişilik sınıflar, teorik ve pratik eğitim sizleri beklemektedir. Kampus yaşamı da öğrencilerin rahatı, güvenliği ve özgür bir ortamda eğitim almaları için tasarlanmıştır.

Mimarlık diplomanız Europass yani mavi diploma olacağından, tüm AB ülkelerinde çalışabilirsiniz.

Bulgaristan Makine Mühendisliği

Makine mühendisliği eğitimi almak için Bulgaristan üniversitelerini tercih edebilirsiniz. Ülkemizle komşu olan ve ilişkilerimiz çok eskiye dayanan bu ülkede, geçmişi uzun yıllara dayanan eğitim kalitesi ve üniversiteler bulunmaktadır. Bu üniversitelerin makine mühendisliği fakültelerinin gerçekten donanımlı olduğunu belirtelim. Ülkemizden öğrencilerimiz üniversitelere sınav ya da taban puanı sistemi, not ortalaması esası olmadan sınavsız olarak kabul edilmektedir. Meslek lisesi ya da lise diploması ile başvurular kabul edilmektedir. Gerekli olması durumunda, bir senelik hazırlık dil sınıfı eğitiminin ardından, lisans eğitimleri başlamaktadır.

Makine mühendisliği fakültesinde eğitim dört yıldır. Öğrencilerin teorik dersleri almasının yanında, pratik alanlarda kendilerini geliştirmelerine önem verilmektedir. Bolca çalışma imkanı bulabilirsiniz. Hem ülkemizde, hem de yurtdışında makine mühendisi olarak kariyer yapabilirsiniz.

Bulgaristan ve Gelişim Gücü

Bulgaristan Üniversiteleri, seçkin bir elektrik mühendisliği almak için en doğru seçimlerden biridir. Ülkede başkent başta olmak üzere, birçok şehirde altyapısı sağlam ve seçkin üniversiteler bulunmaktadır. Bu üniversitelerin elektrik mühendisliği fakültelerine güvenebilirsiniz. Profesyonel öğrenci danışmanlarımızdan fakülteler ve eğitim özellikleri, kayıt tarihleri, okul taksitleri gibi birçok konuda yardım alabilirsiniz.

Bulgaristan Elektrik Mühendisliği

Elektrik mühendisliği eğitimi almak için sınava tabi olmadan, lise diplomanızla başvurunuzu yapabilirsiniz. Okul ücretleri diğer Avrupa Üniversiteleri ile kıyaslandığında son derece makuldur. Zorlanmadan eğitiminizi alabilirsiniz. Elektrik mühendisliği için lisans ve lisans tamamlama eğitimleri konusunda öğrenci danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz. Ayrıca, Türk öğrenciler için master seçenekleri de bulunmaktadır. Dört yıl sürecek elektrik mühendisliği eğitiminizin ardından, ileri eğitimleri de düşünebilirsiniz.

Hem teorik, hem de pratik anlamda kaliteli bir mühendislik eğitiminden sonra aynı zamanda YÖK tarafından kabul edilen mavi diplomanızla kariyerinize başlayabilirsiniz.

Bulgaristan Bilgisayar Mühendisliği

Bilgisayar mühendisliği son yılların en seçkin eğitimlerinden ve mesleklerinden biridir. Bir bilgisayar mühendisi hem ülkemizde, hem de uluslararası anlamda birçok ortamda, kurumda ve düzeyde çalışabilir.

Ülkemizde bulunan sınav sistemi puanı yüksek olan bilgisayar mühendisliği fakültelerine girmenizi zorlaştırabilir. Sınavsız olarak, sadece lise diplomanızla kabul edileceğiniz Bulgaristan Üniversiteleri’nde ise donanımı sağlam bilgisayar mühendisliği eğitimi alabilirsiniz. Dört süren eğitimde öğrencilere teorik eğitim yanında, son derece başarılı pratik eğitim, bilgisayar ve internet uygulamaları eğitimleri verilmektedir.

Sınav Sistemi ve Bulgaristan

Hazırlık sınıfında, dil eğitimleri yetersiz olan öğrenciler gayet kaliteli bir eğitim almaktadırlar. Bundan sonra, lisans senelerinde seçkin eğitmenlerden eğitim alarak parlak bir bilgisayar mühendisi haline gelmektedirler. Ülkemizde diplomalar YÖK tarafından tanınmaktadır. Mavi diplomalar tüm Avrupa Birliği ülkelerinde tanınmaktadır.

Bulgaristan batı sınırımızı paylaştığımız, komşu ülkelerimizden biridir. Ülkemize son derece yakın bir coğrafi konumdadır. Uzun yıllar Osmanlı İmparatorluğu idaresinde kalan ülke ülkemize son derece yakındır ve birçok Osmanlı eseri bulunmaktadır. Türk ve Bulgar Halkı ise kültürel ve yaşam gelenekleri anlamında oldukça benzerlikleri olan bir halktır. Bu ülkede çok sayıda Bulgar Türkümüz yaşamaktadır. Bulgaristan üniversitelerinde eğitim alan öğrencilerimiz asla yabancılık çekmemektedir.

Bulgaristan ve Ülkenin Avantajı

Ülkemize yakın olması öğrencilerimiz açısından çok avantajlıdır. Karedeniz üzerinden yapılan gemi seferleri, otobüs, tren ve uçak seferleri sık şekilde sürmektedir. Birçok hava yolu firmamız, Sofya ve Varna gibi şehirlere uçuşlar yapmaktadır. Uçuş bilet fiyatları da ekonomik rakamlardadır. Yaklaşık bir saat süren uçuşlar sorunsuz şekilde gerçekleşmektedir. Öğrenciler tatil zamanlarına göre önceden toplu ve son derece uygun fiyatlı uçak biletleri alabilirler.

Tren seferleri de ulaşım için seçenek olabilir. İstanbul Halkalı Garı’ndan Başkent Sofya’ya uzanan bir hatta tren yolculuğu yapmak mümkündür. İstanbul Halkalı Sofya Ekpresi ile farklı ve güvenli, aynı zamanda ekonomik bir yolculuk yapabilirsiniz. Yolculuk yaklaşık olarak sekiz saat sürmektedir ve akşam saatlerinde gerçekleşmektedir. Kompartımanlar rahat ve uyuma, dinlenme yapılabilir.

Bulgaristan Otobüs Seferi

Bulgaristan ile Türkiye arasında otobüs seferleri de birçok firma tarafından sıkça yapılmaktadır. İki ülkenin sınır komşusu olması, iletişime ağlarının güçlü olmasını sağlamaktadır. Sınır kapısından gerekli kontroller yapıldıktan sonra, otobüsler iki ülke arasında kolayca gidip gelmektedir. Son derece uygun rakamlara otobüs biletlerini almak mümkündür.

Bulgaristan ile Ülkeler Arası Eğitim Potanisyeli

İki ülke arasında birçok gözde otobüs firmamızın sefer düzenlediğini belirtelim. Bulgaristan’ın birçok kentine otobüs seferleri ile gidilebilir. Birkaç saat süren yolculuk, modern otobüslerle son derece keyifli ve rahat şekilde gerçekleşmektedir.

Deniz yoluyla ulaşım, iki ülke arasında düzenlenen feribot seferleri ile sağlanmaktadır. Deniz otobüsleri ile zevkli ve keyifli bir deniz yolculuğu ile Varna’ya ulaşmak mümkündür. İstanbul Varna arasında seferler yaklaşık 6 saat sürmektedir.

Bulgaristan Üniversiteleri Sınavsızlık

Bulgaristan Üniversiteleri’nde sınavsız kabul ile seçkin eğitim alma fırsatını yakalayabilirsiniz. Kayıt şartları ve süreleri, okul ücretleri, eğitim olanakları, tarihleri, konaklama, ulaşım gibi birçok bilgi için danışmanlığımızdan yararlanabilirsiniz. Komşu ülkemiz olması bakımında, uçak ulaşımı başta olmak üzere, tren seferleri, deniz ulaşımı, otobüs seferleri üzerinden gidip gelmek kolay, mümkün ve aynı zamanda uygun fiyatlıdır. Güvenli, ekonomik, öğrenciler için son derece uygun bir ülkede eğitim almak ve sonrasında mavi diploma ile kariyer basamaklarına uzanmak gençlerimiz için son derece avantajlıdır. Ekonomik anlamda zorlanmadan, kaliteli bireğitimalarak, ülkemizden çok uzak kalmadan, hayalinizdeki üniversite eğitimini mükemmel şekilde alabilirsiniz.

Bulgaristan ve Eurostar Yurtdışı Eğitimi

Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Şubelerimizden, sitemizden ve çağrı merkezimizden her zaman bilgi alabilirsiniz. Okul ücretleri ise diğer Avrupa Ülkelerine oranla son derece makuldur. Kampus yaşamı öğrencilerin zengin öğrencilik yılları geçirmeleri için tasarlanmıştır. Spor faaliyetleri, kültürel ve sanat etkinlikleri yapılabilir. Öte yandan, güvenli ve rahat konaklama olanakları da gençleri beklemektedir. Yurtlar, pansiyon ve kiralık evler tercih edilebilir.


Türk nüfusunun sık bulunduğu ülkelerden bir tanesi olan Bulgaristan’da eğitim yaşamınız hiç zor olmayacak çünkü Bulgarcanın beraberinde Türkçe konuşulan diller içinde bulunmaktadır. üniversiteler Sofya,Stara Zagora,Burgas,Varna,Plevne ve Plovdiv şehirlerinde konumlandırılmıştır.

Bulgaristan’da okumak için üniversite sınavına girmenize gerek bulunmaz idadi mezunu olmanız yeterli olmaktadır. Özellikle eğitim başlangıç tarihleri okullara göre değişiklik göstermektedir genel tarih 15 Eylül-1 Ekim arasıdır. Eğitim ücretleri her yıl Bulgaristan milli Eğitim Bakanlığı’nın önergesiyle değişiklik göstermektedir.

Bulgaristan İngilizce ve Diğer Diller

Eğitim dilleri ingilizce, Bulgarca, Fransızca ve Almancadır. Lisans eğitim süreleri 4 sene olup, Diş hekimliği 5 yıl, Eczacılık 5,5 sene, Tıp fakültesi 6 yıldır.

Yök denkliği bulunmakta ve diplomanız bütün Avrupa ülkelerinde geçerlidir. En bilinen üniversiteleri; Sofya Tıp üniversitesi, Sofya Teknik üniversitesi, Sofya Uluslararası ekonomi üniversitesi, Sofya inşaat ve Mimarlık üniversitesi, Avrupa Politeknik üniversitesi…

Bulgaristan şehirler arası ulaşımı da aşırı gelişmiştir. Her saat başı şehirler arası otobüs ve şimendifer bulunur. aynı zamanda her gün belirli saatlerde Türkiye’ye otobüs bulunur.

Bir öğrenci aylık 120 € ile rahatça geçimini sağlayabilir. yurt ve ev kiraları da epey bir ucuzdur.

Aylık ortalama hayat giderleri 250–300 Euro, bir dönemlik kitap ve vasıta gereç giderleri yaklaşık 50 Euro civarındadır. Bir otobüs bileti 0,35 Euro’dur fakat öğrenciler 50 €’ya yıllık ulaşım kartları çıkartabilirler.

Ev kiraları aylık (eşyalı) ortalama 75 € civarındadır. Evlerin lüksü arttıkça kira bedelleri de artar ve bu fiyat 300 € ya kadar çıkabilir.

Neden Eurostar’ı Tercih Etmelisiniz?

Profesyonel Hizmet

Kaliteli ve güvenilir hizmet veren ekibimiz sayesinde en iyi danışmanlık hizmetini sunuyoruz.

7/24 Destek

Ued üyesi firmamız birçok uluslararası akreditasyona sahip güvenilir bir firmadır.

Hızlı ve Kolayca Kayıt

Üniversitelere kolayca kayıt olabilmeniz için tüm evraklarınızı en hızlı şekilde hazırlamaktayız.

Güvenilir Akreditasyon

Ued üyesi firmamız birçok uluslararası akreditasyona sahip güvenilir bir firmadır.

Güçlü Altyapı

Üstün teknolojilerle güçlendirdiğimiz danışmanlık hizmetlerimize her geçen gün yenilerini ekliyoruz.

Başarılı referanslar

Öğrencilerimizin memnuniyetlerini referanslarımız sayfasındaki yorumlardan okuyarak anlayabilirsiniz.

Öğrenci memnuniyet Takibi

Memnuniyet garantili hizmet veren tek eğitim danışmanlığı firmasıyız. Takip sisteminden eğitim gören öğrencilerimize verilen hizmetleri takip etmekteyiz.

YÖK Denkliği

Denkliği Türkiye’de tanınan üniversiteler ile iş birliği anlaşmaları yapmaktayız.

Mavi Diploma

Lisans eğitiminizi yurtdışında alarak tüm dünyada geçerli mavi diploma sahibi olabilirsiniz.

Sınavsız Üniversiteye Yerleşme Kolaylığı

Keyifle eğitim alacağınız kaliteli üniversitelerde istediğiniz bölümü seçerek okuma özgürlüğüne sahipsiniz.

Yurtiçinde Sunduğumuz Hizmetler

Bulgaristan ÜniversiteBulgaristan ve Eurostar

Eurostar yurtdışı eğitim danışmanlığı olarak yurtdışında eğitime karar veren kişiler için araştırmalar yaparak destek sağlamaktayız. Eğitim hayatı boyunca tecrübeli ve güvenilir ekibimiz öğrencilerin ve ailelerin memnuniyeti odaklı olarak hizmet sağlamaktadır. En iyi yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmetleri için doğru adrestesiniz.

Size en uygun ülke, şehir ve üniversiteyi belirleyebilmenizi sağlıyoruz.

Okula kayıt işlemlerinizi yapıyoruz.

Vize danışmanlığı hizmeti veriyoruz.

Ekonomik uçak bileti organize ediyoruz.

Havaalanında karşılama ve transfer ayarlıyoruz.

Sağlık Sigortanızı ayarlıyoruz.

Konaklamanızı ayarlıyoruz.

Üniversite kayıt işlemlerinde yardımcı oluyoruz.

Şehir ve üniversite oryantasyonu yapıyoruz.

İkamet izni ve diğer resmi başvurularda yardımcı oluyoruz.

Acil durumlarda destek veriyoruz.

Sizin Başarınız Bizim Başarımızdır. Mutluluğunuz için Çalışıyoruz!

Sizin Adınıza Her Şeyin En İyisini Düşünürüz. Kararınızı Hemen Verin, Hayallerinize Geç Kalmayın!

Bulgaristan'da Üniversite Akreditasyonlarımız

plovdiv-tip-universitesi-logo
sofya-kliment-ohridski-universitesi-logo
sofya-teknik-universitesi-logo
sofya-tip-universitesi-logo

20

Yıllık Tecrübe

2026

Toplam Öğrenci

332

Resmi Temsilcilik

96

Vize Onayı

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
whatsapp1