Bulgaristan YÖK Denklik

Bulgaristan son yıllarda, Türk öğrencilerimizi avantajlı şekilde kabul etmesi ve sınav şartı olmadan kayıt işlemlerinin yapılması, ayrıca, kaliteli üniversiteleri ile dikkat çekmektedir.

Bulgaristan'da Eğitim

Bulgaristan Üniversiteleri YÖK Denklik

Bulgaristan son yıllarda, Türk öğrencilerimizi avantajlı şekilde kabul etmesi ve sınav şartı olmadan kayıt işlemlerinin yapılması, ayrıca, kaliteli üniversiteleri ile dikkat çekmektedir. Bulgaristan üniversiteleri, Bologna kriterlerinde olan ve Avrupa Birliği üniversiteleri arasında yer alan yüksek öğrenim kurumları ile olumlu izlenimler elde etmektedir.

Kaliteli bir üniversite eğitimi almak isterseniz, komşu ülkemiz olan, ayrıca ekonomik bir yaşam sunan ülkeyi tercih edebilirsiniz. Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerimizin doğal ve haklı olarak akıllarındaki sorulardan biri YÖK denklik Bulgaristan koşullarıdır. YÖK, denklik ve tanınma noktasında Bulgaristan Üniversiteleri’ne olumlu bakmaktadır, altını çizerek bunu belirtelim. Hem Avrupa Ülkeleri’nden birinde eğitim almak, hem de avantajlardan yararlanmak lehinize olacaktır değerli gençler.

YÖK tarafından tanınma, üniversite özelliklerinin, kurumsal yapısının ve eğitim kalitesinin ülkemiz kriterleri ile aynı kalitede kabul edilmesidir. Bu kurumsal bir durumdur. YÖK tarafından diploma denkliğinin verilmesi ise, öğrencilerin diplomalarına bireysel başvuruları ile yapılan inceleme sonucunda verilen ve her öğrenci için ayrı olan bireysel bir durumdur. Mezun oldukta sonra, ülkemizde, özellikle kamu alanında çalışmak istiyorsanız diploma denkliği sizin için önemli olacaktır. Bulgaristan Üniversiteleri’nde eğitim almak isteyen gençlerimiz için de elbette YÖK denklik Bulgaristan kriterleri önemli olacaktır. Bulgaristan Üniversiteleri AB üniversiteleri arasında yer almaları ve bu noktada, Bologna kriterleri arasında yer aldığından YÖK diploma denklik kriterlerini içermektedir.

Diploma denkliği için, başvuran öğrencinin eğitim aldığı fakültede almış olduğu derslerin, ülkemizdeki aynı fakülte dersleri ile aynı olması gerekmektedir. Bu durum söz konusu değilse, ek eğitimlerin alınması ve seviye sınavından geçilmesi, en az 100 üzerinden 50 puan alınması gerekmektedir. YÖK denklik Bulgaristan üniversiteleri, denklik özelliklerini içerdiğinden eğitim alan öğrenciler de bu noktada bir sorun yaşamamaktadırlar.

Mezun olduktan sonra denklik başvurularınızı ilgili kurulun sitesinden, online olarak yapabilirsiniz. Buna göre, online sistem üzerinden, kimlik doğrulama işlemlerini yaparak, YÖK denklik belgesi başvuru formunu eksiksiz olarak doldurmalısınız. Burada sizden istenen, kimlik bilgileriniz, adres ve diğer iletişim bilgileriniz ve üniversiteniz hakkında eğitim bilgilerinizi doldurmanızdır. Ayrıca, sizden istenen birtakım belgeleri site üzerinden yüklemeniz de gerekmektedir. Bu nedenle, diploma, pasaport, transkript gibi belge örneklerinizi siteye eklemeniz önem taşımaktadır. Bundan sonra, kurul tarafından istenen belgeleri hem asılları, hem de belge suretlerini resmi makamlarda onaylattıktan sonra, posta ile ya da elden şekilde göndermeniz gerekmektedir.

Yapılacak birkaç aylık inceleme ile denklik başvurunuz yanıtlanacaktır. Genel anlamda denklik unsuru, dünyanın önemli yüksek öğrenim otoriteleri tarafından her sene hazırlanan liste ile dünyanın en iyi 1000 üniversitesi arasına giren bir kurumda öğrenci olmanızdır. Üniversite giriş sınavlarında puan şartları da bu noktada belirleyici olmaktadır. Denklik konusunda tüm detayları ve yardımları, öğrenci danışmanlarımızdan güncel şekilde alabilirsiniz.


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.    whatsapp1