Bulgaristan YÖK Denklik

Bulgaristan son yıllarda, Türk öğrencilerimizi avantajlı şekilde kabul etmesi ve sınav şartı olmadan kayıt işlemlerinin yapılması, ayrıca, kaliteli üniversiteleri ile dikkat çekmektedir.

Bulgaristan'da Eğitim

Bulgaristan YÖK Denklik

Bulgaristan yök denklik konusunda son yıllarda, Türk öğrencilerimizi avantajlı şekilde kabul etmesi ve sınav şartı olmadan kayıt işlemlerinin yapılması, ayrıca, kaliteli üniversiteleri ile dikkat çekmektedir. Bologna kriterlerinde olan ve Avrupa Birliği üniversiteleri arasında yer alır. Yüksek öğrenim kurumları ile olumlu izlenimler elde etmektedir.

Bulgaristan’da Denklik var mı?

Kaliteli bir üniversite eğitimi almak isterseniz Bulgaristan’ı tercih edebilirsiniz. Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerimizin doğal ve haklı olarak akıllarındaki sorulardan biri denklik koşullarıdır. YÖK, denklik ve tanınma noktasında Bulgaristan Üniversiteleri’ne olumlu bakmaktadır, altını çizerek bunu belirtelim. Hem Avrupa Ülkeleri’nden birinde eğitim almak, hem de avantajlardan yararlanmak lehinize olacaktır değerli gençler.

YÖK ve Bulgaristan

YÖK tarafından tanınma, üniversite özelliklerinin ülkemiz kriterleri ile aynı kalitede kabul edilmesidir. Bu kurumsal bir durumdur. YÖK tarafından diploma denkliğinin verilmesi ise her öğrenci için ayrı olan bireysel bir durumdur. Mezun oldukta sonra, ülkemizde, özellikle kamu alanında çalışmak istiyorsanız diploma denkliği sizin için önemli olacaktır. Bulgaristan Üniversiteleri’nde eğitim almak isteyen gençlerimiz için de elbette Bulgaristan YÖK denklik kriterleri önemli olacaktır. Bulgaristan Üniversiteleri AB üniversiteleri arasında yer alır. Bologna kriterleri arasında yer aldığından YÖK diploma denklik kriterlerini içermektedir.

Şartlar Nelerdir?

Diploma denkliği için ülkemizdeki aynı fakülte dersleri ile aynı olması gerekmektedir. Bu durum söz konusu değilse en az 100 üzerinden 50 puan alınması gerekmektedir. Bulgaristan YÖK denklik üniversiteleri için eğitim alan öğrenciler bu noktada bir sorun yaşamamaktadırlar.

Başvuru Süreci

Mezun olduktan sonra denklik başvurularınızı ilgili kurulun sitesinden, online olarak yapabilirsiniz. Buna göre, Bulgaristan YÖK denklik belgesi başvuru formunu eksiksiz olarak doldurmalısınız. Sizden istenen, kimlik bilgileriniz ve üniversiteniz hakkında eğitim bilgilerinizi doldurmanızdır. Ayrıca, sizden istenen birtakım belgeleri site üzerinden yüklemeniz de gerekmektedir. Bu nedenle, diploma, pasaport, transkript gibi belge örneklerinizi siteye eklemeniz önem taşımaktadır. Bundan sonra, kurul tarafından istenen belgeleri hem asılları, hem de belge suretlerini resmi makamlarda onaylattıktan sonra, posta ile ya da elden şekilde göndermeniz gerekmektedir.

Başvuru Ne Kadar Sürer?

Yapılacak birkaç aylık inceleme ile denklik başvurunuz yanıtlanacaktır. Genel anlamda denklik unsuru, dünyanın önemli yüksek öğrenim otoriteleri tarafından her sene hazırlanan liste ile dünyanın en iyi 1000 üniversitesi arasına giren bir kurumda öğrenci olmanızdır. Üniversite giriş sınavlarında puan şartları da bu noktada belirleyici olmaktadır. Bulgaristan YÖK Denklik konusunda tüm detayları ve yardımları, öğrenci danışmanlarımızdan güncel şekilde alabilirsiniz.

Türkiye’den Bulgaristan Üniversitelerine Yatay Geçiş, bulgaristan yök denklik

Türkiye’den Bulgaristan Üniversitelerine Yatay Geçiş

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1