Yurtdışında Ücretsiz Okuyabileceğiniz Üniversiteler

Dünya standartlarında eğitim almak isteyen kişiler kimi durumlarda bulundukları ülkelerden farklı ülkelere geçiş yapabilmektedir. Gidecekleri ülkelerin sağladığı avantajlarla kendilerine iyi bir hayat kurabilmek ve iyi bir iş kolunda yer almak için eğitim çalışmalarına başlarlar. Bu durumda sizlere

yurtdışında ücretsiz okuyabileceğiniz üniversiteler sayısız fırsatlar sunacaktır. Sosyal aktiviteler ve araştırmaya yönelik yapılacak eğitimler sayesinde bulunduğunuz konumdan daha yüksek mertebelere erişmeniz mümkün olmaktadır. Yurtdışında okumanın sanıldığından daha fazla mali külfeti bulunmaktadır. Değişen para birimleri ile Türkiye’den yurtdışına gitmek ciddi maddi destekleri beraberinde getirecektir. Konaklama, ulaşım yemek gibi hayati önem taşıyan giderlerin karşılanması zaten kişiye yüklenmiş bir külfet olmaktadır. Ücretsiz eğitim görülebilecek okullar sayesinde bu külfetten biraz olsun arınmak mümkündür.

Yurtdışında ücretsiz okuyabileceğiniz üniversiteler

sizlere sağlam eğitim vermelerinin yanı sıra maddi açıdan da destek sağlamaktadır. Örneğin ücretsiz mühendislik eğitimi veren bir üniversiteye gitmek isterseniz Estonya’nın başkenti olan Tallinn’de bulunan Tallinn Üniversitesi sizlere bu imkânı sunmaktadır. Tek teknik üniversite olma özelliği ile dikkatinizi çekecek bir yerdir. Bunun yanı sıra Orta Avrupa Üniversitesi de sizlere sayısız imkân sunmaktadır. Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte’de yer alan bu üniversite doktora öğrencilerine %100 burslu eğitim vermektedir. Yüksek lisans öğrencilerine de %80 burs imkânı tanıyan bu üniversite oldukça zengin bir kütüphaneye de sahiptir. Rusya’nın başkenti Moskova’da yer alan National Research University Higher School Of Economics doktora öğrencilerine yine tam burs imkânı sunar. %100 burslu olarak hiçbir ücret ödemeden bu kurumda eğitim almanız mümkündür. Finlandiya’nın başkenti olan Helsinki’de yer alan Aalto Üniversitesi’nde ise tüm eğitim programları ücretsiz bir şekilde sunulmaktadır. Hangi bölümde okumak isterseniz isteyin hiçbir ücret ödemenize gerek olmayacaktır.  Ayrıca Finlandiya’nın AB üyesi olmayan ülke öğrencilerine sunduğu ücretsiz eğitim fırsatı da bulunmaktadır. Yaptıkları eğitim reformları ile oldukça dikkat çekici hale gelen bu ülke dünya standartlarında eğitim imkânı sunuyor. Burada ücretsiz eğitim görebilmeniz için sizlere sunacakları tek şart, Fince ya da İsveççe eğitim görmenizdir. Şartı kabul ettiğiniz takdirde başarılı bir öğrenciyseniz sunacakları ayrıcalıklardan faydalanmanız mümkündür.

Yurtdışında ücretsiz okuyabileceğiniz üniversiteler sizlere hayallerinizin kapısını aralamaktadır. Ülkelerin sunduğu fırsatlar dilediğiniz üniversitede ücretsiz okumanızı mümkün kılmaktadır. Bu ülkelere örnek verecek olursak ilk olarak Yunanistan’dan başlayabiliriz. Herhangi bir harç ücreti talep etmeyen ülkede yemekhaneler bile ücretsiz hizmet vermektedir. Aynı şekilde ülkelerin resmi dili ya da sunacakları dillerle eğitim görme şartını kabul ederseniz pek çok ülke sizlere bu konuda yardımcı olacaktır. Örneğin Çek Cumhuriyeti’nde eğitim görmek isterseniz bu eğitimi Çek dilinde tamamlamanız gerekmektedir. Avusturya da sizlere ücretsiz eğitim hakkı sunabilmektedir. Bunun için öncelikle Türkiye’de yurtdışında okuyacağınız programın dengi olan bir programa yerleşmiş olmanız gerekir.

#yurtdışıücretsizüniversiteler

1 Yorum

  1. tilbe şanlı | 3 Mayıs 2019 at 17:40

    Merhaba yurt dışında ücretsiz okuyacağımız üniversiteler hakkında bilgi alabilir miyim?

    Cevapla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

whatsapp1