Eğitimim Bittikten Hemen Sonra Dönmem Gerekli Mi?

Eğitimim Bittikten Sonra Dönmem Gerekli Mi?

Yurtdışına eğitim almaya gittiğinizde, oradaki göreviniz bir okulda eğitim almak veya bir üniversitede ve vizenizi veya ülkeye giriş izninizi ona göre alıyorsunuz. Eğitiminiz 1 ay sürebilir veya 3 ay ya da 6 ay veya bir yıl, ya da üniversite ise daha uzun sürebilir, fakat bu süre bittiğinde, normalde ülkeden çıkışınızı yaparak evinize dönmeniz gerekir. Eğitimim bittikten hemen sonra dönmem gerekli mi? Ülkede bulunduğunuz süreçte, normalde başta belirtildiği gibi, eğitiminiz bittikten sonra evinize dönmeniz gerekir, fakat eğer eğitim sürecinde bir iş bulursanız ve eğitim sonrasında orada kalıp çalışmayı düşünürseniz, süreniz bitmeden önce yeni bir vize için başvuruda bulunmanız gerekecektir. Ya da başka bir nedenden dolayı kalmaya devam etmek isterseniz ya süreniz bitmeden önce ona göre işlemleriniz başlatmanız gerekir veya önce bir defa evinize dönüp yeni işlemleriniz başlatıp yeni vize ile beraber gidebilirsiniz.

Dolayısıyla öğrenci vizesi ile başka bir şey için kalmaya devam edemezsiniz. Ya vizeniz bitmeden önce yeni bir vizeye başvurmanız gerekiyor veya eğitiminiz ve vizeniz bittiğinde evinize dönmeniz gerekiyor. Aksi takdirde her ne kadar yasa dışı bir hareket etmemiş olsanız bile, vizesiz kalmanız yasa dışı bir şekilde ülkede bulunduğunuzu ifade edeceğinden sınır dışı edilebilirsiniz. Örneğin yurtdışında üniversiteye gidiyorsunuz ve bir yıllık vize aldınız. Bu demek değildir ki bir yıldan sonra rahatlıkla o ülkede kalabilirsiniz. Bir yıllık vizenizin bitimine en az 3 ay önce, yeni bir eğitim vizesine başvurmanız gerekiyor. Aksi takdirde yine sınır dışı edilir ve o ülkedeki eğitim hayatınız da bitebilir.

Başka bir ülkede ikamet etmek veya vizenizin süresi konusuna çok dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer süreyi takip edemiyorsanız veya buna benzer sıkıntılarınız olacaksa, yurtdışı eğitim danışman firmalarına başvurarak vize ve ikametinizin takibini yapmalarını rica edebilirsiniz. Yurtdışı eğitim danışman firmaları, sizin yurtdışında rahat kalmanızı ve eğitim almanız için bulunan firmalardır. Yoğun olabilirsiniz, vize veya ikamet sürenizi takip edemeyebilirsiniz. Takip edemediğiniz, süreniz bitiyorsa veya bitmeye yakınsa ve bundan haberiniz olmazsa, sizin için büyük bir dezavantaj olacaktır. Bu sebeple yurtdışı eğitim danışman firmalarından yardım almanız çok daha iyi olacaktır. Yurtdışı eğitim danışman firmaları, vizenizin süresini takip ederek, duruma göre vizeniz bitmeden önce eğer eğitiminiz devam ediyorsa, vizenizi uzatmak için işleme başlayacaklardır veya bitiyorsa ona göre sizi bilgilendireceklerdir.

Bu açıdan Eurostar yurtdışı eğitim danışman firmasının görevi çok büyük olmaktadır. Hem sizin vizenizi takip ediyorlar, hem de sıkıntı yaşamamanız adına, eğer vizenizin devam etmesi gerekiyorsa, ona göre işlemleri başlatıp size bilgi veriyorlar veya vizenizin bitmesine 1 ay ya da bir hafta kala bilgi veriyorlar ki ona göre hareket edebilesiniz. Bu takip gerçekten çok önemlidir, çünkü vizeniz bittikten sonra kalmaya devam ederseniz ve bu tespit edilirse, otomatik olarak ülke dışına çıkarılırsınız. Bu sebeple bu tür durumlara çok dikkat etmek gerekiyor.

Eğitimim Bittikten Hemen Sonra Dönmem Gerekli Mi

#eğitimprogramları

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1