Yurtdışında Çalışma İzinleri

Hangi Ülkelerde Çalışma İzni Var?

Hangi ülkede çalışmak isterseniz isteyin, çalışma izni mutlaka vardır. Hangi ülkelerde çalışma izni var diye araştırsanız bile, dünya üzerindeki bütün ülkelerde mutlaka çalışma izni olacaktır. Hangi ülke olursa olsun, ülkenizi ait elçiliği ve konsolosluğu olduğundan, çalışmak isterseniz mutlaka çalışma izni veya çalışma vizenizin olması gerekiyor. Çalışma iznine başvurabilmeniz için ise öncelikle hangi ülkede çalışmak istiyorsanız, orada çalışacak bir yer bulmanız gerekir. İsterseniz bir öğretmen olarak veya özel bir şirkette çalışabilirsiniz ya da bir restoran veya neresi olursa olsun fark etmeksizin, önce çalışacağınız yer ile iletişime geçiyorsunuz, sonrasında ise anlaştığınız takdirde çalışacağınız yerden orada çalışacağınız ve anlaştığınıza dair belge alıyorsunuz ve bu belgelerle beraber başvurunuzu yapıyorsunuz.

Bazı ülkelerde çalışma izni almak zor olduğu kadar, bazı ülkelerde ise kolay olmaktadır. Bazı ülkelerde iş bulması zor olduğu kadar, birçok iş bulmakta zorlanmayacağınız ve araştırdığınız takdirde kısa bir sürede iş bulabileceğiniz ülkelerde bulunmaktadır. Bu tamamen sizin çalışmak istediğiniz ülke ve sektöre bağlı bir durumdur. Hangi ülkede çalışmak daha kolay veya hangi ülkede çalışınca daha yüksek maaş veriliyor veya hangi ülkenin çalışma izni daha kolay çıkar gibi sorularınızı, yurtdışı danışman firmalarına sorabilirsiniz. Eğer ki öğrenci olarak bir ülkede bulunuyorsanız ve öğrenci olup ta part-time veya full olarak çalışmak istiyorsanız, yurtdışı eğitim danışmanlarına başvurarak, öğrenci olup ta çalışabileceğiniz yerler veya sektörler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bazı ülkeler belirli şartlar altında öğrencilerin çalışmalarına da izin vermektedir. Bu şartların ne olduğunu ve nelerin yapılması gerektiğini, hangi ülkelerin buna izin verdiğini ve hangi sektörde çalışabileceğinizi öğrenmek için yurtdışı eğitim danışman firmalarına sorabilirsiniz. Birçok yurtdışı eğitim danışman firmaları bulunmaktadır ve birçok öğrenci veya öğrenci adayları, bu firmaların aracılığı sayesinde rahatlıkla yurtdışına eğitim almaya gidebiliyor ve gerektiği takdirde çalışma fırsatı buluyor. Normal bir şekilde yurtdışında çalışmak veya Türkiye’de de aynı kanunlar geçerlidir, dünyanın neresinde çalışmak isterseniz isteyin, mutlaka çalışma iznine ihtiyacınız olacaktır. En fakir ülkelerde bile çalışma izni olmadan çalışamazsınız. Bu dünya genelinde olan bir kanundur. Eğer izinsiz çalışırsanız, bu yasa dışı olmaktadır ve ülkeden sınır dışı edilme ihtimaliniz çok yüksek olacaktır.

Öğrenci olup çalışmak isteyebilirsiniz. Harçlığınızı çıkarmak veya ihtiyacınızın olduğu şeyleri almak için paraya ihtiyacınız olabilir. Bunlar çok normal durumlardır. Bunun için hem öğrenci olup hem de çalışmak isterseniz, ona göre eğitim almaya gideceğiniz ülkeyi seçmeniz gerekir. Her ülke hem öğrenci olup hem de çalışma hakkı tanımamaktadır. Bunun için de yurtdışı eğitim danışmanlarına sorarak, hangi ülkede hem öğrenci olup hem de çalışma imkânı sunduğunu öğrenebilirsiniz. Öğrenciler hakları olarak para da kazanmak isteyecektir. Bu sebeple bazı ülkeler buna izin verir, fakat sadece sizin bu ülkeleri bulmanız gerekiyor. Kolay değil, fakat imkânsız da değildir.

Ülkelerde Çalışma İzni

#yurtdışındaçalışmaizni #yurtdışındaçalışmaiznişartları

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1