Askerlik Tecili Neden İptal Edilir?

Erteleme iptal sebepleri

Tecil ettirme veya erteleme şartları sona erdiği durumda askerlik tecili iptal edilir. Askerlik tecili iptal sebepleri nelerdir? Askerlik tecili neden iptal edilir? Sonrasında yaşanacak süreç nedir? Yurtdışında yaşayan veya eğitim amaçlı olarak yurtdışına gidenler belirlenen süreler için yurtdışına giremez veya belli süre sınırlaması ile giriş çıkış yaparlar. Ancak tecil ettirdiği halde oradaki tüm yerleşik hayatını veya eğitim hayatını bitirerek yurda kesin dönüş yapanların tecili iptal edilir. Yalan ve yanlış bilgilerle başvuru yapıp askerliğini bir şekilde tecil ettirenlerin bu durumları tespit edildiğinde tecilleri de iptal olur. Lise ve üniversitede okurken askerliğini tecil ettirenler bu sürede okuldan atılma veya okulu bırakma gibi bir durum yaşarlarsa askerlik tecilleri de iptal olur ve derhal askere çağrılır.

Bazıları yurtdışında yaşamak için veya eğitim için tecil yaptırılır. Bu vatandaşlarımızın belli nedenlere bağlı olarak sınır dışı edilmeleri halinde askerlik tecilleri de Türkiye cumhuriyeti tarafından iptal edilir. O süre içerisinde haklı ve geçerli nedenlerle askerliklerini tecil ettirenler şartlar düzeldiğinde tecil haklarını da kaybederler. Örneğin geçici bir ameliyat, hastalık ve sağlık sorunları, aşırı kilo gibi durumlarda askerlik bu durumlar düzelene kadar ertelenebilir. Sağlık sorunları düzeldiğinde tekrar muayene edilerek askerlik için celp verilir. Türk vatandaşı iken askerliğini erteleyenler belli nedenlere bağlı olarak Türk vatandaşlığından çıkarılmaları hainde tecilleri de iptal edilir.

Askerliğini ertelediği halde ileriki süreçte tecil süresi dolmadan kendi isteği ile askerliğini yapmak isteyenlerin tecilleri iptal olur ve askere kabul edilir. Gittiği ülkeden zorunlu çıkış yapanlar yani bir savaş veya doğal afetten dolayı Türkiye’ye dönmek zorunda kalanlar için yılsonuna kadar tecil hakkı devam eder. Ancak bir yılın sonunda tecil hakkı iptal olur. Askerlik tecili neden iptal edilir? Artık teknoloji hızla gelişiyor. Bunun için ister yurtdışında ister yurt içinde olsun askerlik tecil şartlarına uymayanlar veya tecil hakkı olanların durumları hızlı bir şekilde tespit edilebiliyor. Örneğin öğrenciler için askerlik tecil süresi 29 yaşına kadardır. Bazı durumlarda ek süre veya tecil verilebilir. Ancak genel itibarı ile bu yaşta askerlik tecili sona erenler artık farklı bir gerekçe olmadıkça erteleme hakkından yararlanamazlar. Örneğin yurtdışına eğitim amaçlı gitmiş bir Türk vatandaşı eğitim sonunda askerlikle mükelleftir.

Yeniden tecil için o ülkede oturma izni ve vatandaşlık izni alması gerekir. Eğer böyle bir durum söz konusu değilse askerlik tecil hakkı iptal edilir. Sağlık sorunu, eğitim süreci veya belirttiği erteleme gerekçesi sona erenler için askerlik celp kâğıtları devlet tarafından gönderilir. Eğer devlet tarafından celp kâğıdı veya yoklama gelmediyse asker kaçağı sayılmaz. Ancak celp geldikten sonra da tecil başvurusu kabul edilmez. Tecil iptalleri farklı durumlara göre değişiklik gösterir ve bu şartları yerine getirmek her Türk erkeği için zorunlu görevdir.

tecil iptal sebepleri

#askerlikteciliiptalişlemleri #askerlikteciliiptali

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1