Romanya Askerlik Tecili

Romanya üniversitelerine Türk öğrencileri herhangi bir sınava girmeden kabul edilmektedir. Tek şart lise diplamasının olmasıdır. Ayrıca Romanya, eğitim kalitesi iyi olan bir ülke olmakla birlikte, birçok Avrupa ülkesine göre ekonomik bir ülkedir.

Romanya'da Eğitim

Özellikle Romanya Askerlik ile ilgili merak edilenler

Romanya Askerlik Tecili ve Erteleme İşlemleri

Romanya üniversitelerine Türk öğrencileri herhangi bir sınava girmeden kabul edilmektedir. Tek şart lise diplamasının olmasıdır. Ayrıca Romanya, eğitim kalitesi iyi olan bir ülke olmakla birlikte, birçok Avrupa ülkesine göre ekonomik bir ülkedir. Öğrencinin üniversiteye kayıt yaptırdığı yıl, öğrenme süresinin başlangıç yılı olarak kabul edilmektedir.

Romanya Askerlik lisans öğrencileri 29 yaşına kadar, yüksek lisans ya da doktora yapan öğrenciler 35 yaşına kadar askerlik süreçlerini erteleyebilmektedir. Sürecin sonunda mezun olunamaması durumunda 1’er sene daha askerliğin ertelenme imkanı vardır.

Romanya’da eğitim görecek olan erkek öğrencilerin askerlik erteleme süreleri; 6 ay, 1 yıl ve 2 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Nüfus cüzdanı, pasaport, okuduğu okuldan alınmış bir öğrenci belgesi, özel öğrenci olduğunu belirten bir belge ve temsilciliğin isteyebileceği diğer belgelerle askerlik erteleme için başvuru yapılmalıdır. Eksiksiz bir şekilde hazırlanan belgeler, işlemlerin başlaması için yeterli olmaktadır. Askerlik erteleme başvurusunun, konsolosluğa ya da büyükelçiliğe yapılması gerekmektedir. Sonrasında başvuru, Dış İşleri Bakanlığına iletilir. Dış İşleri Bakanlığı da başvuruyu askerlik şubesine bildirmektedir. Bu şekilde askerlik erteleme işlemleri süreci başlanmış olunur.

Romanya Askerlik ile ilgili erteleme işlemleri için detaylı bilgi edinebilirsiniz. Konsolosluk ya da büyükelçilikten randevu alabilirsiniz. +09 312 292 2929 numarasından konsolosluk çağrı merkezine 7/24 ulaşabilirsiniz.

Askerlik Tecilli Hakkında Merak Edilenler

Eğitim almak için Romanya’ya gidecekseniz, askerlik erteleme işlemleri için Bükreş Büyükelçiliğine ya da Köstence Başkonsolosluğuna başvurmanız gerekmektedir. Dış İşleri Bakanlığı’ndan da başvuru formu doldurularak başvuru yapabilirsiniz.

Romanya Askerlik Bükreş Büyükelçiliği ile bilgilere sitesinden ulaşabilirsiniz. Telefon numaraları +40-21 206 37 00’dır. Gerekli belgelerin iletilmesi için, faks numarası +40-21 206 37 37 olup; mail adresi ‘dir. Büyükelçiliğin başvuru kabul saatleri 09:00 – 12:00 ve 16:00 – 17:00 aralarındadır.

Duyuruları da bu site üzerinden takip edebilirsiniz. Telefon numaraları +40-241 607 910 ve +40-241 607 218’dir. Faks numaraları +40-241 615 367’dir. Mail adresleri ise ‘dir. Başkonsolosluğa günün her saati ulaşabilirsiniz. Çünkü öğle saatlerinde de nöbet sistemi uygulanmaktadır.

Romanya askerlik erteleme duyurularını öğrenmek için Köstence Başkonsolosluğun sitelerini kontrol edin.

Romanya Konaklama
Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1