Romanya Bayrağı

Üç renkten oluşan Romanya bayrağı diğer ülke bayraklarından farklı olarak dikine şeklinde bulunmaktadır. Romanya ile beraber üç farklı ülkede bayrak üzerinde bulunan renkleri dik şeklinde kullanıyor.

Romanya'da Eğitim

Romanya Bayrağı

Üç renkten oluşan Romanya bayrağı diğer ülke bayraklarından farklı olarak dikine şeklinde bulunmaktadır. Romanya ile beraber üç farklı ülkede bayrak üzerinde bulunan renkleri dik şeklinde kullanıyor. Orta kalınlıkta bulunan renklerin üç eşit parçaya ayrılması ile belirlenen Romanya bayrağının renklerinde de özel anlamlar bulunmaktadır.

Romanya Bayrağı Tarihi

İlk bayrak kullanımına 1877 yılında başlayan Romanya ülkesinde zaman içerisinde bayrak değişimi de olmuştur. Son olarak 27 Aralık 1989 yılında değişen Romanya bayrağı resmi olarak belirlendikten sonra yeni bir değişime uğramamıştır. Sırasına göre mavi, sarı ve kırmızı renklerden oluşan Romanya bayraklarında renkler dikine şeklinde çiziliyor. Üç eşit renklerin oluştuğu bayrakta her renk için farklı bir anlam yüklenmiştir.

Romanya Bayrağı Hangi Renklerden Oluşuyor?

Mavi, sarı ve kırmızı renklerden oluşturulan Romanya bayrağında bir takım değişiklikler yapılmıştır. Fransız bayrağından etkilenerek belirlendiği düşünülen Romanya bayrağında dikey ve eşit aralıklarda üç farklı renk bulunduruluyor. Üç renk ile dikey şeklinde bulunan Romanya bayrağı gibi belirlenen diğer ülke bayrakları da Fransa bayrağından esinlenmiştir.

Romanya Bayrağı Renkleri Anlamı

Üç farklı renk ile belirlenen Romanya bayrağında bulunan iki renk Moldova ve Walachia’yı temsil etmektedir. Hatta bu beyliklerde de bulunan bayrak renkleri aynıdır. Bayrak üzerinden bulunan mavi renk gökyüzünü temsil ederken, sarı renk güneş ve çölü andırmaktadır. Son olarak kırmızı renkte fedakarlığı belirtmektedir. Bu şekilde Romanya bayrağının anlamı ve renkleri de ülkede kullanılmaya devam ediyor.

Romanya Bayrağı Amblemi Neyi Anlatmaktadır?

Osmanlı imparatorluğundan ayrılan Romanya ilk olarak kullandığı bayrakta kendi armasını da bulundurmuştur. Daha sonra Romanya’yı andıran amblem Nikolay Çavuşesku’nun gitmesi ile kaldırılmıştır. Son olarak  27 Aralık 1989 yılında belirlenen Romanya bayrağında renklerin anlamı ve önemi ön planda olmaktadır.

Romanya Bayrağı Nasıl Çizilir? Çizilirken Nelere Önem Verilmelidir?

Fransız bayrağından esinlenerek belirlenen Romanya bayrağında farklı olarak dikey çizgiler ve renk sıraları önemlidir. Dikey şeklinde eşit aralıklarda çizilen Romanya bayrağında sırasıyla mavi, sarı ve kırmızı renkleri belirlenir. Orta kalınlıkta dikey şeklinde üç renkli Romanya bayrağında arma ya da amblem kullanımı yoktur.

Romanya Bayrağının İlk Kez Göklere Çekiliş Tarihi

Osmanlı devletinden ayrılan Romanya ilk kez 1877 yılında bayrağını göklere çıkararak bağımsızlığını ilan etmiştir. Bir takım değişikliğe uğrayarak değişen Romanya bayrağı 27 Aralık 1989 yılında son kez değiştirildikten sonra resmi olarak kabul edilmiştir.  1989 yılından bu yana da Romanya bayrağında herhangi bir değişiklik yaşanmamıştır.

Romanya Bayrağı Kaç Yaşındadır?

Bağımsızlığını ilan ettikten sonra son kez değişikliğe uğrayan Romanya bayrağı 1877 yılında bu yana göklerdedir. 142 yaşında olan Romanya bayrağı en son 1989 yılında değişikliğe uğramış ve bir daha değişiklik yaşamamıştır. Bu süreç ve zaman aynı zamanda Romanya ülkesinin de bağımsızlığının devam ettiği zamana denk gelmektedir.


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.    whatsapp1