Romanya Bayrağı

Üç renkten oluşan Romanya bayrağı diğer ülke bayraklarından farklı olarak dikine şeklinde bulunmaktadır. Romanya ile beraber üç farklı ülkede bayrak üzerinde bulunan renkleri dik şeklinde kullanıyor.

Romanya'da Eğitim

Romanya Bayrağı

Üç renkten oluşan Romanya bayrağı diğer ülke bayraklarından farklı olarak dikine şeklinde bulunmaktadır. Romanya ile beraber üç farklı ülkede üzerinde bulunan renkleri dik şeklinde kullanıyor. Orta kalınlıkta bulunan renklerin üç eşit parçaya ayrılması ile belirlenen renklerinde de özel anlamlar bulunmaktadır.

Romanya Tarihi

İlk bayrak kullanımına 1877 yılında başlayan ülkesinde zaman içerisinde değişimi de olmuştur. Son olarak 27 Aralık 1989 yılında değişen bayrağı resmi olarak belirlendikten sonra yeni bir değişime uğramamıştır. Sırasına göre mavi, sarı ve kırmızı renklerden oluşan Romanya renkler dikine şeklinde çiziliyor. Üç eşit renklerin oluştuğu bayrakta her renk için farklı bir anlam yüklenmiştir.

Romanya Hangi Renklerden Oluşuyor?

Mavi, sarı ve kırmızı renklerden oluşturulan Romanya bir takım değişiklikler yapılmıştır. Fransız etkilenerek belirlendiği düşünülen dikey ve eşit aralıklarda üç farklı renk bulunduruluyor. Üç renk ile dikey şeklinde bulunan Romanya bayrağı gibi belirlenen diğer ülke bayrakları da Fransa bayrağından esinlenmiştir.

Romanya Bayrağı Renkleri Anlamı

Üç farklı renk ile belirlenen Romanya bulunan iki renk Moldova ve Walachia’yı temsil etmektedir. Hatta bu beyliklerde de bulunan bayrak renkleri aynıdır. Bayrak üzerinden bulunan mavi renk gökyüzünü temsil ederken, sarı renk güneş ve çölü andırmaktadır. Son olarak kırmızı renkte fedakarlığı belirtmektedir. Bu şekilde bayrağının anlamı ve renkleri de ülkede kullanılmaya devam ediyor.

Romanya Amblemi Neyi Anlatmaktadır?

Osmanlı imparatorluğundan ayrılan Romanya ilk olarak kullandığı kendi armasını da bulundurmuştur. Daha sonra Romanya’yı andıran amblem Nikolay Çavuşesku’nun gitmesi ile kaldırılmıştır. Son olarak  27 Aralık 1989 yılında belirlenen bayrağında renklerin anlamı ve önemi ön planda olmaktadır.

Romanya Bayrağı Nasıl Çizilir? Çizilirken Nelere Önem Verilmelidir?

Fransız bayrağından esinlenerek belirlenen Romanya bayrağında farklı olarak dikey çizgiler ve renk sıraları önemlidir. Dikey şeklinde eşit aralıklarda çizilen bayrağında sırasıyla mavi, sarı ve kırmızı renkleri belirlenir. Orta kalınlıkta dikey şeklinde üç renkli Romanya bayrağında arma ya da amblem kullanımı yoktur.

Romanya İlk Kez Göklere Çekiliş Tarihi

Osmanlı devletinden ayrılan ilk kez 1877 yılında bayrağını göklere çıkararak bağımsızlığını ilan etmiştir. Bir takım değişikliğe uğrayarak değişen Romanya bayrağı 27 Aralık 1989 yılında son kez değiştirildikten sonra resmi olarak kabul edilmiştir.  1989 yılından bu yana da Romanya bayrağında herhangi bir değişiklik yaşanmamıştır.

Bayrağı Kaç Yaşındadır?

Bağımsızlığını ilan ettikten sonra son kez değişikliğe uğrayan Romanya 1877 yılında bu yana göklerdedir. 142 yaşında olan bayrağı en son 1989 yılında değişikliğe uğramış ve bir daha değişiklik yaşamamıştır. Bu süreç ve zaman aynı zamanda Romanya ülkesinin de bağımsızlığının devam ettiği zamana denk gelmektedir.

Romanya Bayrak
Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1