Yök Denkliği Önemli

28 Mart 2024 Tarihinde ​​​​ Yükseköğretim Kurumundan Yurtdışında Lisans Eğitimi Görmek İsteyen Öğrenciler İçin Yeni Bir Düzenleme Paylaştı.

Yüksek Öğretim Kurumu 2024 yılı içerisinde iki önemli açıklama yaptı. İlk açıklamasını 15 Mart 2024 tarihinde gerçekleştiren Yüksek Öğretim Kurumu, yurtdışında okumak isteyen tıp, diş hekimliği, eczacılık ve hukuk öğrencilerinin hepsine YKS şartı getirmişti. Aynı günler içerisinde Yüksek Öğretim Kurumu, YKS sınav başvuru sürelerini 4 gün daha uzatmıştı. Bu karadan 14 gün sonra aldığı karara ek yeni bir açıklama daha yaptı. Bu düzenlemeye göre yurtdışında Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık ve Hukuk okumak isteyen öğrencilere YÖK iki seçenek sundu:

Seçeneklerden İlki, YÖK’ün Kabul Ettiği Dünya Sıralamasında Yer Alan Üniversitelerde Okumak.

“Sıralamalarda ilk 400’de olan üniversitelerden mezun olanlara doğrudan denklik verilecek, ilk 1000’de olanlardan mezun olanlara YKS’ ye girme şartı olmayacak”
YÖK’ün yukarıda yaptığı açıklama Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık ve Hukuk okumak isteyen öğrenciler içindir. Üniversiteler için dünya sıralaması yapan kuruluşlar bulunmaktadır. Yaptığı açıklamalar doğrultusunda; bu sıralamaların en az üçünde bulunan ilk 400’de yer alan üniversitelere direkt denklik verileceği. Aynı zamanda en az ikisinde bulunan ilk binde yer alan üniversitelere de eski denklik hususları göz önüne alınacağı belirtilmiştir. Tabi direkt denklik söz konusu olsa da öğrencinin transkripti bireysel olarak kontrol edilecektir.

İkinci Seçenek ise, “İlk 1000’de Yer Almayan Üniversitelerin Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık ve Hukuk Programlarından Mezun Olanların YKS’ ye Girme ve Başarı Şartını Yerine Getirme Zorunluluğu Var.”

Açıklamanın detaylarına bakacak olursak; sıralama kuruluşlarında ilk binde yer almayan tıp, diş hekimliği, eczacılık ve hukuk bölümlerini okumak isteyen öğrenciler ülkemizde YKS sınavının iki oturumuna girmesi, ülkede kazanmış gibi bir sıralama ve puan yapması gerekmektedir. Ülkemizde kazanmış sayılan öğrenciler istedikleri ülke ve üniversitede okuyabilir.

Peki “Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık ve Hukuk öğrencileri dışında bölüm okumak isteyen öğrenciler için ilk bin ya da YKS şartı var mı?” sorusuna YÖK’ün web sitesinde bulunan soru-cevap bölümünden açıklayalım.

“Yani sadece ilk 1000’de yer almayan üniversitelerin tıp, diş hekimliği, eczacılık ve hukuk bölümlerde okuyacaklar için YKS’ ye girme ve başarı şartını yerine getirme zorunluluğu olacak. Diğer bölümler için ise YKS’ ye girme zorunluluğu olmayacak. 

“Yönetmelik değişikliği, başarı sıralaması şartı aranmayan programlarla ilgili kısıtlayıcı bir düzenleme getirmemiştir. Bu alanlarda yapılacak denklik başvurularında önceden olduğu gibi müracaatlar bireysel olarak incelenerek karar verilecek.​” Yüksek Öğretim Kurumunun yapmış olduğu bu açıklamalara göre diğer bölümlerin herhangi bir YKS ve ilk bin şartı yoktur. Başka bir deyişle eski usul devam etmektedir.

YÖK Tarafından Kabul Edilen, Üniversite Sıralaması Yapan Kuruluşlar Nelerdir?

ARWU (Academic Ranking of World Universities), CWTS Leiden Ranking, QS World University Rankings ve THE (Times Higher Education) kuruluşlarınca yapılan sıralamalar kabul edilmektedir.

 

 

 

 

 

 

Puanla
[OY: 7 Ortalama: 4.4]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1