DGS Olmadan Lisans Tamamlamak

DGS’ye Girmeden Lisans Tamamlamak

Ülkemizde eğitimle ilgili bazı sınavlar bulunmaktadır. Türkiye’de birçok öğrenci ön lisans eğitimini tamamladıktan sonra lisans eğitimine kendi alanıyla ilgili bölümlerde devam etmek istemektedir. Genellikle “lisans tamamlama” olarak adlandırılan bu süreç, dikey geçiş sınavı adı verilen ayrı bir süreç gerektirir. Ancak sınavlar çok zor ve yorucu olabilir. Yükseköğretim kurumlarının verilerine göre ülkemde 500.000’den fazla öğrenci üniversite eğitimi almış ve bunların çoğu dikey geçiş sınavına girmektedir. Öte yandan, yabancı üniversiteler DGS’ye girmeden bir lisans derecesi tamamlama fırsatı sunmaktadır. Ülkemizde DGS’ye girerek lisans eğitimini tamamlayan önlisans bölümleri arasında Adalet Bölümü, Mimari Teknisyenliği Bölümü ve Anesteziyoloji Bölümü bulunmaktadır. Ülkemizde yapılan dikey geçiş sınavı önlisans öğrencilerimiz için belirleyici olurken, kazanılmazsa teşvik edici olabilir.

Lisans derecesini yurtdışında sınavsız tamamlamak

Ülkemizde tahsis edeceğiniz finansal imkanların aynısını DGS zorunluluğu olmaksızın yurtdışında da tamamlayabilirsiniz. Bunu yurtdışında iyi ve köklü bir okulda okuyarak yapmak çok mümkün. Bütçenize göre gidebileceğiniz ülkeler ve o ülkedeki okullar hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilir, dilediğinizi seçebilirsiniz. Sınavsız kayıt olabilme avantajının yanı sıra farklı dilleri öğrenerek farklı kültürlerden arkadaşlar da edinebilirsiniz.

Lisans eğitimimi hangi ülke ve üniversitelerde DGS’siz tamamlayabilirim?

Makedonya, size DGS’siz bir lisans derecesini tamamlama fırsatı veren eğitim kurumlarına sahip ülkelerden biridir. Makedon gelenekleri Türk kültürüne çok yakın ve aynı zamanda İstanbul’dan 1 saatlik bir uçuş. YÖK, Makedonya’da DGS’siz lisans tamamlama eğitiminin denkliğini de kabul etmektedir. Bu nedenle Makedonya’da okuyan öğrenciler Türkiye’de de çalışma imkanı bulmaktadır.
Makedonya Uluslararası Vizyon Üniversitesi, akademik olarak güçlü bir kurumdur. Bu kurum, lisans eğitimi için mükemmel bir seçimdir ve Avrupa’da Türkçe eğitim veren tek üniversitedir.

Detaylar ve YÖK denkliği olan yabancı üniversitelere sınavsız kayıt için profesyonel eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Puanla
[OY: 2 Ortalama: 5]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1