Yök Diploma Denkliği Veren Üniversiteler

Yök Diploma Denkliği Veren Üniversiteler

Yurtdışında Üniversite Rehberi

Dünyanın birçok farklı yerinde üniversite eğitimi almak için üniversite arayan kişilerin en çok dikkat ettikleri konulardan biri de denklik işlemleridir. Öğrencilerin ülkemize döndükleri zaman diplomalarının ülkemizde geçerli olmasını sağlamak için mutlaka almaları gereken bu belge tüm üniversiteler içinde geçerli değildir. Bu sebeple seçimler çok dikkatli yapılmalıdır.

YÖK diploma denkliği veren üniversiteler hakkında araştırma yapan öğrenciler öncelikle YÖK kurumundan bu üniversitelerin listelerini temin etmelidirler.

Her sene güncellenen bu listenin en son haline bakarak seçimlerini yapan adaylar için denklik işlemleri bir sorun olmaktan çıkabilmektedir. Özellikle sınav, taban puan ve benzeri sorunlar yaşamak istemeyen öğrenciler kesinlikle denklik hakkında doğru seçimler yapmalıdırlar.

Ülkemiz de YÖK diploma denkliği veren üniversiteler listesi düzenlenirken farklı kriterlere uygulanmaktadır. Örneğin dünya üniversite sıralamasında ilk 1000 içinde yer alan üniversiteleri seçen kişiler ülkemize döndükleri zaman hiçbir sorun yaşamadan denklik işlemlerine başlayabilmektedirler. YÖK kurumu bu üniversitelere direk olarak denklik hakkı vermektedir. Bu üniversitelerin hangileri olduğunu öğrenmek isteyen kişiler YÖK’ün ilgili birimlerinden, internet sitesinden veya Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı gibi resmi kurumlardan gerekli bilgileri alabilirler. Şu an geçerli olan mevzuatlara göre öğrenciler üniversite seçimlerini yaparken dünya sıralamasın da ilk 1000 dışında kalan üniversiteleri seçerlerse mutlaka ülkemizde ki üniversite sınavına girip ilgili bölüm için gerekli puanı almış olmalıdırlar.

YÖK Denklik İşlemleri İçin Hangi Üniversiteler Seçilmeli

Denklik işlemlerinin ne kadar önemli ve gerekli olduğunu bilmeyen kişiler kesinlikle bizler gibi resmi olarak hizmet vermekte olan danışmanlık firmalarından yardım almalıdırlar. Bu konu hakkında uzun zamandan bu yana hizmet veren firmamız ile görüşen kişiler ilk seferinde en doğru üniversite seçimlerini yapabilmektedirler. Birçok kişi üniversite seçimlerini yaparken özellikle sınavsız kayıt, taban puansız sistem, barınma veya ücret gibi konulara öncelik verebilmektedir. Ancak bizler tüm öğrencilere önceliği her zaman için denklik konusuna vermelerini öneriyoruz. Her sene farklı kriterlere göre güncellenmekte olan YÖK diploma denkliği veren üniversiteler listesi öğrencilere seçim aşamasında gerekli bilgileri vermektedir.

Herkesin hayali olan yurtdışında eğitim alma konusunda yardım alan kişiler çoğu zaman denklik işlemlerinin önemini ilk kez duymaktadırlar. Aldıkları diplomalar ile ülkemize döndükleri zaman hemen iş hayatına atılacaklarını düşünen öğrenciler denklik konusuna dikkat etmedikleri takdir de çok ciddi sorunlar yaşayabilmektedirler. Çünkü yurtdışında eğitim alarak ülkemize dönen tüm üniversite mezunları mutlaka diplomalarının resmi olarak tanınmasını sağlamak için denklik belgesi almak zorundadırlar. Bunun için ise öncelikle denklik işlemleri konusunda avantaj sağlayan üniversitelerin hangileri olduğunu bilmek ve seçimleri de buna göre yapmak gerekmektedir. Bu üniversiteleri dünya üniversiteler sıralamasında ilk 1000 içinde yer alan seçenekler arasında seçen kişiler için denklik işlemlerinin çok avantajlı bir hale geldiğini unutmamak gerekmektedir.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1