Yök Diploma Denkliği Olan Üniversiteler Listesi

Yök Diploma Denkliği Olan Üniversiteler Listesi

Yurtdışı Eğitim Kılavuzu

Üniversite eğitimlerini yurtdışında almak isteyen kişilerin merak ettikleri en ciddi soruların başında

YÖK diploma denkliği olan üniversitelerin hangilerinin olduğudur. Bu sebeple sık sık Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı uzmanları ile iletişime geçen öğrenciler ilk seferinde en doğru seçimi yapabilmektedirler.

Ülkemizde YÖK denkliği olan üniversitelerin listesi her zaman için YÖK kurumunda yer almakta ve resmi internet sitesinde de yayınlanmaktadır. Bu sayede öğrenciler seçimlerini yaparken çok daha rahat bir şekilde fikir alabilmektedirler. YÖK her sene yaptığı özel incelemeler ile bu liste de bazı değişiklikler yapabilmektedir. Bu sebeple öğrencilerin bu listeyi çok titiz bir şekilde incelemeleri gerekmektedir.

YÖK diploma denkliği olan üniversiteler listesi oluşturulurken özellikle dünya genelinde resmi kurumlar tarafından yapılan sıralamalar esas alınmaktadır. Ülkemiz de bu sıralamaya giren ilk 1000 üniversiteye direk olarak denklik verilmektedir. Bu sebeple öğrencilerin bu listeleri titiz bir şekilde incelemeleri ve aynı zamanda seçimlerini yaparken bu üniversitelerden birini seçmeleri kendilerine çok ciddi bir avantaj sağlayacaktır. Eğer öğrencilerin okula kayıt oldukları dönemler de ilgili okul YÖK denkliğine sahipse daha sonra bu hak iptal edilse dahi kendileri bu durumdan etkilenmemektedirler. Yök diploma denkliği olan üniversiteler listesinde yer alan bazı üniversitelerin YÖK denklik hakları yapılan bazı denetleme ve işlemlerden sonra YÖK tarafından iptal edilebilmektedir.

YÖK Diploma Denkliği Hangi Üniversiteler İçin Geçerlidir?

Bu sebeple öğrenciler üniversite seçimlerini yaparken kesinlikle kendilerinden emin olmalı ve bu listenin her zaman güncelleneceğini bilerek baştan aşağıya kontrol etmelidirler. Dünya genelinde birçok önemli üniversitenin ülkemiz de YÖK denkliğine sahip olmaları genellikle bu seçimleri kolaylaştırmaktadır.

Aldıkları diplomaların ülkemizde geçerli olması ve aynı zamanda kendilerine sorun yaşatmaması için üniversite seçimlerini dikkatli bir şekilde yapmaları gereken öğrenci adayları her zaman Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı yetkilileri ile iletişime geçerek amaçlarına ulaşabilmektedirler. Seçimlerini yaparken dünya sıralamasının ilk 1000 üniversitesini seçmeye özen gösteren kişiler ülkemize döndüklerinde denklik işlemlerine hemen başlayabilmektedirler.

Ancak bu seçimleri yapılırken ilk 1000 dışında bir üniversite seçen kişiler mutlaka ülkemizde düzenlenen üniversite sınavına girmiş ve ilgili bölümler için gerekli puanları almış olmalıdırlar. Aynı zamanda bu kişiler için YÖK gerek gördüğü takdirde özel bir sınav daha uygulayabilmektedir. Bu sınavın amacı ise alınan eğitimin içeriği ile ülkemizde aynı bölümler de verilmekte olan eğitimlerin içeriklerinin aynı olup olmadığını anlamaktır. Bu kişilerin mesleklerini ülkemiz de doğru bir şekilde yapabileceklerinden emin olmak için de yapılan bu sınav tamamen YÖK’ün inisiyatifine bağlıdır. Bu sebeple sınav stresi yaşamadan diplomalarını alarak hemen denklik işlemlerine başlamak isteyen kişiler mutlaka YÖK diploma denkliği olan üniversiteler listesine baştan aşağıya doğru göz atmalıdırlar. Bu sayede seçimler çok daha doğru bir şekilde yapılabilmektedir.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1