Burs veya Öğrenim Kredisi Ödeme Şekli

Üniversite bursları nasıl ödenir?

Burs veya öğrenim kredisi ödeme şekli nasıl olur? Üniversite eğitimine başlayan ya da eğitimi halen devam eden gençlerimiz, devletimizin sunmakta olduğu burs imkanlarından ve kredi ödemelerinden yararlanabilirler. Maddi durumları yeterince iyi olmayan gençlerimizin, ailesel ve sosyal anlamda, özel durumları olan gençlerimizin eğitim yıllarında bu şekilde ferahlamaları maddi yetersizlikler ile boğuşmalarını önlemektedir. Ülkemizde elbette, özel firmaların, vakıfların ve derneklerin verdikleri burslar da bulunmaktadır. Bunlar bir yana, devlet eliyle öğrencilerimize burs ile kredi ödemeleri KYK Kredi Yurtlar Kurumu tarafından verilmektedir.

Her sene, eğitim yılı başında, KYK verilecek burs miktarlarını, kredi miktarlarını açıklar ve başvuru sürelerini yayınlar. Bu yayınları takip eden öğrencilerimizin, kurumun bünyesinde başvurularını yapmaları gerekmektedir. Rakamlar değişmektedir. Örneğin, lisans öğrencilerine aylık 500 TL, yüksek lisans öğrencilerine aylık 1000 TL, doktora öğrencilerine ise aylık 1500 TL şeklinde ödemeler düzenlenir. Bu ödemeler nettir ve hak kazanan her öğrencimiz için aynıdır. Her sene başında rakamlar yenilenir ve öğrencilerimizin aylık ihtiyaçlarını karşılayacak miktarlarda rakamlar belirlenmektedir.

Burs veya öğrenim kredisi ödeme şekli,

Türkiye’de öğrenciler burs ve öğrenim kredisi işlemleri için Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na burs başvurusu yapmanız gerekmektedir. E devlet kapısı aracılığıyla da kolayca yapabileceğiniz bu başvurular burs başvurusu için çalınabilecek kapılardandır.  Ziraat Bankası genel kurulunda konuyla ilgili yapılan açıklamalara göre Gençlik ve Spor Bakanlığı nda yapılacak bir sözleşme ile burs alan öğrencilerin spor burslarına da sahip olması sağlanacaktır.

devletimizin teminatı altındadır. Ödemeler T.C. Ziraat Bankası bünyesinde yapılmaktadır. Öğrencilerimiz, e devlet şifreleri ile, TC kimlik numaralarını da girmek suretiyle, kyk.ksb.gov.tr adresinden, kredi-burs sonuç ekranından başvurularının sonuçlarını izleyebilirler. Bu ekran üzerinden, T.C. Ziraat Bankası’nın ilgili linkine tıklayarak, ödemelerini hangi banka şubesinden alacaklarını da takip edebilirler. Öğrencilerimiz kredi ve burs ödemelerini bankanın kendilerine sunacağı banka kart ile atm den yapabilir. Bu kartların gönderileceği banka şubesi de yine link sonucunda görülecektir. Öğrencilerimiz hem atm kullanarak, hem de banka şubelerine giderek ödemelerini alabilirler. Burs veya öğrenim kredisi ödeme şekli,

banka ile son derece düzenli ve resmi şekilde yapılmaktadır. Buna göre,  öğrencilerimizin TC kimlik numaraları esas alınarak, bir imtiyaz ya da kayırma olmadan işlem yapılmaktadır. TC kimlik numaralarına göre, her ay 6. günü ile 10. günü arasında öğrencilerimize ödemeler gerçekleştirilmektedir.

Öğrencilerimizin burs veya öğrenim kredisi ödeme şekli disiplinli ve banka bünyesinde teminat altında gerçekleştirilmektedir. Öğrencilerimizin kredilerini ya da burslarını mutlaka bu günlerde alma zorunlulukları da bulunmamaktadır. Ayın herhangi bir gününde ödemelerini alabilirler. Öğrencilerimiz, kredi ve burs başvurusunda hem yurtiçinde eğitim almaları, hem de yurtdışında eğitim almaları bakımından bir ayrıma tabi tutulmamaktadır. Yurtdışında üniversite eğitimi almak ve burs başvurusunda bulunmak isteyebilirsiniz. Devletimiz bu şekilde eğitim almak isteyen öğrencilerimiz için de burs olanakları sunmaktadır. Bu tür imkanlardan yararlanmak isteyen öğrencilerimiz, öğrenci danışmanlarımızdan olanaklar hakkında bilgi alabilirler. En doğru olanakları, başvuru sürelerini de kaçırmadan yapmanız için kurumlarımızdan güncel olarak bilgi alabilirsiniz.

Burs geri ödeme olmadan verilen maddi yardımdır. Burs olanakları kredi olanaklarına göre daha sınırlıdır. Kredi ise gençlerimizin mezun olmasından sonra geri ödeme yapacakları bir ödünç ödemesidir.

Burs veya Öğrenim Kredisi Ödeme Şekli

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1