Yurtdışında Üniversiteler Ne Zaman Başlar?

Yurtdışında Üniversiteler Ne Zaman Başlar?

Heyecan içinde yurtdışında eğitim almayı bekliyorsanız size hemen söyleyelim ki, eğitim süreci genellikle Eylül ayında başlar. Hemen her üniversite bu ayın öncesindeki dönemde başvuru ve kayıt sürecini başlatmış olur. Tabi ki bu tarihler okullara göre tamamen değişiklik göstermektedir. Her okulun başvuru için belirlediği tarihler vardır. Bu süreç Nisan Mayıs aylarında başlar ve genellikle kontenjan durumuna göre de devam eder. Okulların genellikle eğitime başlama tarihleri de ülkemizdekine benzer durular gösterir. Eylül ve Ekim ayları yurtdışında eğitim hayatının başladığı zamanlardır diyebiliriz.

Türk gençlerine kontenjan ayıran ülkelerin en saygın okullar elbette hem başvuru tarihlerini, hem de kontenjan sayılarını belli dönemlerde hem basın, hem de web siteleri yolu ile gençlerimize duyurmaktadırlar. Kayıt süreci genellikle eğitimden kısa bir süre önce olduğundan öğrencilerimizin bu tarihleri kesinlikle kaçırmamaları gerekmektedir. Hangi okulun eğitime ne zaman başlayacağını ise en sağlıklı olarak en yakın Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı’ndan öğrenmek yerinde olacaktır. Merak ettiğiniz her türlü eğitimle alakalı konuyu danışmanlarınızla görüşerek bilgilenebilirsiniz.

Uluslararası eğitim hızla büyüyen bir endüstridir. Öğrenciler ve şirketler yurtdışında eğitim almakla giderek daha fazla ilgileniyor. Bu talep, diğer kültürleri anlama, küresel ekonomileri geliştirme ve siyasi ittifaklar kurma arzusundan beslenir. Ayrıca üniversiteler, öğrenci tabanlarını genişletebilmek ve daha fazla gelir elde edebilmek için uluslararası programlar sunmak isterler.

Uluslararası eğitimin öğrenciler, okullar ve bir bütün olarak dünya için birçok faydası vardır. Öğrenciler, uluslararası eğitim yoluyla yeni kültürler öğrenir ve küresel bir bakış açısı kazanırlar. Eğitim kurumları, kursları ve eğitim materyalleri için yeni pazarlara erişim kazanır. Küresel şirketler, uluslararası müşterilere daha derin düzeyde hizmet sağlamak için yabancı dilleri ve gelenekleri öğrenebilir. Aynı dili konuşan ve aynı kültürel bağlama sahip olan herkesle uluslararası işbirliği daha kolaydır.

Uluslararası eğitim 1950’lerden beri büyüyor. İşletmelerin küresel bağlantılar kurması ve uluslararası pazarlarda rekabet etmesi bir zorunluluk haline geldi. Şu anda, çoğu üniversite küresel talebi karşılamak için uluslararası programlar sunmaktadır. Eğitim kurumlarının akademik olmayan uluslararası programlarla rekabet edebilmesi için yüksek kaliteli programlar da gereklidir. Programların hükümet yönergelerine uymasını gerektiren vize kısıtlamaları gibi yasal sorunlar da vardır. Uluslararası eğitim, küreselleşmenin kısa vadeli hareketlilik eğilimlerini azalttığına ilişkin son endişelere rağmen popülerliğini koruyor.

Uluslararası kolejler ve üniversiteler, yaşam giderleri, uluslararası tarifeler, dil gereksinimleri ve mevzuata uygunluk gibi faktörler nedeniyle genellikle yüksek maliyetlere sahiptir. Kursları ve tesisleri için daha iyi fiyatlar sunan diğer kurumlardan çok fazla rekabet var. Ayrıca, okullar üzerinde uluslararası programlar için düşük ücretler sağlayarak kayıtları artırma baskısı vardır. Bu rekabet, küresel yetenek arzusu tarafından yönlendiriliyor – öğrenciler uygun fiyatlarla kaliteli eğitim istiyorlar, bu nedenle kurumlar yeni öğrencileri çekmek için uluslararası eğitimi teşvik ediyor.

İnsanlar dünya çapında fırsatlar aradıkça uluslararası eğitim endüstrisi büyüyor. Düşük fiyatlarla kaliteli kurslar sunabilen üniversiteler, küresel pazarda rekabet avantajına sahip olacaktır. Uluslararası kurslar sunmak, yabancı kültürleri öğrenmekle ilgilenen küresel öğrencileri çekerek okulun gelirlerini artırır. Küresel bilgi için yüksek talep olduğu için, uluslararası eğitim için de yüksek bir talep olduğu anlaşılır.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1