Bursun Geri Ödenmesi

Geri ödeme nasıl yapılır?

Bursun geri ödenmesi istenir mi? Üniversite eğitimi almak, özellikle ailesinden uzak şekilde, yurtiçinde ya da yurtdışında uzak üniversitelerde eğitim almak ekonomik anlamda kesinlikle kolay değildir. Öğrencilerimizin maddi anlamda biraz rahat etmeleri için devletimiz tarafından burs ve kredi olanakları sunulmaktadır. Bu olanaklardan yararlanmak için, öğrencilerin başvuru sürelerinde, KYK, Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesinde, açılan başvurulara kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Öğrenim bursları, hem yurtiçinde üniversitelerimizde eğitim gören, hem de yurtdışında eğitim gören öğrencilerimiz için uygulanmaktadır. Yurtdışında bulunan öğrencilerimiz, kurum tarafından yayınlanan ve her sene yenilenen, ülkelere göre aylık ödenen burs rakamlarını inceleyebilirler. ABD’de eğitim alan gençlerimiz farklı, Almanya’da eğitim alan öğrencilerimiz farklı rakamlarda burs alırlar. Yurtiçinde üniversiteler eğitim alan gençlerimiz ise, her sene duyurulan burs ile kredi rakamları üzerinden başvurularını yapacaklarını bilirler.

KYK Kredileri Ne Zaman Geri Ödenir

Burslar karşılıksız olarak verilen, geri ödemesi olmayan ödemelerdir. Öğrenim kredileri ise, öğrencilerin mezun olduktan sonra, çalışmaya başladıklarında peşin olarak ya da taksitle geri ödeme yaptıkları ödemelerdir.

Bursun geri ödenmesi söz konusu olmamakla birlikte, krediler geri ödenmektedir. Öğrencim kredileri, bursun geri ödenmesi durumundan farklı olarak, mutlaka geri ödemesi yapılan, aksi halde bu noktada icrai işlemleri olan bir uygulamadır. Öğrencilerimizin bunu bilerek başvurmaları lazımdır. Öğrenim kredileri, öğrencilerin mezun olmasından başlayarak, normal eğitim sürelerinin bitmesinden 2 sene sonra ödenmeye başlar. Bu ödemeler taksitlere bağlanarak öğrencilere gönderilir.

Geri ödeme noktasında, öğrencinin bir eğitim kurumundan, diğer bir eğitim kuruma geçmeleri durumunda, yeni kurumdaki eğitim sürelerine göre yapılmaktadır. Öğrenci belirli bir süre kredi almış ve sonrasında bunu almaktan beyanda bulunarak vazgeçmiş olabilir. Bu durumda, aldığı miktarda kredi, yine mezun olma tarihinden itibaren iki sene sona başlamaktadır. Öğrencilik hayatına son veren, okulundan ayrılan öğrenciler de olabilir. Bu durumda, geri ödemelerin yapılması noktasında, özel bir kural bulunmaktadır. Okuldan, raporla tespit edilmiş sağlık sorunları dışında, öğrencilerin kendi istekleri ile ayrılmaları durumunda, ya da kurumdan çıkarılmasına kadar verilen bir durumda, öğrenciler, eğitim kurumundan ilişiklerinin kesilmesinden itibaren iki sene sonra ödemelerini yapmaya başlarlar.

Bursun geri ödenmesi

söz konusu olmamakla birlikte, kredi ödemelerinin süreleri kesin ve tüm öğrenciler için aynıdır. Yanıltıcı bilgilerle kredi alan öğrenciler için de düzenlemeler bulunmaktadır. Yanlış beyanda bulunarak, en az asgari ücretle çalışan öğrencilerin, hakkında kesin hükümle mahkumiyet kararı olan gençlerin, yurtta kalmakla birlikte, KYK kurumuna bağlı yurtlardan çıkarılma durumu yaşayan öğrencilerin kredi ilişiklerinin kesilmesinden itibaren, bir sene içinde almış oldukları kredileri geri ödemeleri gerekmektedir. Bu şekilde, yine taksitle ödeme yapılmaktadır. Geri ödeme süreleri, erteleme şeklinde ayrık durumları ile birlikte yasada düzenlenmektedir. Öğrencilerimiz bunları inceleyerek, ödemelerini aksatmayacak şekilde bütçelerini ayarlayabilirler. Önemli olan doğru zamanda ve taksitlere uygun olarak ödemelerinizi yapmanızdır. Eğitim yaşamınızda size çok yardımcı olacak kredi ödemelerinizi günü gelinde düzenli olarak ödemeniz siciliniz için de çok olumlu olacaktır.

Bursun Geri Ödenmesi

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1