Askerlik Erteleme Kilo

Fiziksel Gereklilikler – Asker Adayları İçin

Türkiye vatandaşı olan her Türk erkeği 20 yaşına değdiği yılın Ocak yılın ocak ayı itibari ile askerlik çağrıları yapılmaktadır. Eğitim durumları yaşları boy ve kiloları hastalıkları göz önünde bulundurularak seçilen askerler askeri hastanelerde muayene edilerek ilk başvurularını yapmış olurlar. ASkerlik erteleme kilo şartları da muayene de göz önünce tutulan şartlardan biridir.

Askeri hastanelerde özel cihazlarla yapılan muayeneler sonucunda boy ve kilo orantılarınız belirlenerek askerlik yapmaya uygun olup olmadığınız belirlenmektedir. İstenilen ölçü ve kiloya sahip olmayan kişiler askerlikten muaf tutulmaktadır. Eğer ki kilo ile sorununuz var ise kilonuzu istenilen ölçülerde getirdiğinizde askerliğinizi tekrar yapabilme şansınız olacaktır.

Erteleme Kilo Süreci

Kilo problemi olan kişiler bir seneki askerlik muayenesine katılarak askere alınabilirler.

Askerlik yüksek idare mahkemesinin vereceği kararlar da eğer ki kilodan dolayı 2 kez tecil almışsınız ve sizi 3 kez kilo almanız veya vermeniz için göndermişler ise kişi üçüncü kez tekrar istenilen değerleri ulaşmamıştır. Bu yüzden çürük raporu yani askerlik yapamaz raporu almaktadır. Çürük raporu verilen kişiler bir daha askere alınamazlar. Engelli olanlar, kalıtsal hastalığı bulunanlar boy ve kilodan dolayı çürük raporu alanlar askerlik yüksek idare mahkemesinin kararıyla asker yapamaz raporu almaktadır. Bu kişiler mahkemeye başvurarak tekrar askere gitmek istediklerini belirtmeleri gerekmektedir. Ancak askerlik erteleme kilo sorunları ortadan kalkmalıdır.

Askerlik Erteleme Boy Kilo Oranı

Boyu 1.50’den az ya da iki ondan fazla olan kişiler askerlikte boy ölçülerine uygun bulunmamaktadır. Aynı zamanda buna bağlı olarak boyu 1.50 olan kişilerin kiloda alt sınırı 33 üst sınırı 85, boyu 2.10 olan kişilerin kilosu en düşük 85 en fazla 150 kilo sınır olarak konulmuştur. Bazı kişiler askere gitmemek için kilolarını fazlalaştırarak yani askere gitmeden önce daha fazla kilo alarak kilolarını üst sınıra çıkarmaktadır. Ya da evraklarda oynama yaparak boy ve kilolarını askerlik yapamaz durumuna getirmektedirler. Bu durum anlaşıldığında hapis cezası ile cezalandırılacak kişiler askerliğini yine yapacaklardır.

Birimlerde görev yapacak askerler sağlık koşullarına göre değerlendirilmektedir. Askeri hastanelerin vermiş olduğu raporlar neticesi sonucunda kişilerin askeriyede neler nerelerde bulunabileceği saptanmaktadır. Belirlenen hastalıkların testler sonucunda ortaya çıkarılmasından sonra fiziki olarak görülen bozukluklar da askeri hastane gözlem altında tutacağı kişilere Bir dahaki seneye gelmeleri koşulu ile askerlikten muaf tutmaktadır.

Fiziki olarak gözlemlenemeyen engellerden başka olan hastalıkları eğer kişi başvurusunda belirtmemişse Bu hastalıkların detaylı incelemeleri doktorlar tarafından öngörülmez. Çünkü bütün askerlere checkup gibi detaylı bir inceleme yapılmadığından sadece kişi kendi hastalığını söylüyor ise hastalığı kişiye özel olarak incelemeye alınmaktadır.

Hastaneden verilecek raporlara göre askerlik şubesine giren her askerde tekrar muayene edilerek askerli sağlam olarak başvurmuştur raporu almaktadır. Kilodan dolayı askere alınmayan kişiler istenilen ağırlığa geldiğinde asker olurlar. Ancak askerlik esnasında kilosu düşen veya fazlalaşan kişiler tekrar değerlendirilmeye alınabilirler. Belirlenmiş kiloların altında ya da üstünde olan kişiler askerliğin getirmiş olduğu yükümlülükleri kaldıramayacaklardır.

askerlik erteleme kilo sınırı

#askerliktecilerteleme #askerliktecilişlemleri

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1