Yurtdışında Para İşlemleri

Havalimanında Para Değiştirmek Hakkında Nelere Dikkat Etmeliyim?

Yurtdışına çıkmak, yurtdışında başta eğitim olmak üzere, çeşitli nedenlerle zaman geçirmek elbette birçok konuda dikkatli olmayı gerektirmektedir. Bunun başında, maddi hazırlıkları yapmak ve tutumlu olma konusunda her adımda programlı ve dikkatli olmak gelmektedir. Öğrencilerimiz son yıllarda, yurtdışında eğitim almayı tercih etmektedir. Bunun son derece haklı nedenleri bulunmaktadır. Yurtdışında üniversitelerimiz, eğitimlerini gerçekten çok kaliteli şartlarda, üstelik sınavsız şekilde kabul edilmeleri ile almaktadırlar. Birçok ülkeden farklı öğrencilerle birlikte, medeni ortamda, kaliteli bir şekilde eğitim almak öğrencilerimizin geleceğe de güvenle bakmalarına olanak sağlamaktadır. Tabi yurtdışına gitmek kolay değil, elbette belirli hazırlıkların yapılması lazımdır. Ancak, bu hazırlıklar da gözünüzü korkutmasın. Belirli noktalara dikkat ederseniz, mümkün olan en ekonomik şartlarda harcamalarınızı yapabilir ve bütçenizi ayarlayabilirsiniz.

Yanınıza belirli miktarda para almanız çok önemlidir. Bir miktar gideceğiniz ülke parasında da almalısınız, ki ilk günlerde bir de para değişimi işlemi ile uğraşmayın. Önceden, ülkemizdeki banka şubeleri ya da döviz bürolarından para değişimleri için işlem yapabilirsiniz. Bu şekilde, az komisyon ödersiniz. Para değişimi işlemi bakımından, havalimanında bu işlemi yapmak durumunda kalırsanız havalimanında para değiştirmek hakkında nelere dikkat etmeliyim, bu noktaları da gözden geçirmeniz gerekmektedir.

Havalimanında para değiştirirken dikkat edilmesi gerekenler, her zaman döviz bürolarından daha fazla komisyon ödeyeceğinizi bilmelisiniz. Ülkemizde havalimanlarının dış hatlar terminallerinde döviz büroları bulunmaktadır. Burada son derece güvenli şekilde para değiştirme yapabilirsiniz. Ancak belirli miktar komisyon ödeyeceğinizi de ekleyelim. Yine de, son anda para değişimi yapmak isteyenler için en güvenli yol havalimanlarında değişim işlemlerinin yapılmasıdır.

Havalimanında para değiştirirken yapılması gerekenler olarak, gittiğiniz ülkenin hava limanında da dikkat etmeniz gereken birtakım noktalar bulunmaktadır. Bu merkezlerde bulunan bürolarda ülkemizde olduğu gibi yüksek komisyonlar alınmaktadır. Bunun yerinde, ülkemizde bir miktar gideceğiniz ülke parasını alarak, en azından şehir merkezine ulaşana kadar idare edebilirsiniz. Çünkü havalimanında ve istasyonlarda ya yüksek komisyon alan seçenekler olacaktır. Şehir merkezlerinde ise resmi sıfatı olduğundan, güvenilir olan döviz büroları bulunmaktadır. Şehir içine oranla çok daha uygun komisyonlarla değişimlerinizi yapabilirsiniz. Hafta sonlarında ve akşam geç saatlerde de çok zorunlu değilseniz değişim işlemlerini yapmayınız.

Bankaların havalimanlarında şubeleri olabilir. Bunları da değerlendirebilirsiniz. Tabi havalimanları ve diğer istasyonlarda döviz büroları mesai saatleri dışında kapalı olabilir. Bu durumda, açık olan bürolara yönlenmeniz elbette normal olandır. Para değiştirmeden önce, internet üzerinden kur oranlarına bakmanız yerinde olur. Buna göre, oranlar hakkında ön bilgi edinebilirsiniz. Bu şekilde, çok daha sağlıklı kıyaslamalarınızı yapabilirsiniz. Ayrıca, hafta içi akşam saatleri ya da hafta sonu gibi özel zamanlarında, diğer yerler kapalı olduğundan, açık olan döviz bürolarında kurlar daha düşük şekilde ayarlanmaktadır. Bunlarda da yararlanabilirsiniz.

Havalimanında Para Değiştirmek

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1