Pasaport İşlemleri Nasıl Hızlandırılır?

Pasaport İşlemleri Nasıl Hızlandırılır?

Pasaportu erken almak istiyorum

İster tatil amaçlı isterseniz de eğitim amaçlı yurtdışına gidebilirsiniz. Günümüzde pek çok kişi farklı nedenlerden dolayı pasaport çıkarttırır. Yurt dışı eğitim, turistik gezi veya çalışma amaçlı olarak pasaport almak için başvuru yapılır. Kimi durumlarda pasaport çıkartma işlemi tahmin edildiğinden daha uzun sürebilir. Kişinin işleri gecikerek planlarda aksamalar meydana gelebilir. ‘’Pasaport işlemleri nasıl hızlandırılır?’’ sorusunun cevabı merak edilir. Bu tip durumlarda pasaport sürecini hızlandırmak adına farklı yöntemlere başvurulur.  Öncelikli olarak pasaport başvurusunda bulunmadan önce alınan uçak biletleri işlemin hızlandırılmasını sağlar. Böylece pasaport işlemi için iki ay beklenmesine gerek kalmaz.

Pasaport çıkartma işleminde öncelikli olarak resmi adresinden başvuruda bulunarak randevu alınması gerekir. Randevu aldıktan sonra Emniyet Müdürlüğü’ne gidilip acil başvuru formu doldurulmalıdır. Böylece pasaport işlemleri hızlandırılabilir. Acil başvuru formunu doldurmak için belirli şartların sağlanması gerekir. Bunlardan birisi gidilen yer için uçak biletinin alınmasıdır. Uçak biletinin aslı resmi kurumda yer alan görevliye gösterildiği takdirde acil başvuru formunun doldurulmasına izin verilir. Doldurulan form ve uçak biletinin bir fotokopisi Ankara’ya gönderilir. Tüm bu işlemler halledildikten sonra yaklaşık olarak bir hafta içinde pasaport başvuru işlemi sonuçlanarak alınabilir.

Acil başvuru formunun yürürlüğe girmesiyle birlikte pasaport krizleri halledilmiş olur. Emniyet Genel Müdürlüğü acil olarak pasaporta ihtiyacı olan vatandaşlar için başvuru formu hizmetini verir. Ayrıca Pasaport ve Güvenli Belge Daire Başkanlığı pasaporta acil olarak ihtiyacı olanlar için çağrı merkezi oluşturur. Böylece aksi bir durumda vatandaşlar çağrı merkezine bildirimde bulunarak sorunların çözülmesi sağlanır. epasaport.gov adresinden pasaport başvurusunun yapılması mümkündür. Sonrasında randevu alınarak gerekli olan evraklar hazırlanır. Acil bir işi olanlar önce resmi sitesinden randevu almalı sonrasında Emniyet Müdürlüğüne gidip acil başvuru formunu doldurmalıdır. Emniyet Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinden açıklama yaparak acil pasaporta ihtiyacı olan vatandaşların ulaşabileceği telefon numaralarını sunar.  Yapılan açıklama da acil pasaport ihtiyacı olanların ‘0 312 462 91 46 – 0 312 462 91 47’ telefon numaralarını arayarak problemlerini bildirebilecekleri yer alır.  Oluşturulan çağrı merkezi vatandaşların sorunlarına acil çözümler üretmek amacıyla üretilir.

Acil başvuru formu doldurulmadığı takdirde pasaport işlemleri çok daha uzun bir süreyle sonlanabilir. Bundan dolayı pek çok vatandaş başvuru formunu doldurur. Böylece bir hafta içerisinde pasaport işlemi sonuçlanarak vatandaşlar işlerini kolaylıkla halledebilirler. Pasaport için randevu almak isteyenler ALO 199 hattını alabilirler. Vatandaş etkileşim merkezi olan bu hat üzerinden pasaport başvurusu için randevu alınabilir. Nüfus Müdürlükleri tarafından pasaport işlemleri yürütülür. Randevuya giden vatandaşların gerekli evrakları yanlarında bulundurmaları gerekir. Fotoğraf, imza ve parmak izi mutlaka pasaport başvurusu esnasında verilmelidir. Gerekli olan diğer evraklar Nüfus Müdürlüğü’nün resmi sitesinde yer alır. Vatandaşlar tüm evrakları eksiksiz bir şekilde toplayarak başvuruda bulunur. Aksi durumda başvuru geçersiz sayılabilir.

#pasaportişlemleri #pasaportsüresi #pasaportkaçgündeçıkar

Puanla
[OY: 7 Ortalama: 2.3]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1