Yurtdışında Pasaport Süresi Biterse

Yurtdışında Pasaport Süresi Biterse

Üniversite Eğitim Rehberi

Yurtdışına yapacağımız giriş çıkışlarda pasaport bizler için en önemli belgedir. Peki, yurtdışında pasaport süresi biterse ne olur neler yapmamız gerekir nerelere başvuruda bulunmamız beklenir? Pasaport başvurusunda istenilen belgeler, izlenecek adımlar kimi zaman kafa karışıklığına sebebiyet vermektedir.  Pasaport bizlerin kimliği görevindedir. Yurtdışı giriş çıkışlarımızda mutlaka yanımızda bulundurmamız gereken bir belgedir. Bazı ülkelerde oteller pasaportunuzu alabiliyor. Herhangi bir güvenlik problemi olduğunda kaldığınız oteli ismini vererek pasaportunuzu soruşturmalarını sağlayabilirsiniz.

Pasaport alırken kendi tercihimize göre süreler seçeriz. Seçtiğimiz sürelerin istediği harç bedellerini de anlaşmalı bankalara yatırırız. Yurtdışında pasaport süresi biterse bizler için sıkıntılı süreçler başlayabilir. Türkiye’de aldığınız bir pasaportun süresi geçtiği takdirde tekrar süre uzatmanızın imkânı bulunmamaktadır. Süresi biten pasaportlarınız geçersiz sayılacaktık. Bu sorunu yeni pasaport başvurusu yaparak aşmanız gerekmektedir. Pasaport süresi bitince de yeni pasaport alma işlemleri harfiyen uygulanmaktadır. Pasaport süresinin bitiminde alınacak olan pasaportun, ilk pasaport almaktan ya da yeni pasaport almaktan farkı yoktur. Yine aynı belgelerle yine randevu alarak başvuruda bulunmanız gerekir. Süresi geçen pasaportunuzu da yanınızda götürmeniz gerekir. Süresi biten pasaportlarınız randevu aldığınız Nüfus Müdürlükleri tarafından alınacak ve yeni pasaport işlemleriniz yapıldıktan sonra sizlere yeni pasaport verilecektir. Süresi biten pasaportlarınızı yenilemek için tekrar harç ve defter bedellerini yatırmanız gerekir. Pasaportunuzun yeni süresini dilediğiniz gibi belirlemek sizin elinizde olan bir durumdur.

Yurtdışında pasaport süresi biterse derhal size yakın elçiliklere ya da konsolosluklara başvuru yapmanız ve bilgilendirmeniz gerekir. Eğer pasaportunuzun süresi bittiği halde herhangi bir bilgilendirme işlemi yapmazsanız cezai işlemlerle karşılaşabilirsiniz. Hatta bulunduğunuz ülkeden sınır dışı edilebilirsiniz. Bulunduğunuz ülkeden Türkiye’ye dönmeyi düşünüyorsanız Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluğu’na ya da Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilikleri’ne başvuruda bulunmanız gerekir. Eğer ülkeden hemen dönmeyi düşünüyorsanız sizlere geçici pasaport verebilirler. Geçici pasaportla beraber ülkeye dönüş yapabilirsiniz. Süresi biten pasaportunuz yerine ülkenizde yeni pasaport çıkarabilirsiniz. Eğer bulunduğunuz ülkede kalmaya devam edecekseniz pasaport sürenizin bittiğini bildirmeniz size fayda sağlayacaktır. Bilgilendirmeniz doğrultusunda sizlere yardımcı olunacaktır. Pasaport uzattırma maliyeti bulunduğunuz ülkeye göre farklılık gösterebilir. A ülkesinde pasaport süresi uzatma tutarı B ülkesinden fazla olabilir. Bu durum farklılıklar gösterebilir.

Pasaportunuzun süresi bittiği zaman istediğiniz kadar uzatabilirsiniz. Pasaport uzatmak için yine belirli bir harç tutarı ödemek zorunda kalırsınız. Bu harcı bulunduğunuz ülkedeki konsolosluklara ya da büyükelçiliklere ödemeniz gerekir. Eğer pasaport uzatmanıza bir engel yoksa pasaportunuzu uzatırlar. Ancak bir engel olursa örneğin askerlik engeliniz varsa pasaportunuzu 4 yıl uzatmak isterseniz bunun için öncelikle askerlik işlemlerini halletmeniz gerekir.  Bunu da bulunduğunuz ülkede yapmanız zor olur.  Askerliklerini yapmayan bireyler için pasaport uzatmada bazı problemler yaşanabilir. Bu problemler sadece süre açısından olur. Eğer sürede konsolosluklarla anlaşırsanız tüm sorunlar ortadan kalkar.

#yurtdışındapasaportsüresi #pasaportsüresi #yurtdışındapasaportkullanma

Puanla
[OY: 2 Ortalama: 3]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1