Pasaport İşlemleri: Teslim Süresi

Pasaport Yenileme teslim süreci

Pasaport Yenilendikten Sonra Kaç Günde Teslim Ediliyor

Yurt dışına çıkacak öğrencilerimiz için yapmaları gereken ilk işlem pasaport çıkarmak ya da ellerinde pasaportları varsa pasaport yenileme başvurularını yapmalarıdır. Hazırlıklarımızın temelinde pasaport işlemlerimiz yer almaktadır. Bir kamu görevlisinin evladı iseniz ve yaşınız 25’in altında ise yeşil yani hususi pasaport başvurusu yapabilirsiniz. Öte yandan, yaşınız 18 ile 25 yaş arasındaysa, beş yıl geçerliliği olan ve harç ödemeden muaf olacağınız harçsız öğrenci pasaportu başvurusu yapabilirsiniz. Bunların hiçbirine sahip olmayan gençlerimiz ise tüm vatandaşlarımız gibi, bordo, umumi pasaport başvurularını veya yenileme işlemlerini yapabilirler. Yurt içinde bulunan gençlerimiz il ya da ilçe nüfus müdürlüklerinde, yurt dışında olan gençlerimiz ise elçiliklerimiz ya da konsolosluklarımızın ilgili bölümlerinde yenileme işlemleri için başvurabilirler.

Pasaport yenilenme işlemleri için internet üzerinden randevu alabilirsiniz ya da direk kurumlara giderek sıra numarası alabilirsiniz. Belgelerinizi teslim edeceksiniz ve yenileme işlemleriniz için parmak izleriniz alınacak. Bundan sonra imzanız alınacak ve adresinize gönderim işlemi yapılacak. Açık ve güncel adresinizi vermeyi unutmayınız. Peki pasaport yenilendikten sonra kaç günde teslim ediliyor? Pasaport teslimi konusunda, uzun uzun bekleme noktasında ön yargılarınız olmasın. Başvurunuzun alınmasından itibaren, genellikle üç ile beş iş günü içinde, maksimum bir hafta içinde pasaportunuz size gönderilecektir. Kargo ile yapılan gönderimlerde ola ki adreste bulunmazsanız, bu durumda, pasaportunuz ilgili kurumda bekletilmektedir. Siz yenileme başvurusu yaptığınız kurumdan pasaportunuzu alabilirsiniz. Aynı durum yurt dışında eğitim aldığı sürede pasaport yenileme başvurusunda bulunan öğrencilerimiz için de geçerlidir. Elçiliklerimizden ya da konsolosluklarımızdan, yenileme başvurusu yaptığınız kurumlardan adresinize gönderim bekleyebilirsiniz. Takip ederek siz de elden alabilirsiniz. Mevcut adresinizde bulunmamanız yani size ulaşılamaması durumunda, başvuru yaptığınız kuruma iletilecek olan pasaportunuzu buradan alabilirsiniz.

Yurt dışında bulunan gençlerimizin, pasaport teslimi işlemlerini elbette sıkı şekilde takip etmeleri gerekmektedir. Sonuçta, kendi ülkenizin dışında bir ülkede bulunmaktasınız ve pasaportunuz sizin kimliğiniz olacaktır. Yenileme süresi gelen ya da bir nedenle kaybolan pasaportlarınızın hemen yenisini istemelisiniz. Bu işlemleri, büyük elçiliklerimizde ya da şehirde konsolosluk bulunmaktaysa, konsolosluğumuzda ya da bulunduğunuz yere en yakın, bu şekilde temsilciliklerimizde işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Pasaport teslimi için adresinize gelmesini bekleyebilirsiniz, ancak kayıp durumu varsa siz de beklememe noktasında elden almayı düşünebilirsiniz. Öğrenci danışmanlarımızın hem ülkemizde yurt dışında eğitim ve üniversite seçimleri noktasında, hem de eğitim süresinde yurt dışında, her zaman yanınızda olacağınızdan emin olabilirsiniz. Birçok farklı sorularınız olabilir ve yapmanız gereken bunları öğrenci danışmanlarımıza iletmek. Her sorun ve sıkıntınızda bizimle olabilirsiniz. Hazırlıklarınız, özellikle okul başvuruları ve öğrenci vizesi başvurularında da danışmanlarımız sizlere olacaktır. Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak, öğrenci danışmanlarımızla işbirliği içinde olmanızı önermekteyiz. Pasaport alımlarından, öğrenci vize alımlarına, okul başvurularınızdan ülkeye gittikten sonra sorunlarınıza kadar birçok işlemle sizlerleyiz.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1