Pasaportum kayboldu ne yapmalıyım?

Kayıp Pasaport Başvurusu

Kayıp Pasaport Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Pasaport yurtdışına giriş ve çıkışlarımızda bizlere yardımcı olan kimliktir yani resmi bir belgedir. Yurtdışına çıktığımız zaman geçişlerde bizleri pasaport kontrolüne alırlar ve ona göre geçiş izni verirler. Pasaportlu gidilen ülkeler de çıkış süremiz gelene kadar pasaportlarımızı yanımızdan ayırmamamız gerekir. Her durumda pasaportlarımız seyahatimiz boyunca yanımızda olmalıdır. Yurtdışında herhangi bir güvenlik taramasında istenilen ilk belge pasaporttur. Yapılacak sorgulama esnasında bizlerin güvenlik açısından herhangi bir sıkıntı verip vermeyeceğimiz belirlenebilir. Ayrıca gittiğiniz ülkede bir yaptırım ile karşı karşıya kalmamak adına pasaportlarınızı her durumda yanınızda bulundurmanız gerekir. Aksi halde cezai işlemlere maruz kalabilirsiniz. Ülkeden güvenli çıkış ve girişlerinizde pasaportlarınız size yardımcı olmaktadır. Pasaportunuz bu durumlarda yanında yoksa ve pasaportunuzu kaybettiyseniz öncelikle

kayıp pasaport başvurusu için gerekli belgeler neler bunları öğrenmelisiniz.

Kayıp pasaport başvurusu için gerekli belgeler neler ne şekilde toparlanır ve nereye verilir düşünceleri insanları zorlayabilir. Bir çıkmaza sürüklenmemek adına her durumu en ince ayrıntısına kadar araştırmalısınız. Öncelikle pasaportunuzu kaybetmemek için çaba sarf etmelisiniz. Pasaportunuzu herhangi bir kaybolma durumuna karşı korumalısınız. Eğer ki pasaportunuz kaybolursa bunu bildirmelisiniz. Aksi halde sizin dışınızda kötü niyetli kişiler pasaportunuzu ellerine geçirebilirler. Hiç hesapta olmayan kötü olaylarla karşılaşabilirsiniz. Pasaportunuzun kaybolduğunu bildirmede zamanı geçirmemelisiniz. Bir an önce bildirim yapmalısınız. Kaybettiğiniz pasaport için eğer bildirmede zamanı geçirirseniz ve pasaportunuz kötü bir olayda kullanıldıysa bu durumda pasaportun gerçek sahibine yaptırım uygulanır. Yurtdışından dönüşlerde pasaportunuz yanınızda değilse çıkışınıza izin vermezler. Bu hem maddi hem manevi açıdan sizleri zarara sokabilir. Örneğin, eğer dönüş gününüze bir gün kalmışsa ve tüm planlarınızı bu şekilde yapmışsanız kalacağınız yer, uçak biletiniz, döndüğünüzde yapacağınız işler karışıklık gösterebilir. Her iki koşulda da zarara uğrayabilirsiniz. Tabi ki kayıp pasaport telafi edilebilecek bir durumdur. Yalnızca öncesinde tedbiri elden bırakmamakta fayda var.

Peki, kayıp pasaport başvurusu için gerekli belgeler neler? Öncelikle pasaportunuzu eğer yurtiçinde kaybettiyseniz en yakın polis merkezine giderek pasaportunuzu kaybettiğinize dair bilgi vermelisiniz. Nüfus cüzdanınızın bu bildirim esnasında mutlaka yanınızda olması gerekir. Eğer pasaportunuzu yurtdışında kaybettiyseniz çalışma saatlerinde konsolosluklara bildirmeniz gerekir.  Dilerseniz pasaportunuzun kaybolduğuna dair ilan verebilirsiniz. Pasaportunuzu kaybettiğinize dair bildirim yapacağınız yerde sizlerden bir dilekçe yazmanızı isteyeceklerdir. Kaybettiğiniz pasaportun ardından yenisini çıkarmak isterseniz pasaport harç bedeli yatırmak zorundasınız. Kaybettiğiniz pasaportu aldığınız gibi yeni pasaportunuzu da alabilirsiniz. Kaybettiğiniz pasaportunuzun süresi varsa yatırdığınız defter bedeliyle beraber yeni aldığınız pasaportun süresine eklenebilir. Bu hususta bir problem oluşmaz. Pasaportunuzu kaybettiğinizde bildirim yaptıktan sonra isterseniz yeni pasaport çıkartabilirsiniz. Bu sizin seyahate çıkma planınıza bağlıdır. Bildirimi yaptıktan sonra yetkili kurumlarca pasaportunuzun kaybolduğuna dair işlemler yapılır. Bu sayede kötü bir olayla karşılaşma ihtimaliniz kalmaz.

Puanla
[OY: 2 Ortalama: 3.5]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1