Yurtdışında Banka Kartı Kullanımı Nasıl?

Üniversite Eğitim Rehberi

Yurtdışında birkaç ay ya da birkaç sene eğitim görecek öğrencilerimiz, süre ne olursa olsun, belirli bir zaman diliminde, ülkelerinden uzak bir coğrafyada yaşamaları söz konusu olacaktır. Ülkemizden farklı bir mesafede okumak, ilk başta gençlerimizin ve ailelerinin gözünde büyük görünebilir ve heyecan uyandırabilir. Ancak, bir zaman sonra, her şeyin düzene girdiğini göreceksiniz. Belirli bütçe programlaması yaparak, planlarınıza uygun giderek, kendinizi ve ailenizin ekonomik durumunu zorlamadan öğrencilik yıllarınızı geçirebilirsiniz. Yurtdışına çıkarken belirli bir miktar nakit para almayı ihmal etmeyiniz. Bunun için önceden, ihtiyaçlarınızı belirleyerek, kendinize bir bütçe çıkarabilirsiniz. Nakit para yanında, en azından acil durumlarda sizleri zor durumda bırakmayacak şekilde, bazı ödeme araçlarınızın olması da önem taşımaktadır.

Yurtdışında banka kartı kullanımı nasıl?

Yanıma ne kadar para almalıyım şeklinde sorularınız olabilir. Öğrenci danışmanlarımız sizlere her ülke için detaylı olarak bilgi sunacaktır. Burada genel konulardan bahsedelim ve öğrencilerimize doğru detayları gerektiği gibi yansıtalım. Yurtdışına çıkarken, ülkenin para birimi ve TL üzerinden değeri gibi ayarlamaları yaparak, buna uygun şekilde, nakit para hazırlamayı ihmal etmeyiniz. Bu para, elbette bütçenize orantılı olmakla birlikte, aynı zamanda, ülkedeki ilk aşamadaki giderleriniz için de aynı miktarda olmalıdır. Yurtdışına çıkarken, size teminat olması bakımından, hem uluslararası kullanıma açık kredi kartınızı, hem de gerektiğinde nakit para çekmenizi sağlayacak nakit para kartınızı da yanınızda almanız yerinde olur. Nakit para kartları, matiklerden hesaplarınızdan para çekmenizi sağlar. Bazı bankaların komisyonları farklı olmak üzere, genel olarak yurtdışında %1 şeklinde komisyon ücreti alınmaktadır. Kredi kartı komisyonları yüksek ya da nakit paranız az ise, bu komisyonu dikkate alarak nakit kartınızı kullanabilirsiniz.

Yurtdışında banka kartı kullanımı, ülkemizde olduğu gibi, atmlerden ve açıksa alışverişlerde kullanılabilen bir karttır. Bu kart ile hesabınızdaki paranızı birçok yerde kullanabilirsiniz. Bu kartların master card özelliği olması, her yerde nakit para gibi kullanılmasına olanak sunmaktadır. Elbette, bankanıza kartınızın uluslararası kullanım özelliği olup olmadığını kontrol etmelisiniz ve kartınızı bu özellik yoksa yurtdışı kullanımına açtırmalısınız. Restoran, butikler, kitapçılar aklınıza gelen herbyerde kartınızı kullanabilirsiniz. Yukarıda belirttiğimiz gibi belirli bir komisyon ödemeniz söz konusu olacaktır. Öncelikle, yurtdışında banka kartı kullanımı ile ne kadar komisyon alınacağını bankanızdan sorun ve öğrenin. Buna göre, komisyon oranı ne kadarsa, ya banka nakit kartınızı ya da kredi kartınızı kullanın.

Yurtdışında ekonomik bazı püf noktalarını dikkate alarak, bütçenizi zorlamadan çözümler üretebilirsiniz. Part time ya da full time olarak, ülkenin ve okulunuzun sunduğu şekilde çalışabilirsiniz. Yiyecek ve giyecek ihtiyaçlarınızı daha ekonomik olan marketlerden karşılayabilirsiniz. Ayrıca, konaklama olarak, ekonomik olan yurtlardan ve birkaç arkadaşınızla kiraladığınız dairelerden yana seçimlerinizi yapabilirsiniz. Bu şekilde, bütçenizde oldukça önemli şekilde kar sağlamanız mümkün olacaktır.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1