Pasaport İşlemleri: Fiyatları

Pasaport Yenileme Ücreti

Pasaport Yenileme Ücreti Ne Kadar?

Yurtdışında eğitim almak için birtakım hazırlıkları yapmalısınız değerli gençler. Bu hazırlıklar sizi ürkütmesin. Profesyonel öğrenci danışmanlarımız, adım adım yapmanız gerekenleri size detaylı olarak belirtecek ve işlemleri yaparken her zaman size yardımcı olacaklar. Yurtdışına çıkmak için ilk adım pasaport almak ya da elinizdeki pasaportun süresi geçmiş ise pasaport yenileme işlemi yapmaktır. Pasaport yenileme işlemleri nasıl yapılır, pasaport yenileme ücreti ne kadar? Bunları bilmek, doğru adımları atmak ve zaman kaybına uğramamak için idealdir. Pasaport yenileme işlemlerinizi yapmak için nüfus müdürlüklerinden internet üzerinden randevu alabilirsiniz, ya da direk resmi kuruma giderek sıraya girebilirsiniz. Yurtdışında iseniz konsolosluktan işlemleri yapabilirsiniz.

Pasaport yenileme ücreti

pasaport türlerine ve süre seçimlerine göre değişmektedir. Ücret noktasında, defter ücreti ve harç bedellerinin ödenmesi gerekmektedir. Defter bedeli, 108,00 TL’dir. Buna göre, umumi yani bordo pasaportlar için harç ücretleri, defter bedeli de dahil olmak üzere toplam olarak, 6 aya kadar 245,40 TL, bir yıla kadar, 308.80 TL, , iki yıla kadar, 435,80 TL, üç yıla kadar, 573,50 TL,  dört yıl ve üzeri yıla kadar, 764.00 TL, olarak düzenlenmektedir. Hem ilk defa pasaport alımlarında, hem de pasaport yenileme işlemlerinde bu harç bedellerinin ödenmesi söz konusu olmaktadır. Harç bedellerini en yakın vergi dairesine ya da birçok anlaşmalı kamu bankası ya da özel bankaya yatırabilirsiniz. Dekontunu ise başvuru evraklarına eklemeniz gerekmektedir.

Pasaport yenileme ücreti

açısından son derece önemli bir detay ise öğrenci pasaportlarıdır. Harçsız öğrenci pasaportu öğrencilerimiz için son derece avantajlı bir uygulamadır. Hem yurtiçinde, hem de yurtdışında eğitim alan bir öğrenciyseniz ve 25 yaşın altındaysanız, harçsız öğrenci pasaportu alabilirsiniz. Bunun için elbette öğrenci olmak gerekmektedir. Süresi ise beş yıldır. Başvuru diğer pasaport başvuruları şeklinde olmaktadır. Fotoğraf, kimlik belgesi, imzalar, öğrenci belgesinin de bulunması son derece önemli. Yurtdışında eğitim alan bir öğrenciyseniz, bu durumda, konsolosluklardan öğrenci pasaportunuzu almak için başvurularınızı yapabilirsiniz. Bu pasaport, öğrenciler için son derece avantajlı. Sadece, 108.80 liralık defter bedelini ödemeniz yeterlidir. Harç ödeme konusunda öğrencilerimize bu şekilde pozitif ayrımcılık yapılması, öğrencilerimizin ekonomik anlamda bir miktar rahatlamasını sağlamaktadır.

Gerekli belgeleri detaylı olarak sıralayalım. Buna göre, nüfus cüzdanınızın, 2 adet biyometrik ölçülerde çekilen vesikalık fotoğraf, varsa elinizde bulunan eski pasaportunuz, pasaport defter bedelinizin ödenmesine ilişkin dekont, başvurunuz sırasında belgelerine eklenmiş olmalıdır.

Öğrenci pasaportunuz ile harç miktarını ödemeden, yurtdışında eğitim alma şansını elde edebilirsiniz. Yeni pasaport çıkarma ile pasaport yenileme ücreti miktarlarının, öğrenci pasaportları için de aynı olduğunu belirtelim. Harçsız öğrenci pasaportunuzun süresi dolması durumunda da aynı şartlarda yenileyebilirsiniz. Tüm pasaport çeşitlerinde, başvuru ile yenileme işlemlerinin aynı olduğunu belirtelim.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1