Sırbistan Askerlik Tecili

Askerlik Türkiye vatandaşı olan ve 20 yaşına gelmiş tüm erkeklerin vatandaşlık görevlerinden bir tanesidir. Yurtta yaşayan ve askerlik yaşına gelmiş erkekler askerlik erteleme işlemlerini Askerlik Şubelerinden gerçekleştirebilirler.

Sırbistan'da Eğitim

Sırbistan Askerlik Tecili ve Erteleme İşlemleri

Askerlik Türkiye vatandaşı olan ve 20 yaşına gelmiş tüm erkeklerin vatandaşlık görevlerinden bir tanesidir. Yurtta yaşayan ve askerlik yaşına gelmiş erkekler askerlik erteleme işlemlerini Askerlik Şubelerinden gerçekleştirebilirler. Yurt dışında yaşayan asker adaylar da yurt dışında ülkemizi temsil eden konsolosluklardan veya büyükelçiliklerde erteleme işlemine gerçekleştirmektedirler.

Sırbistan askerlik tecili (erteleme) işlemi için Belgrad Büyükelçiliğine belgrad.be.mfa.gov.tr/ başvuruda bulunabilir öncelikli olarak randevu alıp daha sonra başvurunuza gerekli olan evrakları tamamlayarak gerçekleştirebilirsiniz. Sırbistan’da yaşayan Türk vatandaşlarının ve askerlik çağına gelmiş olan erkek bireylerin askerlik erteleme işlemlerini gerçekleştirebilmeleri için işçi, işveren, eğitim ya da sanat erbabı bireyler olmaları gerekmektedir ve askerliğe engel olan bu durumun devamlılığını belirten resmi evrakları konsolosluğa bildirmeleri gerekmektedir.

Sırbistan askerlik tecili (erteleme) başvurusu için ilk erteleme işleminde;

  • işçi, işveren ve gemi adamı statüsünde randevu aldıktan sonra şahsi olarak başvuru yapmanız gerekmektedir.
  • Birden fazla vatandaşlık hakkına sahip olan bireylerin askerlik erteleme başvurusu için de randevu işlemi sonrası şahsi olarak başvuru yapmaları gerekir.
  • Özel öğrenci statüsünde ise randevu aldıktan sonra şahsen başvuru yapmanız gerekmektedir. İlk başvuru sonrasında sürenin dolmasına 1 ay kala 2 veya daha sonraki erteleme başvuru işlemlerinde işçi ve işveren statüsünde olan bireyler posta yöntemi ile de başvurularını gerçekleştirebilmektedirler.
  • öğrencilerin ve gemi adamı statüsünde çalışmaya devam edenlerin başvurularını tekrarlarken şahsi olarak yeniden konsolosluklara başvurmaları gerekmektedir.

Askerlik erteleme işlemi hemen hemen tüm ülkelerde okuyan veya vatandaşlık hakkı kazanmış vatandaşlarımız için aynı aşamalar ile gerçekleştirilmektedir. Öğrencilik halinin devamına ilişkin belge ve eğitim öğretim bilgileri ile başvuru yapabilen bireyler 2 yıllık üniversiteler için 4 yıl erteleme, 4 yıllık öğretim için 7 yıl erteleme, 5 ve üzeri yıl için ise 9 yıl erteleme hakkına sahip olmaktadırlar. Bu süre içerisinde eğitimini tamamlamamış olan bireyler için her yıl için erteleme süresini bir defa uzatılmaktadır. Üstelik yabancı dil eğitimi alan bireylerin üniversite hazırlık döneminde almış oldukları dil süresince yapmış oldukları erteleme işlemi yeniden eğitim için almış oldukları süreye tabi tutulmaz. Bu süre geçmemiş gibi işlem yapılarak erteleme başvurusu geçerli olur. Sırbistan askerlik tecili (erteleme) talebinde bulunan vatandaşlarımızın özellikle eğitim için bu ülkede bulunanların dikkat etmeleri gereken hususlar arasında başvuru yaparken Milli Eğitim Bakanlığımızca denkliği kabul edilen eğitim kurumlarında eğitim görmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde bir durum yaşandığında kişinin başvurusu kabul edilmeyecektir askerlik görevini bir an önce yerine getirmesi sağlanacaktır.

Yurtdışında askerlik erteleme ve askerlik dışında diğer vatandaşlık hizmetleri ile ilgili daha fazla bilgi almak ve detaylı bir şekilde bu konuda hizmet almak istiyorsanız online adresimiz üzerinden yardım talebinde bulunabilirsiniz. Konsolosluk çağrı merkezi yapacak olduğunuz işlemleri neler olduğu konusunda detaylı bilgiyi siz vatandaşlarımıza verecektir.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1