Groningen Şehir Rehberi- Gezilecek Yerler-Tarihi-Kültürü-Aktiviteler

Groningen Şehri

Groningen, kuzeydoğu Hollanda’da bir şehirdir. Groningen eyaletinin en büyük şehri ve ülkenin yedinci büyük şehridir. Yaklaşık 200.000 kişilik bir nüfusa sahiptir. Şehir, birçok ortaçağ ve 17. yüzyıl binasına ev sahipliği yapan tarihi merkezinin yanı sıra canlı öğrenci nüfusu ile tanınır ve Groningen Üniversitesi, Hollanda’nın en eski ve en büyük üniversitelerinden biridir. Groningen aynı zamanda yenilenebilir enerji ve ileri teknoloji üretimi de dahil olmak üzere çok çeşitli endüstrilere sahip önemli bir ekonomik merkezdir. Şehir ayrıca, büyük bir tren istasyonu ve uluslararası bir havaalanı ile Hollanda ve Avrupa’nın diğer bölgelerine iyi bağlantılara sahiptir.

Groningen Şehir Tarihi

Groningen, kuzeydoğu Hollanda’da bir şehirdir. Orta Çağ’a kadar uzanan zengin bir tarihe sahiptir. Şehir MS 1000 yıllarında kuruldu ve kısa sürede ticaret ve ticaret için önemli bir merkez haline geldi. 13. yüzyılda Groningen, Kuzey Avrupa’daki ticaretin çoğunu kontrol eden güçlü bir ticaret federasyonu olan Hansa Birliği’ne katıldı. Bu süre zarfında şehir büyüdü ve gelişti ve hala şehrin en ünlü yerlerinden biri olan 96 metre yüksekliğindeki çan kulesi Martinitoren de dahil olmak üzere birçok güzel bina inşa edildi.

16. ve 17. yüzyıllarda Groningen, Hollanda Kalvinizminin merkeziydi ve ülkenin İspanya’dan bağımsızlık mücadelesinde önemli bir rol oynadı. Şehir aynı zamanda Hollanda Cumhuriyeti’nin denizcilik ve ekonomik gücünün önemli bir merkeziydi. Ancak şehir, Napolyon Savaşları sırasında Fransızlar tarafından işgal edildi ve şehir önemli ölçüde hasar gördü.

19. ve 20. yüzyıllarda Groningen bir modernleşme süreci geçirdi ve önemli bir eğitim ve kültür merkezi haline geldi. Groningen Üniversitesi 1614 yılında kurulmuştur ve Hollanda’nın en eski üniversitelerinden biridir. Dünya Savaşı sırasında Hollanda direnişinde de önemli bir rol oynadı. Bugün Groningen, zengin bir kültürel mirasa ve güçlü bir ekonomiye sahip canlı ve dinamik bir şehirdir.

Groningen’de Gezilecek Yerler

Groningen’de ziyaret edilebilecek pek çok ilginç yer var:

Martinitoren: 96 metre yüksekliğindeki çan kulesi, Groningen’deki en ünlü simge yapılardan biridir ve tepeden şehrin güzel manzaralarını sunar.

Groninger Müzesi: Bu modern sanat müzesi, yerel ve uluslararası sanatçıların eserlerinin yanı sıra çağdaş uygulamalı sanat ve tasarım koleksiyonuna sahiptir.

Noorderplantsoen: Şehir merkezinde piknik yapmak, yürüyüş yapmak ve dinlenmek için popüler olan büyük bir park.

Grote Markt: Groningen’deki ana meydan, tarihi binalar ve canlı kafe ve restoranlarla çevrili.

Groningen Üniversitesi: Groningen Üniversitesi’nin ana kampüsü şehir merkezinde yer alır ve Akademi Binası ve Üniversite Kütüphanesi de dahil olmak üzere güzel bir mimariye sahiptir.

Rijksmuseum Groninger: Rijksmuseum Groninger, Groningen eyaletinin sanatına ve tarihine adanmış bir müzedir.

Prinsenhof: Prinsenhof, bir zamanlar yerel soyluların ikametgahı olarak hizmet veren tarihi bir yapıdır. Şimdi belediye binası olarak hizmet veriyor.

St. Joseph Kilisesi: Şehrin kalbinde yer alan ve görülmeye değer güzel bir Katolik Kilisesi.

Peperklipbrug: 1896’da şehir merkezini Hoornsemeer banliyösüne bağlayan kanalın üzerine inşa edilmiş tablo gibi bir ahşap köprü.

Der Aa-Kilisesi: Der Aa-Kilisesi, şehrin panoramik manzarasını sunan yüksek bir kulesi olan güzel bir kilisedir.

Groningen’de Yapılacak Aktiviteler

Groningen’de yapılacak pek çok aktivite var:

Yürüyüş veya bisiklet turuna çıkın: Groningen, bisiklet dostu bir şehirdir ve onu görmenin harika bir yolu, rehberli bir bisiklet turuna katılmaktır. Yürüyüş turları da mevcuttur ve bunlar şehrin tarihi merkezini keşfetmenin harika bir yoludur.

Groninger Forum’u ziyaret edin: Düzenli olarak sergilere, konserlere ve diğer etkinliklere ev sahipliği yapan modern bir kültür merkezi.

Grote Markt’ta alışveriş yapın: Groningen’deki ana meydan, keyifli bir yürüyüş için mükemmel olan birçok mağaza, kafe ve restoranla çevrilidir.

Noorderplantsoen’de rahatlayın: Şehir merkezinde piknik yapmak, dinlenmek ve yürüyüş yapmak için mükemmel olan büyük bir park.

Groninger Müzesi’ni ziyaret edin: Groninger Müzesi, yerel ve uluslararası sanatçıların eserlerinin yanı sıra çağdaş uygulamalı sanat ve tasarım koleksiyonunun yer aldığı modern bir sanat müzesidir.

Gece Hayatının Keyfini Çıkarın: Groningen, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok bar, kulüp ve pub ile hareketli gece hayatıyla bilinir.

Tekne Turuna Çıkın : Şehrin eşsiz bir perspektifini sunan, şehrin kanallarında bir tekne turuna çıkın.

Groningen Üniversitesi’ni ziyaret edin: Groningen Üniversitesi’nin ana kampüsü şehir merkezinde yer alır ve Akademi Binası ve Üniversite Kütüphanesi de dahil olmak üzere güzel bir mimariye sahiptir.

Stadsschouwburg’u ziyaret edin: Stadsschouwburg, Groningen’de oyunlar, konserler ve dans gösterileri gibi çeşitli performanslara ev sahipliği yapan bir tiyatrodur.

Der Aa-Kilisesini Ziyaret Edin: Der Aa-Kilisesi, şehrin panoramik manzarasını sunan yüksek bir kulesi olan güzel bir kilisedir.

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1