Hollanda Askerlik Tecili

Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanına sahip tüm erkek vatandaşlarımız askerlik yapmak veya bedelini ödemek zorundadır. Bedelli kısmı hükümet ve meclis tarafından belirli dönemlerde çıkarıldığı gibi karşılığında da para ödenerek yapılan bir hizmettir.

Hollanda'da Eğitim

Askerlik Tecili ve Erteleme İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanına sahip tüm erkek vatandaşlarımız askerlik yapmak veya bedelini ödemek zorundadır. Bedelli kısmı hükümet ve meclis tarafından belirli dönemlerde çıkarıldığı gibi karşılığında da para ödenerek yapılan bir hizmettir. Bunun dışında kalan kişilerin malul ve muaf gibi bir durumu donuyorsa askerlik yapmak zorundadır. Hollanda askerlik tecili (erteleme) başvurularına Amsterdam Başkonsolosluğu amsterdam.bk.mfa.gov.tr/, Deventer Başkonsolosluğu deventer.bk.mfa.gov.tr/, Lahey Büyükelçiliği lahey.be.mfa.gov.tr/, Rotterdam Başkonsolosluğu rotterdam.bk.mfa.gov.tr/ ile irtibata geçerek gerçekleştirebilirsiniz.

Yurtdışında öğrenim gören öğrencilerin Hollanda askerlik tecili (erteleme) işlemini gerçekleştirmeleri için bulundukları bölgedeki temsilciliklerimize giderek öğrenci olduklarını ve askerliklerini erteletmek istediklerini belirten bir dilekçe ile başvuru yapabilirler. Aynı zamanda başvuru yapılmadan önce konsolosluk resmi web sitesinden www.konsolosluk.gov.tr adresinden randevu almaları gerekmektedir. Randevu işlemi aldıktan sonra Hollanda’ya hangi tarihte geldiklerini belirten belediyeden yazı almaları gerekmektedir.

Yazı çok dilli yani içinde Türkçe ve Hollandaca dillerinde tercümesi yapılmış olması gerekmektedir. Bunun yanında Hollanda vatandaşlığının ne zaman kabul edildiği belirten yazınızı da getirmelisiniz. Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı, varsa Türkiye Cumhuriyeti pasaportu var olanlar Hollanda pasaportu ve kimlik belgesi asılları ile birlikte 2 adet fotoğraf ile erteleme başvurusu yapabilirsiniz.

Hollanda askerlik tecili (erteleme) işlemi işçi, işveren ve sanat sahibi kişilerin de askerlik erteleme işlemleri yapabilmesi gerekmektedir. Gemi adamı, işveren, işçi ve sanat sahiplerini askerlik erteleme işlemi için bulundukları kurumlardan işleri ile ilgili belgeyi almaları gerekmektedir. Bu belgeler imzalı ve kaşeli olmalı, orijinal ve fotokopisi ile birlikte konsolosluğa gidilmeli, Hollanda askerlik başvurusu yapmak için gerekli ilk şart Türk vatandaşı olmaktır.

38 yaşından küçük olmak, Türk vatandaşı olup Hollanda da işçi, işveren veya sanatsal olarak bulunmak, yabancı bandıralı gemilerde gemi adamı olarak çalışmak, Hollanda’da askerlik başvurusu yapmanız için yeterli olacaktır. Türkiye’de askerlik yaşı 20’dir. 20 yaşını doldurduğu ocak ayının ilk gününden itibaren başlar. Bu süre Hollanda’da bulunan öğrenci vatandaşlarımız için de geçerlidir. 20 yaşına gelmeden önce 1 ay başvuru için kullanılan askerlik erteleme başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Birinci ertelemenin sonunda ikinci erteleme yapmak istiyorsan 1. erteleme 1 yıl süresi dolmadan bir ay önce mutlaka erteleme işlemi başvurularını gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Öğrenci askerlik erteleme işlemi işçi, işveren ve sanat sahiplerinin erteleme işlemleri gibi şeklinde ilerlemez. Öğrenciler her yıl erteleme yapmak zorundadırlar. İş verenler ise bir defaya mahsus erteleme yaparak 38 yaşını doldurana kadar erteleme yapmalarına gerek kalmamaktadır. Hollanda askerlik tecili (erteleme) işlemleri bizzat Hollanda’da bulunan temsilciliklerimize gidilerek yapılması gerekmektedir. Bu işlemleri başlatmak için randevuyu sadece resmi web sitesinden randevu ile alabilirsiniz. Posta ve e-posta ile askerlik erteleme işlemi gerçekleştirilmektedir. Öğrenciler temsilciliğimizin eğitim Ateşeliği’nden başvurarak eğitim durumlarını ve mazeretlerini bildiren dilekçeleri ile birlikte askerliklerini tecil ettirebilirler. Askerlik erteletme işleminizi yaptırmak için sitemizden yararlanabilirsiniz.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1