Lahey Şehir Rehberi- Gezilecek Yerler-Tarihi-Kültürü-Aktiviteler

Lahey Şehri

Lahey, Hollanda’nın batısında bir şehirdir ve Güney Hollanda eyaletinin üçüncü büyük şehridir. Hollanda monarşisi, hükümeti ve ülkenin birçok büyük uluslararası mahkemesi burada bulunduğundan, aynı zamanda Hollanda’daki hükümetin merkezidir. Lahey, Uluslararası Adalet Divanı ve Uluslararası Ceza Mahkemesi dahil olmak üzere çok sayıda uluslararası kuruluşa ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca güzel plajları, parkları ve Barış Sarayı ve Binnenhof gibi tarihi binaları ile tanınır. Lahey’in nüfusu yaklaşık 500.000 kişidir.

Lahey Şehir Tarihi

Lahey, Orta Çağ’a kadar uzanan uzun bir geçmişe sahiptir. Bölge aslen Germen Chatti halkının bir kabilesi olan Cananefates tarafından yerleşmişti. Şehrin kendisi 13. yüzyılda Hollandaca “Kont Plajı” anlamına gelen ‘s-Gravenzande adlı küçük bir balıkçı köyü olarak kuruldu. Köy zamanla büyümüş ve önemli bir ticaret ve sanayi merkezi haline gelmiştir.

16. yüzyılda Lahey, şehirde görkemli evler ve saraylar inşa eden Hollandalı soyluların ilgisini çekmeye başladı. Şehrin refahı ve prestiji 17. ve 18. yüzyıllarda artmaya devam etti ve Hollandalı stad sahiplerinin (Hollanda Cumhuriyeti valileri) gözde ikametgahı haline geldi. Lahey aynı zamanda ünlü Hollandalı ressam Johannes Vermeer de dahil olmak üzere birçok önemli sanatçı ve entelektüele ev sahipliği yapmıştır.

Dünya Savaşı sırasında Lahey, Almanlar tarafından işgal edildi, ancak diğer birçok Hollanda şehrini etkileyen bombalama ve yıkımdan büyük ölçüde kurtuldu. Savaştan sonra Lahey, Hollanda hükümetinin merkezi ve Uluslararası Adalet Divanı ve Uluslararası Ceza Mahkemesi dahil olmak üzere birçok uluslararası kuruluşun evi oldu. Bugün Lahey, kültürü, tarihi ve uluslararası önemi ile tanınan canlı ve kozmopolit bir şehirdir.

Lahey’de Gezilecek Yerler

Lahey’de ziyaret edilebilecek çok çeşitli yerler vardır:

Binnenhof: Lahey’in merkezindeki bu bina kompleksi, Hollanda hükümetinin merkezi ve Hollanda Kralı ve Kraliçesi’nin ikametgahıdır. Ziyaretçiler tarihi salonlara ve avlulara rehberli turlara katılabilir.

Barış Sarayı: 1913 yılında inşa edilen bu büyük bina, Uluslararası Adalet Divanı, Daimi Tahkim Mahkemesi ve Lahey Uluslararası Hukuk Akademisi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Rehberli saray turları mevcuttur.

Mauritshuis: Bu müze, Vermeer, Rembrandt ve Jan Steen’in eserleri de dahil olmak üzere, dünyadaki Hollanda Altın Çağı resimlerinin en önemli koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapmaktadır.

Scheveningen: Lahey’in bu sahil mahallesi, canlı atmosferinin yanı sıra uzun sahili ve gezinti yolu ile tanınır. Ziyaretçiler yüzme, güneşlenme ve uçurtma uçurma gibi plaj aktivitelerinin keyfini çıkarabilir veya bulvar boyunca yürüyüş yapabilir.

Panorama Mesdag: Bu müzede, Scheveningen sahil köyünü 1881’deki haliyle tasvir eden, 14 metre çapında silindirik bir tablo bulunmaktadır.

Lahey Tarih Müzesi: Müze, Orta Çağ’dan günümüze şehrin tarihinin hikayesini interaktif sergiler ve multimedya ekranlarla anlatıyor.

Lahey Belediye Binası: Lahey belediye binası olarak hizmet veren büyük bir bina. Bina güzel bir mimariye sahiptir ve şehrin en önemli tarihi binalarından biridir.

Lahey Ormanı: Yürüyüş yapmak ve bisiklete binmek için mükemmel olan güzel ve geniş bir orman. Birkaç piknik alanı ve oyun alanı da var.

Bunlar, Lahey’in sunduğu birçok cazibe merkezinden sadece birkaçı. Bahçeler, parklar ve diğer çeşitli anıtlar gibi birçok ilgi çekici yer vardır.

Lahey’de Yapılacak Aktiviteler

Lahey’de yapılacak çok çeşitli aktiviteler vardır:

Ziyaret Edilen Müzeler: Lahey’de, ziyaretçilere şehrin tarihi, kültürü ve sanatı hakkında bilgi edinme şansı sunan Mauritshuis, Panorama Mesdag, Gemeentemuseum Den Haag, Escher in het Paleis ve Museon gibi birçok müze vardır.

Alışveriş: Lahey, Denneweg ve Noordeinde’deki lüks butiklerin yanı sıra şehir merkezindeki çok sayıda bağımsız mağaza ve pazar tezgahı gibi çeşitli alışveriş seçeneklerine sahiptir.

Plaj Etkinlikleri: Scheveningen plajı, yüzmek, güneşlenmek ve diğer plaj etkinlikleri için popüler bir destinasyondur. Ziyaretçilerin deniz manzarası eşliğinde bir şeyler yiyip içebilecekleri birkaç plaj çardağı da vardır.

Açık Hava Etkinlikleri: Lahey’de Barış Sarayı Bahçeleri, Westbroekpark ve Clingendael Parkı gibi ziyaretçilere açık havada dinlenme ve eğlenme şansı sunan birçok park ve bahçe vardır.

Yiyecek ve içecek: Lahey, geleneksel Hollanda barları, modaya uygun şarap barları ve dünya mutfağı dahil olmak üzere aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli restoran ve kafelerle çok çeşitli bir mutfak ortamına sahiptir.

Spor: Lahey’de ADO Den Haag futbol takımının evi olan Kyocera Stadyumu ve içinde buz pateni pisti, yüzme havuzu ve çeşitli spor alanları bulunan çok amaçlı bir spor merkezi olan Omnisport Apeldoorn gibi birçok spor tesisi bulunmaktadır.

Gece Hayatı: Lahey, canlı müzik, DJ’ler ve diğer eğlenceler sunan, aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli barlar, kulüpler ve müzik mekanlarıyla canlı bir gece hayatı sahnesine sahiptir.

Kültürel etkinlikler: Lahey, yıl boyunca Uluslararası Film Festivali, Hollanda Festivali ve Uluslararası Belgesel Festivali gibi birçok kültürel etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

Bunlar, Lahey’in sunduğu birçok aktiviteden sadece birkaçı. Ziyaretçiler ayrıca bisiklete binebilir, rehberli bir tura katılabilir veya bir konsere veya performansa katılabilir.

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1