Malard Şehir ve Gezi Rehberi – Müzeleri, Turistik Mekanları, Ulaşım

MALARD ŞEHİR VE GEZİ REHBERİ

Malard, veya Farsça bilinen adıyla Malardha, Türkiye Türkçesi ile Melerd İran’ın ikinci büyük şehri ve Malard Eyaletinin başkentidir. Tahran eyaletinde, İran’ın en büyük göllerinden biri olan Manzoya Gölü’nün güney kıyısında yer almaktadır. Şehir 1,6 milyon nüfusa sahiptir ve İran’ın en hızlı büyüyen şehirlerinden biridir. Orta Doğu’nun en kalabalık beşinci şehri olarak sıralanır. Malard’ın hızlı büyümesi, sakinleri için trafik sıkışıklığı, kirlilik ve yetersiz barınma konusunda büyük endişe yarattı.

Tahran’dan pek çok insan, oradaki işleri sona erdikten sonra Malard’a taşınıyor. İran’ın başkenti Tahran, Malard’dan 400 kilometre uzakta. Bu mesafe yürüyerek veya bisikletle aşılabilir; ancak kirlilik ve yetersiz yol altyapısı nedeniyle bu alternatif ulaşım modu önerilmemektedir. Bir araca sahip olmak, iki şehir arasında hızlı bir şekilde seyahat etmeyi sağlar; ancak, birçok sakin, iki şehir arasında seyahat etmeleri gerekiyorsa toplu taşımayı tercih ediyor. Diğer illerden insanlar da istihdam fırsatları için Malard’a taşınsa da, şehrin sakinlerinin neredeyse tamamı daha iyi iş olanakları için oraya taşınan Tahranlılar.

Malard’ın ekonomisi büyük ölçüde petrol endüstrisine bağlı, çünkü İran’ın en büyük petrol rezervlerinin yer aldığı önemli bölgelerinden birinin yanında yer alıyor. Hükümet etkisi ve girişimleri nedeniyle Malard, dünya çapında petro-dolar ticari faaliyetleri için önemli bir merkez haline geldi. Manzoya Gölü çevresinde geliştirilen yeni projelerle, şehrin uluslararası iş adamları arasındaki popülaritesi her yıl artmaktadır. Bu projeler arasında oteller, restoranlar, eğlence merkezleri ve turizmle ilgili diğer ticari teklifler bulunmaktadır. Manzoya Gölü, turizmle ilgili iş girişimlerini çekmenin yanı sıra, yerel balık işleme fabrikaları için doğal bir deniz suyu kaynağı da sağlıyor.

Şehrin en popüler cazibe merkezlerinden biri doğal ortamıdır. Manzoya Gölü, her yıl doğayı bir cam pencere çerçevesinden görmek yerine doğrudan deneyimlemek isteyen binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Göl, beyaz kumlu plajları ve ağaçlar ve çiçeklerle kaplı hafif eğimli adaları ile bir doğa harikasıdır. Çevredeki ormanlar, bazıları Manzoya Gölü’nün suları üzerinde asılı platformlarda yetişen birçok ilginç ağaç ve bitki türü içerir. Manzoya Gölü, doğal güzelliğinin yanı sıra -yukarıdan bakıldığında- sulu bir alt tabakası ve sakinlerinin yürüyüp eğlenebileceği bir dış kara tabakasıyla dev bir kratere benziyor.

İran’ın en kalabalık şehirlerinden biri olarak , Malard, elverişli ekonomik ortamı ve benzersiz fiziksel ortamı nedeniyle hem yerel hem de uluslararası ticari girişimleri kendine çekiyor. İran’ın en büyük petrol rezervlerinden birinin yanındaki konumu, onu aynı zamanda önemli bir petro-dolar merkezi haline getiriyor. Bununla birlikte, diğer illerden birçok insan da istihdam olanakları için Malard’a taşındığından, şehir, kendisininkinden daha düşük nüfus yoğunluğuna sahip benzer konumlardaki diğer şehirlerin rekabetiyle karşı karşıyadır.

 

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1