İran Askerlik Tecili

Ülkemizin doğu komşularından olan İran, kültürü ve tarihi ile dolu bir geçmişe sahiptir. İran kültürü son derece zengindir ve İran Halkı eğitime çok önem verir. Tarih boyunca bu şekilde olmuş ve olmaya da devam etmektedir.

İran'da Eğitim

İran Askerlik Tecili ve Erteleme İşlemleri

Ülkemizin doğu komşularından olan İran, kültürü ve tarihi ile dolu bir geçmişe sahiptir. İran kültürü son derece zengindir ve İran Halkı eğitime çok önem verir. Tarih boyunca bu şekilde olmuş ve olmaya da devam etmektedir. Günümüzde geçmişin köklü eğitim kurumları, üniversiteler olarak eğitimlerini sürdürmektedirler. İran Üniversiteleri gençlerimizi de kabul etmektedir. İran Üniversiteleri’nde Mehşed ve Urumiye başkonsolosluğu ve Tahran, Tebriz tebriz.bk.mfa.gov.tr Büyükelçiliğine başvuru yaparak askerlik erteleme işlemlerinizi başlatabilirsiniz. bir sınav şartı olmadan kabul edilerek, seçkin akademik kadroların elinde, altyapısı sağlam bir eğitim alabilirsiniz. Eminiz ki İran kültürü zenginliği ile sizi de etkileyecek. Bu ülkede ve önemli çalışma alanları olan Ortadoğu Coğrafyasında, mezun olduktan sonra çalışabilirsiniz.

İran Üniversiteleri noktasında seçeneklere göz atmak için Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Şubelerimize danışabilirsiniz. İran Üniversiteleri konusunda merak ettiğiniz tüm bilgileri alabilirsiniz. Eğitim kalitesi ve seçenekleri bakımından işbirliğimizle en iyi kurumların öğrencilerimize açılmasını sağladık. İran’da eğitim alan erkek öğrencilerimiz için gündemde ve önemli olan bir konu askerlik tecil işlemleridir.

İran’da Askerlik Tecili (Erteleme):

İran Üniversiteleri’nde eğitim gören gençlerimiz bulundukları yerin konsolosluklarında ve yakın ise büyük elçiliklerine tecil başvurularını yapabilirler. Öğrencilerimiz lisans eğitimlerine en geç 29 yaşına kadar tecil ederek devam edebilirler. Lisans eğitimi alan gençlerimiz için tecil süreleri, maksimum şekilde, İran askerlik tecili (erteleme) de dahil olmak üzere, dört senelik eğitimlerde yedi sene, beş senelik eğitimlerde sekiz sene, altı senelik eğitimlerde ise dokuz sene olarak belirlenmiştir.

İran askerlik erteleme işlemleri için, pasaport, öğrenci belgesi, oturma izni gibi belgelerinizi alarak işlem yaptırabilirsiniz. tahran.be.mfa.gov.tr/ Dışişleri Bakanlığı’na gönderilen başvurular buradan askerlik birimlerine aktarılır. Cevap da aynı şekilde birime geri yollanır. Ayrıca e devlet şifrenizle hesabınızdan takip edebilirsiniz. Ön lisans eğitimi alan öğrenciler için iki sene eğitim iki sene olarak tecil edilebilir. Bundan sonra başka tecil imkanı yoktur. Lisans üstü eğitimlerde ise, hem yüksek lisans, hem de doktora eğitimlerinde bir sene tecil imkanı bulunmaktadır.

İran askerlik tecili (erteleme) imkanlarından yararlanmak için haklarınızı kullanmanız, okulunuzun uzaması durumunda, zorlanmadan eğitim yıllarınız geçirmeniz anlamına gelmektedir. Bu tecil hesaplamasında eğitime ilk başlanan gün, yani kayıt tarihi esas alınmaktadır. Kurslarda, özellikle yabancı dil eğitimi alan gençlerimiz için de erteleme 18 ay olarak belirlenmiştir. Bu süre de öğrencilerimizin kayıt tarihlerinde başlamaktadır. İran askerlik erteleme işlemleriniz birkaç gün içinde sonuçlanır. Hem resmi kurumdan, hem de e devlet sitesi üzerinden başvurularınızı takip edebilirsiniz.

İran askerlik tecili (erteleme) işlemleri diğer yabancı ülkelerde eğitim gören öğrencilerimiz için aynı şartlar geçerlidir. Tüm öğrencilerimizin resmi temsilciliklerimizden bu şekilde işlem yapılmaktadır. Ülkemizde bulunan gençlerimiz ise askerlik şubelerinden tecil başvurularını yapabilirler. Askerlik çağına gelen gençlerimiz için eğitim erteleme süreleri en fazla bu kadar olup, farklı durumlarda farklı tecil süreleri de söz konusudur.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1