Nijmegen Şehir Rehberi- Gezilecek Yerler-Tarihi-Kültürü-Aktiviteler

Nijmegen Şehri

Nijmegen, Hollanda’nın doğusunda, Gelderland ilinde bulunan bir şehirdir. Roma dönemine kadar uzanan bir geçmişe sahip olan Hollanda’nın en eski şehridir. Nijmegen, Waal nehri üzerinde yer alır ve pitoresk eski kenti ve dünyanın dört bir yanından binlerce katılımcıyı çeken yıllık bir yürüyüş etkinliği olan Nijmegen Dört Günlük Yürüyüşler de dahil olmak üzere birçok kültürel etkinliği ile tanınır. Şehir ayrıca birçok üniversiteye ve araştırma kurumuna ev sahipliği yapmaktadır ve canlı bir öğrenci nüfusuna sahiptir. Ek olarak, Nijmegen çeşitli bir nüfusa ve canlı, çok kültürlü bir topluluğa sahiptir. Şehir tren, otobüs ve bisiklet ile iyi bağlantılara sahiptir. Tarihi, kültürel ve doğal güzellikler arıyorsanız, Nijmegen ziyaret etmek için harika bir yerdir.

Nijmegen Şehir Tarihi

Nijmegen, geçmişi Roma İmparatorluğu’na kadar uzanan Hollanda’nın en eski şehirlerinden biridir. Romalılar, MS 1. yüzyılda bölgede bir askeri kamp kurdu ve sonunda “Ulpia Noviomagus Batavorum” olarak bilinen bir yerleşim yeri haline geldi. Romalılar yaklaşık 400 yıl Nijmegen’de kaldılar ve bu süre zarfında şehir önemli bir ticaret ve ticaret merkezi haline geldi.

Roma İmparatorluğu’nun düşüşünden sonra Nijmegen, çeşitli Cermen kabileleri ve daha sonra Franklar tarafından yönetildi. Orta Çağ’da şehrin dini bir merkez olarak önemi arttı ve birkaç manastır ve kiliseye ev sahipliği yaptı. Nijmegen ayrıca 14. yüzyılda kurulan bir üniversite ile önemli bir öğrenim merkeziydi.

16. ve 17. yüzyıllarda Nijmegen, Hollanda Cumhuriyeti tarafından işgal edildi ve tekstil endüstrisinin önemli bir merkezi haline geldi. Şehir ayrıca bu dönemde çeşitli tahkimatlar ve savunma duvarlarının inşasıyla yoğun bir şekilde güçlendirildi.

2. Dünya Savaşı sırasında Nijmegen, Almanlar tarafından işgal edildi ve 1944’te Hollanda’nın kurtuluşu sırasında önemli ölçüde hasar gördü. Savaştan sonra şehir, yeniden inşa ve modernleşme dönemine girdi.

Bugün Nijmegen, zengin bir tarih ve kültüre sahip canlı ve çeşitliliğe sahip bir şehirdir. Şehrin tarihini ve sanatını sergileyen Valkhof Müzesi ve Het Valkhof Müzesi gibi birçok müzeye ev sahipliği yapmaktadır. Nijmegen ayrıca, dünyanın dört bir yanından binlerce katılımcıyı çeken yıllık bir yürüyüş etkinliği olan Nijmegen Dört Günlük Yürüyüşler de dahil olmak üzere yıl boyunca çeşitli kültürel etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Nijmegen’de Gezilecek Yerler

Nijmegen, zengin bir tarihe ve kültüre sahip bir şehirdir ve gezilecek birçok yer ve yapılacak şeyler vardır. Nijmegen’de ziyaret edilecek en iyi yerlerden bazıları şunlardır:

Valkhof Parkı: Nijmegen’in kalbinde yer alan bu güzel park, şehrin tarihini ve sanatını sergileyen Valkhof Müzesi ve Roma eserleri ve çağdaş sanatı sergileyen Het Valkhof Müzesi gibi birçok tarihi ve kültürel cazibe merkezine ev sahipliği yapmaktadır.

St. Stevenskerk: Bu güzel kilise şehir merkezinde yer alır ve Nijmegen’deki en eski ve en önemli dini yapılardan biridir. Kilise 12. yüzyıla kadar uzanır ve güzel mimarisi ve karmaşık oymalarıyla bilinir.

Groesbeek Kanada Savaş Mezarlığı: Bu mezarlık, Nijmegen’in hemen dışında yer alır ve 2. Dünya Savaşı sırasında ölen 2.300’den fazla Kanada askerinin son dinlenme yeridir. Mezarlık, savaş sırasında yapılan fedakarlıkların dokunaklı ve güçlü bir hatırlatıcısıdır.

Sint-Stevenskerkhof: Şehrin merkezinde yer alan bu meydan, güzel bir kiliseye sahiptir, tarihi binalar, restoranlar ve kafelerle çevrilidir, dinlenmek ve şehrin atmosferinin tadını çıkarmak için harika bir mekandır.

Waal nehri: Nijmegen, Waal nehri üzerinde yer alır ve bölgenin doğal güzelliğinin tadını çıkarmak için harika bir fırsat sunar, tekne gezisine çıkabilir veya nehir boyunca yürüyüş yapabilir, nehirden şehir manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

Nijmegen Dört Günlük Yürüyüşler: Bu, dünyanın dört bir yanından binlerce katılımcıyı çeken yıllık bir yürüyüş etkinliğidir. Şehrin ruhunu yaşamak ve dünyanın her yerinden insanlarla tanışmak için harika bir fırsat.

Nijmegen Pazarı: Şehir merkezinde çarşamba ve cumartesi günleri kurulan pazarda yaş meyve sebze, et, peynir, çiçek, giysi gibi çeşitli ürünler bulabilirsiniz.

Bunlar Nijmegen’de ziyaret edilebilecek pek çok yerden sadece birkaçı, müzeler, parklar ve diğer kültürel cazibe merkezleri gibi keşfedilecek daha birçok şey var ve bu da onu turistler için harika bir yer yapıyor.

Nijmegen’de Yapılacak Aktiviteler

Nijmegen, Hollanda’da yapılabilecek bazı aktiviteler şunlardır:

Roma ve ortaçağ eserlerinden oluşan bir koleksiyona ev sahipliği yapan Valkhof Müzesi’ni ziyaret etmek
Waal nehri boyunca yürüyüş yapmak veya bisiklete binmek
Pek çok iyi korunmuş Orta Çağ binası ve yapısına sahip şehrin tarihi merkezini keşfetmek
11. yüzyıla kadar uzanan bir kale olan Kasteel Heeswijk’i ziyaret etmek
Şehrin birçok park ve bahçesinden birinde piknik keyfi
Şehir merkezinde kurulan haftalık pazarda alışveriş
Şehrin muhteşem manzarasını sunan güzel bir kuleye sahip bir ortaçağ kilisesi olan St. Stevenskerk’i ziyaret etmek
Yürüyüş yapmak, bisiklete binmek ve vahşi yaşamı gözlemlemek için yakındaki Hoge Veluwe Ulusal Parkı’na günübirlik bir gezi yapın.
Hollanda’nın en prestijli üniversitelerinden biri olan Radboud Üniversitesi’ni ziyaret edin
Şehirdeki birçok bar ve kulüpten birinde bir gecenin tadını çıkarın.””

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1