Urmiye Şehir ve Gezi Rehberi – Müzeleri, Tarihi Mekanları, Ulaşım

URMİYE ŞEHİR VE GEZİ REHBERİ

Urmiye, Iran’ın batısında bulunan bir şehirdir. Urmiye Gölü, tarihi eserleri, doğal alanları ve yerel mutfağı ile turistlerin ilgisini çeken önemli bir turistik destinasyondur.

Urmiye, İran’ın kuzeybatısında bir şehirdir. Tahran’dan sonra ülkenin ikinci büyük şehridir. Şehrin nüfusu 1,2 milyondan fazladır. İran’ın en eski şehirlerinden biridir ve bir zamanlar güzelliğinden dolayı “Dünyanın Gelini” olarak anılmıştır. Şehir gölleri, çeşmeleri ve ormanları ile ünlüdür.
Urmiye, tatlı su gölleri, lagünleri ve ormanları nedeniyle popüler bir turizm merkezidir. İran’daki ilk göl, 1854 Büyük Tufanları sırasında bu şehirde oluştu. Bu seller o kadar şiddetliydi ki, oradaki ana nehrin akışını değiştirdiler. Selden sonra Urmiye, kuzeybatı İran’ın en önemli şehirlerinden biri haline geldi. İran’ın en çekici gelinlerinden biri olduğu için şehrin adı “Gelin” anlamına geliyor. Hatta sinematografiye çok uygun olduğu için Urmiye hakkında birçok film yapılmıştır.
Şehrin ekonomisi, hem Basra Körfezi’ne hem de Orta Asya’ya olan yakınlığından yararlanmaktadır. Urmiye Gölü kıyısındaki konumu nedeniyle bu şehir, İran ile Irak ve Türkiye gibi komşu ülkeler arasında bir ticaret merkezi işlevi görüyor. Bu şehir, doğal kaynaklarının yanı sıra, tekstil ve tuz ve şeker pancarı gibi tarım ürünleri üreten nispeten aktif bir sanayi sektörüne de sahiptir. Yakın illerde çok sayıda petrol sahasının bulunması da yerel ekonominin canlanmasına yardımcı oldu.
Bu şehirde önemli bir konudur; bu da İran’ın kültürünü ve dinini etkilemiştir. Hintler burada çok fazla zaman geçirdiklerimizden, orada Hristiyan olmuşlardır. Burada kilise ve kilise toprakları vardır.

Urmiye Gezilecek Yerler

Urmiye, Iran’ın batısında bulunan bir şehirdir ve turistik bir destinasyondur. Aşağıdaki yerler Orumiyeh’i ziyaret eden turistlere önerilebilir:

 • Urmiye Gölü: Iran’ın en büyük gölü ve turistlerin su aktiviteleri ve doğa yürüyüşleri yapabilecekleri bir alan
 • Urmiye Şehir Kalesi: Şehir merkezinde bulunan tarihi bir yapı ve turistlerin şehir manzarasını izleme fırsatı sunar
 • Urmiye Camii ve Türbesi: Tarihi ve kültürel bir yapı ve turistlerin Iran’ın islami kültürüne daha yakından tanıklık etmelerine olanak tanır.
 • Cheshmeh Ali Kaplıcası: Doğal bir kaplıca ve turistlerin rahatlamaya ve tedavi amaçlı kullanmasına olanak tanır
 • Meryem Ana Kilisesi: Eski bir Süryani kilisesidir. Kilise binası Sasaniler döneminde yapılmış olup iç tasarımı Sasani ve Arşak mimarisinin bir sentezidir.
 • Haft Tepe: Tarihi bir yapı ve turistlerin şehir manzarasını izleme fırsatı sunar.

Urmiye Ulaşım

Urmiye’ye ulaşmak için birçok seçenek bulunmaktadır. Bunlar şunlar olabilir:

 • Hava yolu: Urmiye’ye en yakın havaalanı Urmiye Uluslararası Havaalanı’dır.
 • Karayolu: Urmiye’ye tren, otobüs veya araç ile karayolu ile ulaşabilirsiniz.
 • Deniz yolu: Urmiye’nin bir limanı yoktur, ancak yakınındaki limanlardan feribot seçeneği de bulunabilir.

 

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


  Hemen Danışmanlık Alın

  Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

  whatsapp1