Irak Posta Kodu

Değişik sayılardan oluşan rakam ve harf grupları posta kodlarında kullanılmaktadır. Irak posta kodları ülkede uygulamaya konulan rakamların farklı kombinasyonlarından oluşmaktadır. Oluşan bu kodları kullanarak iletilerinizi göndermeniz yerinde olacaktır.

Irak'ta Eğitim Posta Kodu: 10011

Irak Posta Kodu

Batı Asya’da yer alan Türkiye, İran, Ürdün, Suriye ile komşu olan Irak posta kodu bu bölgeye çalışmaya gidenler için önemli bir konu oluşturmaktadır. Burada geçici süre ikamet eden kişilerin posta gönderisi alıp gönderebilmesi için hızlandırıcı etki yaratan Irak posta kodu kullanıldığında etkili olmaktadır. 16 Büyük şehirden oluşan posta kodu belirlenmesi esasları bu bölgelerin ve kalabalık şehirlerin merkezi yapı oluşturması ile kolay bir ulaşım aracı oluşturmaktadır.

100 Büyük şehir genellemesi yapıldığında posta kodu dağılımı küçük yerleşimlere göre daha kolay iletişim aracı oluşturmaktadır. Bağdat için kullanılacak posta kodu 10001 ile başlayacaktır. Basra bölgesi için 61001. Musul bölgesi için posta kodu 41001. Erbil için posta kodu 44001. Süleymaniye için 46001. Kerkük için 36001. Necef için 54001 posta kodu kullanılmaktadır.

Necef yönetim bölgesinde bulunan al mishkhab posta kodu 54006 olarak belirlenmiştir. Bu bölgelere posta gönderisi yaparken posta kodu belirleme aşamasında Irak ulusal kodlama işareti olan IQ posta kodlarının önüne eklenmektedir. Basra için posta kodu yazılırken IQ 61001 şeklinde adres kısmına ekleme yapılacaktır.

Irak Posta Kodu Nasıl Öğrenilir Nedir?

Irak posta kodu öğrenmek isteyenler için öncelikle kullanılması gereken 15 bölgesel posta kodu bilinmelidir. Bunların en başında Bağdat başlangıç aşaması oluşturarak 10001 posta kodu numarası belirlenmiştir. Ramadi için 31001 posta kodu verilmiştir. Daha ayrıntılı öğrenebilmek için Eurostar web sitesi daha detaylı bilgi aktarmaktadır. Genellikle detaylı posta kodu elde edebilmek için öncelikle yaşanılan şehrin hangi bölgeye bağlı olduğu bilinmesi gerekir.

Irak Posta Kodu Hatasız Nasıl Yazılır?

Ülkelerin ulusal kısaltması olarak kullanılan ve dünya çapında tanınan kodlama sistemi içerisinde genellikle ülke isimlerinin baş harfi kullanılmaktadır. Irak posta kodu doğru bir şekilde yazılmak için öncelikle ırak uluslararası kısaltması yazılıp ardından posta kodu yazıldığında dünya çağında adres tanıma sistemi gönderinin Irak’a gönderileceğini anlayacaktır. En doğru yazılım biçimi eğer örnek verilecek olursa Kerkük bölgesi için IQ 36001 yazım şekli Irak posta kodu hatasız yazım şeklini oluşturacaktır.


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.    whatsapp1