Irak Askerlik Tecili

Komşu ülkemiz olan Irak, yaşadığı çalkantılı dönemi çoktan geride bıraktı ve günümüzdeki huzurlu günlerine ulaştı. Ülkemizle Irak arasında her zaman yakın ilişkiler olmuştur. Günümüzde bu durum devam etmektedir. Güney sınırımızda önemli komşularımızdan biridir.

Irak'da Eğitim

Irak Askerlik Tecili ve Erteleme İşlemleri

Komşu ülkemiz olan Irak, yaşadığı çalkantılı dönemi çoktan geride bıraktı ve günümüzdeki huzurlu günlerine ulaştı. Ülkemizle Irak arasında her zaman yakın ilişkiler olmuştur. Günümüzde bu durum devam etmektedir. Güney sınırımızda önemli komşularımızdan biridir. Ülkemizle Irak arasında bağlantı aynı zamanda eğitim olanakları bakımından da sürmektedir. Irak Üniversiteleri son yıllarda gerçekten çok başarılı işlere imza atmaktadır.

Önemli profesörler ve akademik kadrosu olan kurumlarda, birçok ülkeden öğrenciler de eğitim almaktadır. Bunlara Türk öğrencilerimiz de dahildir. Ülkemizden öğrencilerimiz eğitim için Irak Üniversitelerini tercih etmektedirler. Siz de onlardan biri olabilirsiniz. Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığımızdan bilgi alabilirsiniz. Bağdat bagdat.be.mfa.gov.tr/, Erbil, erbil.bk.mfa.gov.tr/ Süleymaniye başkonsolosluklarına erteleme için başvuruda bulunabilirsiniz.

Irak Eğitimlerinde Askerlik Tecili (Erteleme):

Irak’ta eğitim alan gençlerimiz, askerlik görevlerin için tecil işlemlerini için tıpkı ülkemizdeki ya da yurtdışındaki öğrencilerimiz için yapabilirler. Irak askerlik tecili (erteleme) işlemleri için ülkemize dönmenize gerek yoktur. Bunu eğitim almakta olduğunuz ülkede, Irak’ta da yapabilirsiniz. Yapmanız gereken, Irak askerlik tecili (erteleme) işlemleriniz için temsilciliklerimize başvuru yapmaktır. Askerlik görevine ilişkin düzenlemeler uyarınca, eğitim alan gençlerimiz, eğitimlerine devam edebilmeleri için belirli bir süre için erteleme haklarından yararlanabilirler.

Buna göre, eğitimlerine askerlik yaşı olan 20 yaşın üzerinde olmasına rağmen, devam eden gençlerimiz, lisans eğitimleri için 29, yüksek lisans ile doktora eğitimleriniz için 35 yaşına kadar erteleme yapabilirsiniz. Yasalarımızda farklı tecil nedenleri ve yaş sınırları da bulunmaktadır. Burada gençlerimizin eğitim durumları konusunda düzenlemeleri sunmaktayız. Askerlik bakaya olmamak ve yoklama kaçağı olmamak şartıyla bu tecil haklarınızdan yararlanabilirsiniz, bunun altını çizelim. Irak askerlik tecili (erteleme) işlemleri için de bu durum geçerlidir.

Irak’ta erteleme başvurularınızı yapmak için, bulunduğu yere en yakın olan konsolosluklardan ve elçiliklerden başvurularınızı yapabilirsiniz. İnternet üzerinden randevu alabilirsiniz. Yanınızda belgelerinizin tam olmasına dikkat edin. Oturma izni, varsa çalışma izni, pasaport ile eğitim belgeleriniz yanınızda olmalıdır. Kurs programlarına katılan öğrencilerimiz 18 ay, ön lisans öğrencilerimiz 2 yıl, lisans öğrencilerimiz ek olarak 3 yıl erteleme alabilirler. Doktora programlarında ve yüksek lisans programlarında eğitim alan öğrencilerimiz de 1 sene tecil alabilirler.

Askerlik ülkemizde son derece önemli, kutsal bir görevdir. Ülkemiz gençleri de asker doğar. Yaşı geldiğinde her gencimiz, gururla bu görevi yapacaktır. Öte yandan, yasalar tarafından hakların kullanılması da gençlerimiz bir haktır. Uygun unsurların olması halinde siz de erteleme başvurularınızı yapabilirsiniz. E devlet şifrenizle, devletimizin resmi sitesinden, askerlik şubesi kısmından hesabınızı izleyebilirsiniz. Bu şekilde, askerlik hizmetlerinizi takip edebilirsiniz.Yaşın gelmesi, tecil şartlarının olup olmaması, tecil başvurusunun sonuçları gibi izlemelerinizi yapabilirsiniz. Temsilciliklere yapılan başvurular, Dışişleri Bakanlığı ile askerlik birimlerine iletilir. Bu şekilde hemen gencimizle ilgili inceleme yapılır ve erteleme konusunda karar verilir. Olumlu ya da olumsuz kararları da e devlet sitesi üzerinden takip edebilirsiniz.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1