Slovakya'da Ziraat Mühendisliği Eğitimi

Slovakya merkez Avrupa olarak tanımlanan konumda yer almaktadır. Slovakya’da Ziraat Mühendisliği eğitimi başta olmak üzere Slovakya eğitim sistemi görülen lisans eğitimleri birtakım avantajlar sunmaktadır.

Slovakya'da Eğitim

Slovakya’da Ziraat Mühendisliği Eğitimi

Slovakya merkez Avrupa olarak tanımlanan konumda yer almaktadır. Slovakya’da Ziraat Mühendisliği eğitimi başta olmak üzere Slovakya eğitim sistemi görülen lisans eğitimleri birtakım avantajlar sunmaktadır. Örnek olması için tıp eğitimini verebiliriz. Bu ülkede tıp eğitimi almış olan biri Türkiye içinde doktorluk mesleğini sürdürebilmektedir. Lisans eğitimi için 3 yıllık bir süre gerekirken lisansüstü eğitim programları ve master programları 2 yıl sürer.

Üniversite eğitimi için hazırlık kursu görebilirsiniz. Slovakya üniversite eğitimi görecek olan öğrencilere 15 gün içinde oturma izni verebiliyor.


Slovakya Üniversitelerine Başvuru Yapma ve Kabul Edilme Şartları

Başvuruda bulunabilmek için öncelik olarak bilmeniz gereken konu Türkiye’de yerleştirme sınavına girmek ya da herhangi bir üniversiteye yerleşmiş olma şartı aranmamasıdır. Lisans düzeyinde eğitim görebilmeniz için lise mezunu olduğunuzu gösteren diploma ve lise eğitimi sırasında gördüğünüz derslerin not dökümü yani transkript belgesi ile başvuru işlemi yapabilirsiniz.

Üniversite eğitimi için başvuru işlemleri Nisan-Temmuz döneminde yapılmaktadır. Üniversitenin kontenjan durumu ve vize işlemleri sırasında sorun yaşamamanız açısından olabildiğince kısa zaman içinde başvurunuzu yapmalısınız.


Neden Slovakya’da Üniversite Eğitimi Almalıyım?

Slovak eğitim sistemi Türkiye öğrencileri için önemli sayılabilen avantajlara sahiptir. Bu ülkede alınacak diplomalar Türkiye üniversite diploma şartlarına uygun olduğu için alınacak diplomaların YÖK denklikleri olacaktır. Denklik kriterleri YÖK tarafından tanınacağı için ek bir eğitim görme gibi konu söz konusu değildir.

İkinci avantajlı nokta ise buradaki üniversitelerin Avrupa Birliği içinde yer alan seçkin üniversiteler arasında yer almalarıdır. Dolayısı ile Slovakya’da Ziraat Mühendisliği eğitimi aldığınız zaman Türkiye’de Ziraat mühendisi olarak çalışma imkanınız vardır. Çünkü Slovakya’da alacağınız üniversite diploması YÖK tarafından denkliği kabul edilmektedir.

Slovakya üniversite eğitimi için sınav şartı bulunmadığından öğrenciler sınav şartı olmadan kabul edilirler. Ayrıca lise diplomasında belirtilen bölüm fark etmeksizin istenilen eğitim alınabilir. Örneğin sayısal bölüm mezunu Sosyal Bilimler okuyabilir ya da Fen Lisesi mezunu olmanız sayısal bölüm seçmek zorunda olduğunuz anlamına gelmez.


Slovakya’da Öğrenci Olmak

Slovakya’da yaşam koşulları öğrencileri zorlayacak düzeyde değildir. Ortalama gelire sahip olan bir aile için uygun rakamlarda olanaklar bulunur. Yemek, içmek ve barınabilmek için 400 Euro ile 700 Euro arasında maliyet ortaya çıkar. Bu rakamlar değiştirilebilen yaşam koşullarının olduğunu ifade ederler.

Ülkede ulaşım maliyetleri düşüktür. Ayda 20 Euro civarında gider maliyeti bulunur. Bu rakam toplu taşıma için geçerlidir. Ülkede en fazla konuşulan diller İngilizce ve Almanca dilleridir. Günlük hayatınızda İngilizce yeterli olabilir ama yine de Slovence öğrenmeniz içinde yaşayacağınız kültürü yakından tanıyabilmek açısından yararlı olur. En fazla Viyana havaalanı kullanılmaktadır.

Öğrenciler üniversite yurtlarında kalabilirler. Yurt odaları tek kişilik ya da birden fazla kişi için uygun seçeneklerle sunulur. Banyolar genel olarak iki oda veya daha çok oda için ortak kullanıma sahiptir. Slovakya’da değişim yoluyla öğrenim görmeyecekseniz üniversite yurdunda kalmanız garanti edilmez. Bu nedenle okul ile iletişim kurmanız önerilir.

Eğer üniversitenin öğrenci yurtlarında konaklamak istemezseniz ya da böyle bir imkanınız olmazsa kiralık özel dairelerde kalabilirsiniz. Bu durumda kira sözleşmesi yaparak kalma koşullarını belirten bir sözleşme yapmanız önerilir.

Slovakya’da üniversite eğitimi alan öğrenciler için sosyal yaşam faaliyetleri konusunda sıkıntı yaşanmaz. Çünkü sadece öğrenciler için düzenlenen festivaller mevcuttur. Buradan devam—-


Üniversite Giderleri

Avrupa Birliği içinde bulunan ülkelerden birinin vatandaşı iseniz bu durumda üniversite eğitimi ücretsiz olarak yapılabilir. Ancak diğer ülkeden öğrenciler için 2500 USD ile 6500 USD arasında yıllık kayıt ücreti ödersiniz. Belirtilen rakamlar eğitim programlarına bağlı olarak değişir.

Ayrıca Slovakya’da bulunan tarım üniversitesi Slovakya’da Ziraat Mühendisliği eğitimi için ideal bir seçim olacaktır. Ama ülkedeki diğer üniversitelerin bünyesinde de bu eğitim alınabilir. Tarım üniversitesi 1952 yılında kurulmuştur.

Üniversite biyolojik çeşitliliğin korunabilmesi ve sağlıklı olarak gıda üretiminin yapılabilmesi için geliştirme çalışmaları yapmaktadır. Tarım üniversitesinde sadece tarım ile ilgili bölümlerde eğitim verilmez. Aynı zamanda ekonomi, biyoloji ve teknik bilimler eğitimleri bulunur.


Yurtdışı Ziraat Mühendisliği Okuma

Ziraat mühendisliği son zamanlarda dikkat çeken bir eğitim dalı haline gelmiştir. İş imkanı olarak devlet bünyesinde ve özel sektörde mümkün olduğu için bu mühendislik dalı rağbet görmekte. Yurt dışı ziraat mühendislik eğitimi almak için istenen evrakların olması ve üniversitelerin YÖK denklik işlemleri bakımından iyice araştırılması yapılmalı. Ayrıca eğitim alınacak olan üniversitenin sağladığı imkanların araştırılması gerekir.


Yurtdışı Ziraat Mühendisliği Eğitim Süresi

Yurtdışında ziraat mühendisliği için eğitim süresi genel olarak 4 yıl olarak belirlenmiştir. 4 yıllık eğitim sonrasında diploma alarak Türkiye’ye dönerek iş hayatına geçiş sağlanabilir. Başka bir alternatif olarak diplomanın geçerliliğinin olduğu ülkelerde de iş hayatına geçiş yapılması mümkündür. Slovakya’da Ziraat Mühendisliği eğitimi görülmesi sonrasında Türkiye’ye dönüş yaparak çalışma imkanı bulabilirsiniz.

Yurtdışı üniversitelerde ziraat mühendisliği eğitimi görmek isteyen öğrenci sayısında her yıl artış olmaktadır. İş bulma olanaklarının artması da bu durumda etkilidir.


Yurtdışı Üniversitelerde Ziraat Mühendisliği Okumanın Avantajları

İlk avantaj yabancı dil bilmektir. Bu durum kaliteli bir eğitimle bir araya geldiği zaman görülecek fayda daha fazla olacaktır. İş bulma konusunda daha fazla avantaj sağlanması söz konusudur. Eğitim almanın maliyeti konusunda şüphe duyulabilir ancak bu noktada alınacak olan burs imkanlarının olması ve öğrencinin bir yandan eğitimine devam etmesi diğer yandan çalışabilmesi gibi olanakların olması öğrenci için giderlerin azalması konusunda yararlı olmaktadır. Derslerin not ortalamasının yüksek olması halinde öğrenci tam burslu okuma ya da yarım burslu okuma gibi imkanlara sahip olur.

Türkiye Eğitim Vakfı öğrencilere bu konuda yüksek burslar sağlamaktadır. Bunun haricinde geri ödemesi olan burslar da mevcuttur. Ayrıca burslu okuma imkânının öğrenci başarısıyla orantılı olması gerçeği de unutulmamalıdır. Slovakya hükümeti tarafından önemli olabilecek derecede birkaç burs imkanı tanınır. Bu burslardan yararlanabilmek için bu konuda haber sunan kaynakların takip edilmesi gereklidir.


Yurtdışı Ziraat Mühendisliği Eğitimi ve Yatay Geçiş İmkânı

Bu konuda öğrenciler YÖK tarafından açıklanan haber ve duyuruları takip etmeleri önemlidir. Çünkü YÖK yatay geçiş imkânı olan üniversiteler ile ilgili olarak açıklamalar yapabilmektedir. Genelde yatay geçişler kontenjan dâhilinde yapılır bu nedenle kontenjanlardan yararlanmak için erken başvurular önemlidir.


Ziraat Mühendisliği Eğitimi Zor mudur?

Ziraat mühendisliği için alan derslerinde başarılı iseniz eğitim süresince zorlanmazsınız. Dil eğitimi konusunda eksiğiniz olmazsa bölümü zorlanmadan bitirebilirsiniz. Özellikle Biyoloji dersi ve çevre bilimi derslerinizin iyi olması sizleri rahatlatacak ve işinizi kolaylaştıracaktır..

Slovakya’da Ziraat Mühendisliği eğitimi için gerekecek belge ve doküman bilgileri için hem üniversitenin internet sitesi hem de YÖK’ün internet sitesinden bilgi alınabiliyor. Genelde sınavsız geçiş hakkı olabildiği gibi bazen üniversite kendi yeterlilik sınavını yapabilmektedir.


Slovakya’da Erasmus İmkanları

Slovakya Erasmus programı kapsamında fazla öğrenci almamaktadır. Erasmus programına seçildikten sonra pasaport almanız yararınıza olur. Bu bilgi erasmus programı dahilinde Türkiye’den Slovakya’ya gidecekler içindir.

Hangi üniversiteyi kazanmışsanız o okulun web sitesinden bilgi alınabilir.

 

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1