Yurtdışında Lise Eğitimi

Üniversite Eğitim Rehberi

Lise eğitimi alarak iyi bir üniversiteye girme düşüncesi pek çok kişide vardır. Durum böyle olunca yurtdışında lise eğitimi alma düşüncesine girilir. Böylelikle yurtdışında liseyi tamamlama araştırmasına girmek kaçınılmaz olur. Liseyi dışarda almak demek iyi bir İngilizce dilini öğrenebilmek ve İngilizce konuşulan ülkelerde eğitim şansını değerlendirmek demektir.

Kimler Yurtdışında Lise Eğitimi Alabilir?

Yurtdışında lise eğitimi almanın belirli bir dil bilme ölçütü vardır. B1 seviye düzeyinde İngilizce bilmenin gerekli olduğunu ileri sürülmektedir. Ama yaş olarak 16 yaşından gün almayanlar için henüz belirli bir İngilizce bilme düzey ölçütü yoktur. Bu kişilerin yeterlilik düzeyi internet üzerindeki belirli bir ölçüte göre sınanmaktadır. IELTS sınav ölçütü ise 16 yaşını doldurmuş kişiler için İngilizce bilgi düzeyini ölçen geçerliliği yüksek bir sınavdır.

İngilizce Yeterliliği Olmayan Ülkeler İçin Yurtdışında Lise Seçenekleri

Liseyi yurtdışında okumayı isteyip İngilizce bilgi düzeyi yeterli olmayanlar da düşünülmektedir. Onlar için yaz okullarında İngilizce Biliglerini geliştirmelerine rehberlik edilebilmektedir. Bu hazırlık eğitim süreci oldukça etkili olmaktadır. Lise müfredat ile birlikte ek İngilizce eğitimi alarak liseyi yurtdışında tamamlama imkanı yakalamak ayrıcalıklı olmanızı sağlayacaktır.

Yurtdışı Lise Türleri

Lise türü olarak hem devlete bağlı hem de özele bağlı eğitim kurumları yurtdışında da çeşitliliğini göstermektedir. Adres üzerinden faydalanabileceğiniz ya da başvurularınız değerlendirilerek yerleşebilme ihtimalinizin bulunduğu liseler vardır. Ailelerin yanında kalabileceğiniz konaklamaların mevcut olduğu liseler yurtdışında vardır. Bu aile yanı konaklayan öğrenci durumlarında servis ile aile yanına terslim edilme tıpkı ülkemiz koşullarını andırmaktadır.

Lise türü olarak gündüz ya da yatılı eğitim sisteminin dayalı olduğu lise türü vardır. Bu liselerde okulda ailesi bulunan ya da yakın çevresinin çalıştığı düşünülen bölüm için kontenjan seçeneği sunulmaktadır.

Yurtdışı Lise Eğitim Programları

Lise eğitimini yurtdışında almak istiyorsanız İngilizce programı bakımından İngiltere ve diğer ülke bazından birtakım farklılıklarla karşılaşabileceğinizi bilmelisiniz. İngiltere’de 2 yıllık GCSE ve 2 yıllık Level A programını kapsayan eğitim verilmektedir. İngilizce eğitimi bakımından Kanada, ABD ve diğer ülkeler açısından 4 yıllık İngilizce eğitim programını kapsayıcı bir lise eğitimi verilmektedir.

Üniversite başvurularında birçok ülkede lise puanı gözetimi gerçekleştirilir. ABD haricindeki ülkeler lise puan gözetimi ile üniversite kabulü gerçekleştirmektedirler. Ayrıca ABD sonrasında SAT sınavına girip belirli bir puan alarak üniversiteye yerleşebilme koşulunu da öne sürmektedir. SAT sınav detaylarını sayfamızda yer alan SAT nedir başlıklı yazı incelemesi ile ulaşabilirsiniz.

Birçok ülkede geçerliliğini koruyan IB programı bulunmaktadır. Bu program saygın ve prestijli bir lise eğitim programı olarak bilinip yurtdışında uygulanan bir eğitim programıdır. Lise 11 ve 12 olarak bilinen yılları kapsayan bu programı başarılı bir şekilde bitirenlerin diplomaları ile kabulü gerçekleştirilen yurtdışı üniversite seçenekleri oldukça fazladır. Türkiye’de bile bu programa göre devlet ve vakıf üniversiteleri kabul gerçekleştirebilmektedir. IB diploma notuna bağlı başarı ve yüksek başarı bursu alabilme şansına bile tabii tutulabilirsiniz. IB program detaylarına ulaşmak için sayfamızda IB bilgilendirmesinin yapıldığı bölüme göz atmanız yeterli olacaktır.

ABD ve Kanada gibi ülkelerde lise programı içine dahil edilen AP programı vardır. Bu program dahilinde öğrenciler daha lisede iken üniversite düzeyinde dersler almaya başlarlar. Bu dönemde üniversite derslerini alıp yüksek puan alanlar için ders kredisi imkanı ayrıcalıklı bir avantaj olarak sunulabilmektedir. Öğrencilerin ders olarak üniversite düzeyi ders başarısını elde etmesi burs hakkı ve iyi üniversiteler tarafından kabul durumunu sağlayıcı role sahiptir. AP program bilgisine web sitemiz üzerinden ulaşarak daha detaylı fikir sahibi olabilme şansı yakalayabilirsiniz.

Yurtdışında Lise Eğitimine Ne Zaman Başlanmalı

Yurtdışında eğitime lise döneminde kayıt olmak istiyorsanız Eylül, Ocak ya da Nisan ayında kayıt yaptırmanız gerekecektir. En tavsiye edilen dönem Eylül dönemidir. Aynı zamanda AP programları derslerini almak gibi bir avantajın yer aldığı lise sezonu için onuncu sınıfı Türkiye’de tamamladıktan sonra yurtdışındaki lise hayatına geçiş gerçekleştirmek gerekliliği vardır. Lise eğitim zaman dilimi olarak 9, 10 ve 11. Sınıfları baz alan eğitim dönemleri gözetimi gerçekleştirilmektedir. Bazıları 12. Sınıfsa geçiş yapılan dönemde yurtdışında lise eğitimine başlangıç gerçekleştirme düşüncesine girmektedir. Ama birçok kolejde bu sınıfa geçiş ile gelen öğrenci kabulü gerçekleştirilmemektedir.

Yurtdışında Lise Değişimi

Yurtdışında lise değişim programları lise okuma tercihinde bir dönem ya da bir yılını yurtdışında gerçekleştirmek isteyenler için sunulan bir programdır. Bu programdan faydalanmak isteyenler Türkiye’de başlangıç gerçekleştirdikleri lise değişim programları ile anlaşması dahilinde olan liselere geçiş gerçekleştirebilmektedirler. Sadece konaklama ya da eğitim ve konaklama giderlerini kendinizin üstleneceği bir sistem ile yurtdışı lise değişiminin yer aldığı programı bünyesinde bulunduran liselere kayıt başvurusunda bulunabilirsiniz. Yurtdışında programa katılıp aldığınız dersler Türkiye’deki liselerde kabul edilebilmektedir.

Yurtdışı Lise Eğitiminde Denklik

Lise eğitimini yurtdışında alanlar için MEB denklik diploması verilebilmektedir. Bir dönem ya da yılını yurtdışında gericenler tarafından Türkiye okunan dersleri ve diplomayı kabul gerçekleştirmektedir.

Yurtdışı Lise Eğitimi Konaklama

Yurtdışı eğitim hakkını devlere bağlı ya da özel lise tercihinde bulundurulanlar aile yanı konaklama olanağından her şekilde faydalanabileceklerdir. Ailelerinin yanlarından toplu taşıma işle alınıp ders bitiminde yine aynı şekilde aile yanlarına bırakılabileceklerdir. Devlet liselerinde okuyanlar için sabah kahvaltısı ve akşam yemeği aile ile birlikte yenilirken öğle yemeğini okulda yemeleri sağlanmaktadır. Özel liselerde yatılı kalma imkânları sunulan yurtlu liselerde okuma fırsatı vardır. Gözetmen denetiminin hüküm sürdüğü ve onlarla kalınan bu yurtları tercih ederek de liseyi tamamlayabilirsiniz. Dokuzuncu ve onuncu sınıf öğrencileri için sunulan yatılı imkanlar çerçevesinde 2 kişilik odalarda konaklama fırsatı sunulmaktadır. Bu durum on birinci ve on ikinci sınıflarda tek kişilik odalarda konaklama fırsatına dönüşmektedir. Aile yanında kalmak isteyen özel lisede okuyan öğrenciler içinde yine toplu taşıma ile eve bırakılma fırsatından faydalanma imkanı sunulmaktadır.

Yurtdışı Lise Ücretleri

Lise ücretleri ve konaklama fiyatları ülkelere göre değişim arz eder. Ücretlendirme tablosu ülke bazında aşağıdaki gibidir.

Kanada lise eğitimi ücretleri- özel liseler

Eğitim ücretleri ve konaklama ücretleri toplam 35000 C$- 55000 C$

İrlanda lise eğitimi ücretleri- özel liseler

Eğitim ücretleri ve konaklama ücretleri toplam 15000 C$- 19000 C$

İngiltere’de lise eğitimi ücretleri- özel liseler

Eğitim ücretleri ve konaklama ücretleri toplam 24000 GBP- 40000 GBP

Amerika’da lise eğitimi ücretleri- özel liseler

Eğitim ücretleri ve konaklama ücretleri toplam 28000 USD- 55000 USD

Yurtdışı Lise Eğitimi Bursları

Yurtdışında lise okumak isteyenler için Türkiye’deki başarı durumlarına göre burs imkanı sunulmaktadır. %10 – %50 arasında değişkenlik arz eden burs durumları Türkiye’deki başarı yüzdesine göre değerlendirilebilmektedir. Yurtdışında lise eğitimi almak isteyip Türkiye’den gelecek öğrenciler bu sebeple başarılı iseler burs fırsatlarıyla karşılaşacakları bilinciyle tercihlerini gönül rahatlığıyla gerçekleştirebilirler.

Yurtdışı lisede okumak isteyenler için ayrıca finansal yardım kaynakları da mevcuttur. Aileler yıllık gelirlerini beyan ederek eğitim alınacak ülke yıllık gelirine orana bakılarak belirli bir yardım gerçekleştire bilinir. Eğitim ve konaklama ücreti baz alınarak bu ücretin %50’sine kadar yardım gerçekleştirile bilinir.

Yurtdışında Lise Eğitiminin Avantajları

Yurtdışında lise eğitimi almış olmanın pek çok avantajı vardır. Bu avantajlar şu şekilde sıralanmaktadır:

*Yurtdışında lise eğitimi aldıysanız yurtdışı imkânlarındaki en iyi üniversitelerden birinde eğitim alma şansını yakalama ihtimaliniz vardır.

*Liselerde alabilecek olduğunuz AP dersleri sayesinde üniversitede daha şanslı bir konuma yükselebileceksiniz.

*Yurtdışında lise eğitimi almış öğrencilerin yabancı dil düzeyi ana dillerine yakın seviyededir.

*Yurtdışındaki 4 yıllık lise eğitimine tabii tutulan öğrenciler için yabancı öğrencilere sunulan Türkiye’de direk üniversite başvurusu yapma şansı direk verilmektedir.

*Üniversite tercihiniz yurt dışı olacaksa seçeceğiniz üniversitenin bulunduğu ülkede lise eğitimi almış olmanız size büyük avantaj sunacaktır.

*Yurtdışı lise eğitimi ile ilgili tüm detayları öğrenmek için danışanlarımıza başvurmayı deneyebilirsiniz.

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1