Amerika’da Lise Eğitimi

Amerika’da Lise Eğitimi

Amerika oldukça saygın bir ülkedir. Eğitim sistemi ve tercih popülerliği göz önüne alındığı zaman bu ülkede eğitim almak adeta bir avantaj hissini yaratmaktadır. Yurtdışı  lisansında Amerika’da yer almak istiyorsanız lise eğitimini de burada alarak sürece alışmada sorunsuz bir alışkanlık kazanabilirsiniz. Akademik süreç ve getirilerinin neler olabileceğini daha lise yıllarında fark etmeye başlarsınız. Eğitim dili olarak İngilizce tercihinin olduğu ülkede eğitimde İngilizce’nin yerini ve kullanışını da lise yıllarında görmeye başlarsınız. Böylece akademik kariyer için yapacağınız planlama dahilindeki lisans sürecinizde dil konusundaki sıkıntılarınızı ve uyum sorununu çok öncesinden halletmiş olabilirsiniz.

Amerika’da da Türkiye’deki gibi eğitimde Eylül ile başlayan eğitim dönemi Haziran gibi sonlanmaktadır.

K-12 sistemi adı altında değerlendirilen Amerika’da eğitimde 4 model uygulaması vardır:

1)İlkokul ( K-5/ 11-13 YAŞ/ 5 yıl, Ortaöğretim (6-8/ 13-15 yaş/ 3 yıl), Lise (9-12/16-18 yaş- 4 yıl)

2) İlkokul ( K-6/ 11-14 yaş- 6 yıl), Junior High School
( Ortaokul /7-9/ 14-16 yaş- 3 yıl), Senior High School ( Lise/ 9-12/ 16-18 yaş/ 3 yıl)

3) İlkokul ( K8/ 11-15 yaş- 8 Yıl), Lise (9-12/ 16-18 yaş- 4 yıl)

4) İlkokul ( K-6/ 11-14 yaş/ 6 yıl) Ortaokul (Junior) ve Lise (Senior) birleşik (15-18 yaş- 6 yıl)

Amerika’da öğrenciler her yıl farklı şekilde adlandırılır. Birinci yıl freshman, ikinci yıl sophomore, üçüncü yıl junior, dördüncü yıl senior olarak adlandırılmaktadırlar. Öğrencilerin mezun olabilmeleri içni belirli krediyi almaları gerekecektir. On ikinci sınıf bitimine kadar gerekli not ortalamasına ulaşırlar. Lise bitiminde son yılı okurken seçmek istenilen alan tercihi gerçekleştirilir. Sosyal bilimler, fen bilimleri, edebiyat, iktisadi ve idari bilimler, sağlık, mühendislik…. Gibi tercihlere göre üniversite tercihlerini gerçekleştirebilirler. Spor, sosyal aktivite ve sanatsal çalışmaları bakımından zengin olan liseler öğrencileri her şeyden önce hayata hazırlamaktadırlar. Üniversite tercihinize göre diploma yanında bazı yüksek kredi ve puanlar, SAT ya da ACT gibi sınav puanları sorgulaması da kayıt esnasında gerçekleştirilmektedir.

SAT matematik ve okuma&yazma bölüm sorularından oluşan bu test kolejlerde uygulanmaktadır. Test içerikli bir sınava girersiniz ve 3 saat 45 dakika boyunca bu alanda sınav sorularına cevap verirsiniz.

İngilizce, matematik, fen bilimleri ve okumayı kapsayan bir test olan ACT ise eğitimdeki genel gelişmeler ve kolej yaşamına adapte olup olamayacağınızı sorgulama amacıyla gerçekleştirilir. Devlet ya da özel lise tercihlerine göre lise seçebileceğiniz eğitimde Amerika tercihinizde genel bir araştırma ile son kararı vermek sizler için en doğrusu olacaktır.

Kimler Amerika Devlet Lise Eğitimi Alabilir

Yabancı öğrencilere bir dönem ya da bir yıl eğitim hakkı veren bu liseler son seneyi Amerika’da okumanız durumunda diploma sahibi olabilmenize olanak tanımaktadır. Kış ya da bahar dönemi başlayabileceğiniz bu liselerde gündüz ya da yatılı eğitim dönem seçimleriyle eğitim alabilirsiniz. Kış dönemi kayıtlarını Nisan sonuna kadar gerçekleştirebilirsiniz. Bahar dönemi kayıtları da en geç Aralık başına kadar kabul gerçekleştirilmektedir. Eğitim ücreti senelik 15000-35000 dolar civarıdır.

Lise başvurularında öğrencilerden en az 45 puan almayı gerektiren SLEP ya da TOEFL sınavına girmeleri istenmektedir. Akademik başarı puanı olarak da 60 not ortalaması göz önüne alınmaktadır.

Amerika’da Özel Lise Eğitimi

14-19 yaş dönemini kapsayan özel lise dönemi için bir yıl ya da bir dönem eğitim görebilirsiniz. Amerikan üniversite seçenekleri arasından en prestijlilere geçiş gerçekleştirebilmede kolaylık sağlayan bu liseler ehemmiyetli seçeneklerdir. Yabancı öğrenciler için İngilizce hazırlık eğitimi alabilme olanağı da verilebilmektedir. Eğitim için 60000 dolar civarı bir ödeme yapmanız gerekecektir. Bu ücretlendirme için eğitim, yemek, konaklama, sigorta hepsi içine dahildir.

Amerika’da Lise Eğitimi Kabul Koşulları

Her okul ya da eyalet çapında Amerika’da lise kabul koşulları farklıdır. Ama temel kriter ders içerikleri ve not ortalamasıdır. TOEFL VE IELTS not skorları da yabancı öğrencilerden mutlaka talep edilmektedir.

Amerika Lise Eğitiminin Avantajları

İngilizce diline olan hakimiyet kazanma durumu oldukça bilinen bir avantajdır.

Öğrencilerin düşünmeye sevk edilen eğitim modeline tabii tutulmaları da en önemli avantaj sağlayıcı taraflar listesindedir.

Amerika’da lise okumak hem üniversiteye girişinizi kolaylaştırabilmektedir; hem de burs alabilme fırsat kapılarını önünüz açabilmektedir.

Üniversite öncesi Amerika eğitim sistemine alışma ve ders programına dahil olan İngilizce ve mesleki ders içerikleri uyum sorunu yaşama durumunun önüne geçebilmektedir.

Amerikan kültürünü benimseme ayrıcalığını yakalamış olmanız da ekstra fayda sağlayıcı roldedir.

Amerika’da Lise Eğitiminde Konaklama

Lise eğitim döneminde Amerika’da kampüslerde yurtlar ve yemek yeme alanları vardır. Ortak wc ve banyoların yer aldığı iki kişilik odalarda kalabilme iknaınız vardır. Kampüs içi yemekhaneler yemek ihtiyacınız için yeterlidir. Ayrıca isteyene tek kişilik oda imkânları da sunulmaktadır.

Amerika Vize Başvurusu

İstanbul Amerika Konsolosluğu ya da Amerika Ankara Başkonsolosluğu Amerika vize başvuru kabulü gerçekleştirmektedir. Şahsi olarak gerçekleştireceğiniz vize başvurusu sonrasında 6 ay, 1 yıl, 5 yıl, 10 yıl olacak şekilde vize verilmektedir.

Amerika’ya Ulaşım

Ülkemiz ile Amerika arası uçak ile ulaşım gerçekleştirilmektedir. Yaklaşık 12 saat süren uçuş süresi sonrasında kampüse toplu taşıma araçlarından faydalanarak gidebilirsiniz. İsteyenler için karşılama hizmet olanakları da mevcuttur.

Amerika Seyahat Sağlık Sigortası

Zorunlu olmasa da seyahat sağlık sigortası yaptırabilirsiniz. Böylece herhangi bir problem ile karşı karşıya kalma durumunuzda yüksek hastane masrafları ile karşı karşıya kalma durumuyla karşılaşmazsınız.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1