Yurtdışı Lise Eğitimi (Fransa)

Üniversite Eğitim Rehberi

İyi bir üniversiteye girmenin temel koşulu olarak bilinen yurtdışı eğitim almanın önemi herkesçe bilinir. Özellikle lise eğitim sezonunda yurtdışı eğitim almaya başlamak sizler için ayrıcalıklı olmanızda ehemmiyet arz edecektir. Fransa’da lise eğitimi almak da bu ehemmiyetli durumların başında kendini gösterebilecektir. İngilizce konuşulan pek çok ülkeden faydalanarak sizlerde dokuzuncu sınıftan itibaren lise eğitimi almaya yurtdışında başlayabilirsiniz.

Kimler Yurtdışında Lise Eğitimi Alabilir

Akademik seviyesi iyi olan bir genç için İngilizce dil bilgisini de orta seviye itibari ile biliyorsa yurtdışı eğitim alma konusunda hiç zorluk yaşamayacaktır. B1 düzeyinde İngilizce dil bilgisine sahip iseniz ve bunu yaşınıza göre ölçerek lise eğitiminizi yurtdışında alıp alamayacağınızın değerlendirilmesi gerçekleştirilecektir. Önceki sınıflardaki akademik başarıda göz önünde bulundurularak eğitimi Fransa’da alıp alamayacağınız konusunda sizlere geri bildirimde bulunulabilecektir. Dokuzuncu sınıf ve sonrasını Türkiye’de okumuş iseniz o dönem not ortalamaları da göz önüne alınarak net karara varılır.

Yurtdışı Lise Eğitimi İçin İngilizce Yeterliliği

Yurtdışı lise eğitimi için İngilizce yeterlilik koşulu B1 düzeyinde İngilizce bilmeleridir. İngilizce bilgisini ölçme amacıyla İngilizce sınavına tabii tutulmaktadır. Ama 16 yaşından gün almamış çocuklar için bu sınav uygulaması gerçekleştirilmemektedir. 16 yaşını doldurmuş ya da 16 yaşın üzerindekiler IELTS İngilizce muafiyet sınavına girmektedirler. Küçük olanlar için ise yurtdışı lise yetkilileri karara varmaktadırlar.

İngilizce Yeterliliği Olmayan Öğrenciler İçin Yurtdışında Lise Seçenekleri

İngilizce eğitimi almayanlar ya da yeterli düzeyde İngilizce bilmiyor olanlar içinde yurtdışında lise okuyabilmek için imkânlar yaratılabilmektedir. Yurtdışında lise eğitimi alırken ek müfredat dersi olarak İngilizce dersi eklenebilmektedir. Veya İngilizce bilgisini pekiştirme amacıyla Eylül dönemine hazırlık aşamasında yaz okulunda İngilizce eğitimi alabilme olanakları oluşturulabilmektedir.

Yurtdışı Lise Türleri

Yurtdışı imkânlarında eğitim hakkını lise tercihiyle değerlendirirken özel ya da devlet okulu tercihi tamamen sizlere kalmış bir durumdur. Merkeze dayalı yada adresin kayıtlı olduğu birime bağlı başvuru alımları ile yerleştirilme yapılmaktadır. Birçoğunda gündüz eğitimin verildiği okullar aile yanında konaklama seçeneklerinin yer aldığı okul seçenekleri ile de kişilerde etki bırakabilmektedir.

Gündüz ve gece eğitim modelinin yer aldığı lise eğitim modeli olarak özel lise tercihlerini yapmanız da mümkündür. Bulunulan bölgeye yakınlık ya da okulda yakını bulunanların verildiği bu lise türlerinde aile yanında kalma tercihini yapıp servis olanağından faydalananlar da mevcuttur.

Yurtdışı Lise Eğitim Programları

Her ülkede lise eğitim programlarında değişkenlikler yer almaktadır. 4 yıllık standart lise eğitimini kapsayan eğitim modelinde üniversiteye giriş için birçok üniversiteye girişte aranan SAT sınav puanı önemsenmemektedir. Lise on birinci ve on ikinci sınıfları kapsayan IB eğitim programı iki yıllık hazırlık programı olup birçok üniversitede kabul görmektedir. Türkiye’de yer alan pek çok üniversitede başarı puanlarına göre burs imkânları sunulmaktadır. AP lise öğrencilerinin üniversite ders program düzeyinde eğitim almalarına yönelik bir programdır. Bu program Fransa’da mevcut değildir. ABD ve Kanada gibi ülkeleri kapsamaktadır.

Yurtdışında Lise eğitimine Ne Zaman Başlanmalı

Lise eğitim süreci dokuzuncu, onuncu ve on birinci sınıflarda başlansa da on ikinci sınıf itibari ile geçiş yapanlar kabul görebilmektedir. Fransa’da lise eğitimi alacaksanız ve IB programında eğitimi istiyorsanız onuncu sınıf itibari ile başvuru gerçekleştirmeniz doğru olacaktır. Eylül ayı başvurusu daha doğru bir başvuru zamanı olsa da Ocak ya da Nisan Ayı dönemlerindeki başvurular tavsiye edilmektedir.

Yurtdışında Lise Değişimi

Yurtdışında lise değişim programlarından faydalanarak lise eğitimi dönemlerinin bir bölümünü Fransa’da geçirebilirsiniz. Fransa’da almak istediğiniz bu eğitim programında bazen sadece konaklama bazen ise eğitim ve konaklama ücretini kendiniz ödeyerek bu eğitimden faydalanabilirsiniz. Lise değişim programları aynı zamanda Türkiye’deki liseleri tercih ederek de sizlere lise eğitimi tamamlama fırsatı vermektedir.

Yurtdışı Lise Eğitiminde Denklik

Yurtdışı lise eğitim dönemi sizlere MEB denkliği bulunan diploma alabilme olanağı sunabilmektedir. Bir dönem ya da birkaç yıllık eğitimlerinizi dönem kaybetmeden Türkiye’de alabilme fırsatından da faydalanabilmek tamamen özgür tercihlerinize bağlıdır.

Yurtdışı Lise Eğitimi Konaklama

Yurtdışı eğitimden faydalanacağınız Fransa’da eğitim döneminde aile yanında konaklama fırsatını değerlendirmeniz mümkündür. Servis araçlarından ya da toplu taşımdan faydalanarak ailenizin yanınızda yer alabileceğiniz bu liselerde okurken sabah kahvaltısı ve akşam yemeklerini ailenizle birlikte yiyebilirsiniz. Öğlen yemeklerini de okulda yeme imkanı sunulabilmektedir.

Lise öğrencileri için sunulan yatılı olanaklarda kız ve erkekler için ayarlanan yurt yerleri ayrı ayrı ayrıdır. Gözetmen öğretmenlerinde yer aldığı yurtlarda kalınabilmektedir. Dokuz ya da onuncu sınıf öğrencileri iki kişilik odalarda kalırken, on bir ve on ikinci sınıf öğrencileri için tek kişilik odalarda kalma olanağı sunulmaktadır.

Yurtdışı Lise Ücretleri

Lise ücretleri ve konaklama fiyatları ülkelere göre değişim arz eder. Ücretlendirme tablosu ülke bazında aşağıdaki gibidir.

Kanada lise eğitimi ücretleri- özel liseler

Eğitim ücretleri ve konaklama ücretleri toplam 35000 C$- 55000 C$

İrlanda lise eğitimi ücretleri- özel liseler

Eğitim ücretleri ve konaklama ücretleri toplam 15000 C$- 19000 C$

İngiltere’de lise eğitimi ücretleri- özel liseler

Eğitim ücretleri ve konaklama ücretleri toplam 24000 GBP- 40000 GBP

Amerika’da lise eğitimi ücretleri- özel liseler

Eğitim ücretleri ve konaklama ücretleri toplam 28000 USD- 55000 USD

Yurtdışı Lise Eğitimi Bursları

Eğitim bursları öğrenci başarılarına göre verilen burslardır. Finansal burs miktarı olarak %10- %50 oranında değişen burs miktarlarında Türkiye genelinde başarısı daha yüksek olana miktarı yüksek burs fırsatları sunulmaktadır. Bu burslar Türkiye’den yurtdışına gelen öğrencilere yöneliktir. Aynı zamanda aile yıllık gelirine göre okullardaki finansal yardım olanaklarından faydalanabilmeniz de mümkündür. Aile gelirinin ülke gelirine kıyası yapılarak miktar belirlemesi belirlenerek gerekeli olan burs miktarı öğrenciye verilebilmektedir.

Yurtdışı Lise Eğitiminin Avantajları

Fransa gibi bir ülkede eğitim alırken lise okuma dönemini burada geçirmeniz size birtakım avantajlarla birlikte gelebilecektir.

*Eğitim aldığınız ülkede yer alan en iyi üniversitelerden herhangi birine girebilme olanağınız bulunmaktadır.

*Üniversite burs olanakları ise Fransa’da eğitim alma durumunuzda çok daha yüksek oranda sizleri bulabilecektir.

*AP ders programına dahil olmanız durumunda diğer üniversiteye giren öğrencilere göre çok daha bilgili olarak şanslı konuma geçebilirsiniz.

*Dört yıl boyunca Fransa’da lise eğitimi aldıysanız üniversitede sınavına girme gibi bir derdiniz olmayacaktır.

*Türkiye’deki öğrencilere nazaran ana dil seviyeniz yabancı ülkede yetişmişçesine ana dile çok yakın bir seviyeye ulaşabilmektedir.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1