Yurtdışı Lise Eğitimi (Dubai)

Üniversite Eğitim Rehberi

Yurtdışında üniversitede yer almak istiyorsanız öncelikle yurtdışında lise eğitimi alma gerekliliğini yerine getirmelisiniz. Tercihi olarak Dubai’de de lise için yurtdışı eğitimi Fransızca ve Almanca dillerince yapılmaktadır. Bu dillerinizi geliştirirken lise sürecinde Dubai’de yer alarak yurtdışı üniversite olanağından faydalanabilmeye zemin hazırlayabilirsiniz.

Kimler Yurtdışında Lise Eğitimi Alabilir

Akademik geçmişinizde başarılı iseniz ve eğitim dilini orta seviyede biliyorsanız lise eğitiminiz için Dubai seçeneğinden faydalanabilirsiniz. Akademik başarınız olarak da liseye başladığınız zaman dilimini öne çeken bir araştırma ile dokuzuncu sınıf başlangıcını temele alan bir ortalama değerlendirme sistemi uygulanmaktadır.

Yurtdışı Lise Eğitimi İçin Eğitim Dili Yeterliliği

Eğitim dili yeterliliği yaş gruplarına göre farklı açılardan değerlendirilmektedir. Liseye kabulü gerçekleştirecek yetkiye sahip kişilerce gerçekleştirilen değerlendirme ölçütüne gör eğitim görmeye başlayabileceksiniz. Eğitim diline yeterli hakimiyetiniz yok ise hazırlık eğitimi alabilirsiniz. Bunun için Dubai’de yer almayı düşündüğünüz lise tercihiniz ve okulun dil ve kabul şartları konusundaki araştırmanıza devam edebilirsiniz. Bu konudaki araştırmalarınız sayesinde hem eğitim seviyeniz için gerekli dil bilgisine sahip olabilme olanaklarını yakalamış olacaksınız; hem de lise eğitiminizde başarıyı yakalamanız çok da zor olmayacaktır.

Yurtdışı Lise Türleri

Dubai ülke tercihi ile lise eğitimi alacaksanız devlet ya da özel lise tercihini yapmanız mümkündür. Ailenizin yanında kalabileceğiniz konaklama imkânlarından faydalanabileceğiniz gündüz eğitimi veren devlet liselerine kayıt gerçekleştirebilirsiniz. Gidiş gelişlerde tıpkı Türkiye’deki gibi toplu taşıma araçları ile gidiş geliş gerçekleştirebilirsiniz. Gündüz ya da yatılı lise düzeninin yer aldığı yatılı sisteme göre düzenlenen programlama tercihi ile de lise hayatınızı planlayabilirsiniz.

Yurtdışı Lise Eğitim Programları

Dubai eğitim programında İsviçre eğitim modelinden faydalanılmaktadır. Lise eğitim dönemini kapsayan dokuzuncu sınıf ile başlayan dönemden on ikinci sınıfa kadar olan dönemi kapsayan süreçte İsviçre bakalorya sistemindeki eğitim modellemesine tabii tutulursunuz. Özellikle on birinci ve on ikinci sınıftaki derslerini kapsayan programlamaya göre IB program çerçevesinde yer alacağınız dönemler çok önemlidir. IB diplomasına sahip olmak demek üniversiteye kabul edilmek demektir. Aynı zamanda Türkiye’deki başvurularınızda bu diplomanızın olması durumunda saygınlığınız kabul görürü ve vakıf üniversite bursları önünüze serilir.

Dubai lise boyunca olduğunuz lise eğitimindeki akademik süreçte başarıyı gözetmenizi tavsiye eder. Üniversite başvurularınızda lise notlarınız ile başvuru gerçekleştirebildiğiniz gerçeği düşünüldüğü zaman lise puanlarınızın ne kadar önemli olduğunu fark edebilirsiniz.

Yurtdışında Lise eğitimine Ne Zaman Başlanmalı

Yurtdışında lise eğitimi almak istiyorsanız öncelikle bilmeniz gereken son seneye bu tercihi bırakmamak olacaktır. Birçok ülke liseye kabul konusunda sizin on ikinci sınıfta olmanız durumunda bu kabulü gerçekleştirmemektedir. Lise eğitim sürecinin dokuz, on, on birinci sınıflarda başladığının bilinciyle bu dönemlerdeki başvurularınız Dubai lise eğitimi almanızı kolaylaştırabilecektir. Türkiye’den başvuru kabulü ise en geç onuncu sınıfı bitirme sonrasında gerçekleştirmeniz gerekecek bir durumdur. Eylül döneminde bir başlangıç eğitimde bütünlük anlamında daha kolay adaptasyonu sağlayacağından daha çok önerilmektedir.

Yurtdışında Lise Değişimi

Lise değişim programları belirli bir dönemde yurtdışında yer almak isteyenler için kaçırılmaz bir fırsat teşkil etmektedir. Bazı ülkelerdeki liselerin Türkiye’deki liselerle anlaşması vardır. Siz de Dubai ile anlaşması olan bir lisede belirli bir dönemi geçirebilirsiniz. Ya da tüm sene boyu orada yer almayı tercih edebilirsiniz. Bunun içinde sadece konaklama ya da eğitim- konaklama bedellerini ödemeniz yeterli olacaktır. Türkiye’deki liselerde alacağınız tüm derslerin geçerliliği olacaktır. Bu sebeple kafanıza herhangi bir soru takılmayacaktır. Bu konudan emin olabilirsiniz.

Yurtdışı Lise Eğitiminde Denklik

Dubai seçeneğini kullanarak eğitim döneminizde lise tercihinde bu ülkeyi düşünebilirsiniz. Sizlere verilebilecek diplomada MEB tarafından denklik sunulabilmektedir. Böylece dönem kaybetmeden eğitiminizi alabilir sonrasında Türkiye’deki lisenizde eğitim hayatınıza devam edebilirsiniz. Kimi zaman sene boyunca Dubai’de kalmayı yeğleyip sonrasındaki senede Türkiye’ye dönenler de olabilmektedir.

Yurtdışı Lise Eğitimi Konaklama

Yurtdışında lise okuyacaksanız konaklama sorununu dert etmeyin. Türkiye şartlarında nasıl ailenin yanında kalınıp eğitim bitiminde evine dönen kitle varsa yurtdışında d aaynı durum geçerlidir. Eğitim sonrasında ailenin yanına servis ile ya da toplu taşıma araçalrıyla öğrenci gelebilir. Sabahları ve akşamları ailesi ile birlikte olan genç öğlen saatlerinde arkadaşları ile yemek yiyip eğitimine öğleden sonra da devam edebilecektir.

Yatılı liselerde okuma durumunda da gözetmen öğretmen rehberliğinde kızlar ve erkekler için ayrılan yurt bölümlerindeki farklılıklar ile eğitim hayatında devamlılık söz konusu olabilecektir.

Yurtdışı Lise Ücretleri

Yurtdışı ülkelerde eğitim almak birçok kişinin hayalidir. Sizlerde bu konuda hayaller alemine dalanlardansanız disiplinli bir lise eğitim süreci için Dubai’de lise eğitimi alma konusunda karar kılabilirsiniz. Öğrencilerin daha iyi bir gelecek elde edebilmeleri amacıyla planlanan eğitim sürecinde özel ya da devlet lisesi tercihine göre fiyatlandırmalarda değişkenlikler söz konusu olabilmektedir. Ama pek çok ülke gibi konaklama ve yeme içme giderlerindeki katkıları ile Dubai’de lise eğitimi almak sizlerin bütçesini fazla zorlamayacaktır. Sonrasında elde edeceğiniz kariyer söz konusu olduğunda bu kaliteli eğitime değer diyebileceğiniz imkanları karşınızda bulabileceksiniz.

Yurtdışı Lise Eğitimi Bursları

Yurtdışında eğitim alırken akademik başarınız ve ailenizin maddi durumları göz önüne alınmaktadır. Bu konu neden önemsenir? Akademik başarınız vara ve ailenizin sizi okutmada sorun yaşama durumu varsa kolaylık sağlayıcı burs fırsatlarıyla sizleri buluşturarak daha rahat bir öğrenim hayatı görebilmenize imkan tanıyabiliriz. Lise eğitim dönemini kapsayan burs olanaklarında finansal anlamda iyi durumda olan kurumlar ve liseler size yardım ellerini her daim uzatabileceklerdir. Aile gelir durumunuzun yıllık gelirle karşılaştırılması gerçekleştirilerek yeterli bursu alabilme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Yurtdışı Lise Eğitiminin Avantajları

Yurtdışında lise eğitimi almak üniversiteye girişinizde büyük avantaj sağlayacaktır.

Türkiye imkânlarındaki özel kolejler statüsünden daha üstün tutulacağınız imkânlar çerçevesinde eğitim alabileceksiniz. Ekonomik anlamda yüksek olsa da getirileri çok yüksek olacaktır.

Farklı ülkeleri görme ve ülkeleri tanıma olanağının kendiliğinden sizi buluverdiğine şahit olacaksınız.

Sosyal çevre ve akademik ortam farklılığından faydalanmış olmanın avantajlarını üniversite döneminde de fazlasıyla hissedebileceksiniz.

Bambaşka bir eğitim hayatı deneyimi kazanmış olacaksınız. Bu da sizlerin gelecek planlamanızda büyük role sahip olabilecektir.

Her olaya daha çok güvenerek yaklaşabileceksiniz.

Olaylara farklı bakış açısıyla bakmayı öğrenebileceksiniz. Çünkü bambaşka insanlar ve kültür bütünlüğünün yer aldığı bir çevrede yer alacaksınız.

İngilizce, Fransızca, Almanca ve İtalyanca gibi pek çok farklı dilde eğitim alarak bu dilleri öğrenmiş olmanın keyfini ömür boyu tercihlerinizdeki rahatlıkta hissedebileceksiniz.

Farklı yabancı dillerde konuşabilme pratikliğini edinmiş olabileceksiniz.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1