Bulgaristan'da Çevre Mühendisliği Eğitimi

Günümüzde tercih edilen mesleklerin başında hiç şüphe yok ki mühendislik bölümleri gelmektedir.

İçindekiler

Yurtdışında Üniversite Rehberi

Liseden mezun olan her gencin kafasında iyi bir meslek sahibi olmak bunu yanında alanında ilerleyip başarılı olmak hayali vardır. Günümüzde tercih edilen mesleklerin başında hiç şüphe yok ki mühendislik bölümleri gelmektedir. İş bulmanın zor olduğu ve nüfusun yoğun olduğu bir dünyada insanlar kendilerini geliştirebileceği ve ilerde maddi açıdan kendisine kazanç sağlayacak bir meslek sahibi olmak istemektedirler. Üniversite tercih zamanlarında öğrencilerin en çok tercih ettiği bölümlerden bir tanesi de çevre mühendisliği bölümüdür. Bölümün kişiye sunmuş olduğu geniş çalışma alanları ve kolaylığı, maddi olarak kazancının diğer mesleklere göre fazla olması nedeni ile bu bölümde okumak istemektedirler. Buna ek olarak dünya üzerindeki tüm ihtiyaç duyduğumuz doğal kaynakların tükenmek üzere olması, kıtlıkların artması, ekolojik dengenin bozulması gibi nedenlerle çevre mühendislerine duyulan ihtiyaç gitgide artmaktadır. Çünkü çevre mühendisi çalıştığı yerde bulunan bütün kaynakların korunmasını ve çevreye zarar verilmeden, dengesi bozulmadan çalışmanın kontrolünü sağlayan kişidir.

Bulgaristan’da Çevre Mühendisliği Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

İsteyen kişiler Bulgaristan’da çevre mühendisliği bölümünü okuyabilmektedirler. Çevre mühendisliği bölümünün lisansını bitirmek için bir öğrenciye verilen süre 4 yıl, 8 dönemden oluşmaktadır. Çoğu mühendislik bölümünde olduğu gibi bu bölümde de lisans bitimine yakın bir staj görme zorunluluğu bulunmaktadır. Yüksek lisans yapmayı düşünen kişiler ise 2 yıl, doktora yapmak isteyenler ise yaklaşık 3 ya da 4 yıl süre ile eğitim görmektedir. İsteyen öğrenciler lisans eğitimini tamamladıktan sonra hemen ardından master ve doktora eğitimlerini de alabilmektedir.

Bulgaristan’da Çevre Mühendisliği Eğitiminde Yök Denkliği Var Mıdır?

Yurtdışındaki üniversitelerde eğitim almayı düşünen çoğu kişinin merak ettiği ilk sorulardan biri de üniversitenin denkliğin olup olmadığıdır. Evet, Yök denkliği vardır. Aynı zamanda lisans eğitimlerinin yanında yüksek lisans ve doktora eğitimleri de bulunmaktadır. Her görülen eğitim için Türkiye’de denklik alınabilmektedir.

Bulgaristan’da Çevre Mühendisliği Yök Denklik Sınavı Nedir?

Bulgaristan’da okumak isteyen her öğrenci bir dil eğitimi almaktadır ve daha sonra sınavına girmektedir. Başarılı olan öğrenciler eğitimlerine başlayabilmektedir. Aynı şekilde Bulgaristan’dan mezun olan öğrencilerde lisans eğitimi bittikten sonra bir Yök denklik sınavına tabi tutulabilmektedirler. Girilen bu sınavla alınan diplomanın Türkiye’nin her yerinde geçerliliği sayılmaktadır. Ve alınan Yök denkliği ile istenilen özel veya kamusal bir kurumda çalışılabilmektedir.

Bulgaristan’da Çevre Mühendisliği Okuyup Türkiye’de Çalışabilir Miyim?

Bulgaristan’da üniversite eğitimi alan bir öğrenci Türkiye’de istediği zaman gelip çalışabilmektedir. Bunun için önce kendi ders zamanlarını ve daha sonra çalışacağı işi ayarlaması yeterli olacaktır.

Bulgaristan’da Çevre Mühendisliği Eğitim Ücreti Ne Kadar, Fiyatları Nedir?

Bulgaristan’da çevre mühendisliği bölümünde lisansı (4 yıl) okumak için 2400€ ücret harç parası yatırılmaktadır. Lisans öncesi hazırlık alırken de yine 2400€ ödenmektedir. Yüksek lisans (1.5-2 yıl) yapmak için ise 3000 € ve doktora eğitimi (3-4 yıl) için ise 3500 € kadar ücret ödenmektedir.

Bulgaristan’da Çevre Mühendisliği Eğitimi Sınavsız Mümkün Müdür?

Evet mümkündür. Bulgaristan’da çevre mühendisliği okumak için öğrencilerin herhangi bir sınava girmiş olmaları gerekmektedir. Bulgaristan’da çevre mühendisliği okumak isteyen kişinin sadece lise diplomasına sahip olması yeterli olmaktadır.

Bulgaristan’da Çevre Mühendisliği Eğitimi Gören Türk Öğrenci Sayısı Kaçtır?

Bulgaristan dünyanın her yerinden eğitim almak için gelen binlerce öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Bulgaristan’da eğitim alan ve buralardan mezun olan binlerce Türk öğrencilerde bulunmaktadır. Çevre mühendisliği bölümü de gidilen en popüler bölümlerden bir tanesidir. Her sene yüzlerce Türk öğrenci buralarda eğitimini tamamlamaktadır.

Bulgaristan’da Çevre Mühendisliği Okumak İçin Neler Yapmalıyım?

Bulgaristan’da okumak için öncelikle bir lise diplomasına sahip olmalısınız. Daha sonra Eurostar gibi yurtdışı eğitim danışmanlığı yapan kurumlara başvuru yaparak kaydınızı oradan tamamlayabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan bir diğeri de çevre mühendisliğine yapılan başvuruların fazla olmasından dolayı kontenjanların dolma olasılığının olmasıdır. Bunun için Bulgaristan’da okumaya karar verdiyseniz hemen başvuruların yapılması gerekmektedir.

Bulgaristan’da Çevre Mühendisliği Bölümünü Okumanın Avantajları Nelerdir?

Bulgaristan’da okumanın en büyük avantajı çevre mühendisliği bölümünde eğitim almak için herhangi bir sınava girilme zorunluluğunun olmamasıdır. Cüzi bir miktar ödeme ile bir öğrenci çok rahat şekilde yurtdışında eğitimini alabilmektedir. Aynı zamanda almış olduğu dil eğitimleri ile öğrenci daha kalifiyeli bir mezun olmuş olacaktır. Ve iş bulması da daha kolay olmuş olacaktır.

Bulgaristan’da Çevre Mühendisliği Bitiren Mezunlar Var Mı?

Evet, mezunlar vardır. Bulgaristan’da her yıl binlerce öğrenci eğitim almak için Bulgaristan’a gitmektedir. Ve her yıl binlerce öğrenci çevre mühendisliği bölümünden mezun olmaktadır.

Bulgaristan’da Çevre Mühendisliği Eğitiminde Burs Var mı Veya Ücretsiz Çevre Mühendisliği Okuyabilir Miyim?

Evet. İsteyen öğrenciler dışardan burs alarak veya ücretsiz olarak da Bulgaristan’da çevre mühendisliği bölümünü okuyabilmektedirler.

Bulgaristan’da Çevre Mühendisliği Bölümünü Bitirdikten Sonra Türkiye’de Çalışabilir Miyim?

Bulgaristan’da çevre mühendisliği bölümünde lisansını bitiren her mezun Türkiye’ye geldikten sonra bazı sınavlara girdikten sonra rahatlıkla çevre mühendisi olarak kamuda veya özelde çalışabilmektedir.

Bulgaristan’da Çevre Mühendisliği Bölümünü Okumak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Bulgaristan’da eğitim görmek isteyen her öğrencinin tek ihtiyacı olan şey bir lise diplomasıdır. Liseden mezun olan bir kişi diplomasıyla birlikte doğrudan Eurostar gibi bir kuruma başvuru yaparak doğrudan eğitimi için kaydını yaptırabilmektedir. Bulgaristan’da aynı zamanda birçok yurt imkânı da öğrencilere sağlanmaktadır. Bulgaristan’da okuyan öğrenciler 2-3 kişilik odalarda yaklaşık aylık 60-70 € yurt ücretini ödeyerek barınma ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Ödenen yurt ücretlerinin içinde ısınma, elektrik ve su gibi giderler de dâhil olmaktadır.

Bulgaristan’da Çevre Mühendisliği Eğitimi Taban Puanları Nelerdir?

Bulgaristan’da çevre mühendisliği eğitimi almak için öğrencinin herhangi bir taban puanı almasına gerek yoktur.

Bulgaristan’da Çevre Mühendisliği Fakültesinden Türkiye’ye Yatay Geçiş Nasıl Yapılır?

Bulgaristan’da çevre mühendisliği bölümünü okuyan öğrenci eğer isterse hazırlık dönemini bitirdikten sonra lisansının birinci yılında Türkiye’deki üniversitelerden birine yatay geçiş yaparak burada eğitimine devam edebilmektedir. Öğrencinin yatay geçiş yapması için ihtiyacı olan tek şey yüksek bir gano’ya sahip olmalıdır. Yüksek ortalaması alan öğrenci Türkiye’de ki üniversitelerden birine başvurusunu yaparak yatay geçiş yapabilmektedir.

Bulgaristan’da Çevre Mühendisliği Okumak İçin Gerekenler Ve Başvuru Tarihleri Nedir?

Bulgaristan’da çevre mühendisliği okumak için öğrencinin sadece bir lise diplomasına ihtiyacı bulunmaktadır. Ve bu diploma ile birlikte Eurostar gibi bir kuruma başvuru yaparak eğitimi için kaydını tamamlayabilmektedirler. Başvuru tarihleri de genelde mayısın ortalarında olmaktadır.

Bulgaristan’da Çevre Mühendisliği Okumak Mantıklı Mıdır?

Evet. Mantıklıdır. Her yıl binlerce öğrenci Bulgaristan’da okumak için başvuru yapmaktadırlar. Çevre mühendisliği gibi iyi bir bölümde eğitim alabilmek için sadece bir lise diploması yeterli olmaktadır. Ve öğrenciye üniversite seçme sınavı gibi ağır bir sınava girme zorunluluğu ortadan kalkmaktadır. Burada okuyan öğrenci eğitimi sırasında dil eğitimi de alarak eğitimini alarak ikinci bir dile de sahip olabilmektedir. Verilen cüzi miktarla tüm barınma ihtiyaçlarını da kolaylıkla sağlayabilmektedir.

Bulgaristan’da Çevre Mühendisliği Okumak Zor Mudur?

Bulgaristan’da çevre mühendisliği bölümünü öğrenciler genelde zorlanmadan eğitimlerini tamamlayabilmektedirler. Bu bölümde okuyan öğrencilerin hemen hemen hepsi mezun olmaktadır.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1